WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Tatuaż a siłownia – kiedy można iść na siłownię po zrobieniu tatuażu?

tatuaż biceps sztanga

Tatuaż, a siłownia. Oba zjawiska zyskują mocno na popularności w ostatnich latach. Oprócz tego, że w pewien sposób wizualnie zmieniają nasze ciała, to nie mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno tatuaż jak i siłownia nie jest obojętna względem naszego ciała. Decydując się na zrobienie tatuażu musimy być świadomi, że czeka nas przerwa od treningu siłowego. Jak dbać i po jakim czasie możesz wrócić na siłownię po zrobieniu tatuażu?

Czy można ćwiczyć po zrobieniu tatuażu?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Kiedy możesz ćwiczyć po wykonaniu tatuażu? To musisz wziąć pod uwagę szereg czynników:

  • rozmiar tatuażu,
  • miejsce wykonania tatuażu,
  • rodzaju treningu jaki chcemy wykonać.

Jeśli planujesz duży tatuaż w bardziej inwazyjnym miejscu jak np. plecy, ramię lub klatka piersiowa, to musisz liczyć się z tym, że przerwa wyniesie kilka dni. Najlepiej wykonać kolejny trening około tydzień po sesji, na której wykonaliśmy świeży tatuaż. Nieco inną strategię możemy zastosować, gdy tatuaż był niewielki. Przykładowo był to napis lub mały szkic. W tym przypadku możemy zastosować nieco krótszą przerwę pomimo, że najlepszym rozwiązaniem będzie około kilka dni przerwy.

Jeśli wykonujesz lekki wysiłek fizyczny, to przerwa będzie odpowiednio krótsza. Tatuaż to nie choroba, w związku z czym nie ma przeciwwskazań, by iść na spacer lub przejażdżkę rowerową. Pamiętaj, by niezależnie od tego na jaki rodzaj uprawiania sportu się decydujesz, to zadbaj o higienę w miejscu świeżego tatuażu.

Czy tatuaż się rozciąga podczas ćwiczeń?

Tatuaż jest malunkiem na skórze. Powstaje on na skutek aplikacji tuszu tuż pod skórę. W związku z tym tatuaż “pracuje” na treningu dokładnie tak samo jak nasza skóra. Podczas wykonywania ćwiczeń skóra napina się i rozciąga, po czym wraca do swojego naturalnego stanu. Nie ma możliwości, aby dobrze wykonany tatuaż rozciągnął się lub rozmył pod wpływem ćwiczeń.

Z naszym tatuażem nie stanie się nic nieoczekiwanego, gdy zadbamy o odpowiednią profilaktykę. Nie możemy narażać świeżego tatuażu na światło słoneczne lub zbyt intensywny rodzaj aktywności fizycznej jak: siłownia, sporty walki lub sporty drużynowe.

Czy trening może zaszkodzić przy gojeniu się tatuażu?

Z całą pewnością intensywny trening przyczyni się do wydłużenia lub nawet komplikacji gojenia tatuażu. Co więcej wygląd tatuażu może zmienić się, gdy źle się obchodzimy z tatuowanym miejscem:

słońce opalanie skóra
  • nie dbamy o higienę,
  • nie smarujemy tatuażu specjalnym kremem,
  • wykonujemy trening na krótko po wykonanej sesji.

Na treningu mamy do czynienia z podniesioną temperaturą ciała. Intensywne pocenie sprawia, że skóra pracuje i pojawiają się na niej zarazki. Wszystkie te czynniki znacząco utrudniają gojenie tatuażu.

Kup Belissa Sun w sklepie Budujmase.pl – wsparcie kolorytu skóry

Jak zabezpieczyć tatuaż na siłowni?

Pierwsze dni to okres, w którym musimy szczególnie zadbać o nowy tatuaż. Siłownia jest miejscem, gdzie korzystamy z narzędzi ogólnodostępnych. W związku z tym musisz szczególnie zadbać o higienę.

REPRINTIC TATUAŻ

Popularną formą zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi jest owinięcie tatuażu folią. Niestety takie rozwiązanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Brak cyrkulacji powietrza powoduje, że narażamy tatuaż na działanie wilgoci. Złym rozwiązaniem jest także trenowanie nóg, gdy mieliśmy tatuowane ramię. Z jednej strony jest to doskonały pomysł, ponieważ nasze ramiona nie wykonują wysiłku fizycznego, ale nie uwalnia nas to od kontaktu z maszynami, a podwyższona temperatura ciała sprawia, że ramiona są narażone na intensywne pocenie.

Najlepszym rozwiązaniem jest przerwa od treningu na kilka dni po tym jak wykonamy nowy tatuaż. Po tygodniu możesz udać się na pierwszy trening, ale pamiętaj, by maksymalnie ograniczyć kontakt tatuażu ze środowiskiem zewnętrznym – ławeczką, matą lub wyciągiem.

Kup Reprintic Krem do Codziennej Pielęgnacji Tatuaży w sklepie Budujmase.pl
Tatuaż a siłownia - kiedy można iść na siłownię po zrobieniu tatuażu?

Trening w pierwszych tygodniach po zrobieniu tatuażu

Już wiesz, że skóra potrzebuje czasu, by zagoić się po wykonanym tatuażu. Na sesji przyjęliście solidną dawkę bólu, co nie jest obojętne dla Twojego organizmu. Jednak lekki wysiłek fizyczny jest możliwy praktycznie od razu po wykonanym tatuażu.

Jeśli chodzi o trening na siłowni to powinieneś zrobić sobie co najmniej 5 dni przerwy. Podczas sesji tatuażu, w wyniku aplikowania tuszu zauważalny jest niewielki wylew krwi. Podczas tygodnia przerwy musimy zaleczyć niewielkie rany po świeżym tatuażu. W przypadku uprawiania sportu, który charakteryzuje się niską intensywnością i nie naraża nowego tatuażu na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, wysiłek fizyczny jest możliwy na drugi dzień po sesji w studiu. Mowa o spacerach, jeździe na rowerze, czy mało intensywnym bieganiu.

Sporty wodne, drużynowe lub sporty walki wiążą się z dłuższą przerwą po wykonaniu tatuażu. Wspomniane dyscypliny narażają tatuaż na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Czy tatuaż może się zmienić pod wpływem ćwiczeń?

Ćwiczenie na siłowni wiąże się ze zmianą sylwetki. Budujemy mięśnie lub spalamy tkankę tłuszczową. Zmiana sylwetki sugeruje zmianę wyglądu tatuażu.

Na szczęście dobrze wykonany tatuaż pozostanie bez zmian przez naprawdę długi czas. Jedynym wyjątkiem są dość duże skoki wagi lub ciąża. W tych przypadkach tatuaż może nieco zmienić swój kształt i stracić na atrakcyjności. W większości przypadków zagojony tatuaż nie zmieni swojego wyglądu pod wpływem ćwiczeń. Musisz mieć świadomość, że wizualnie Twoje ciało może się zmienić, natomiast nie odbywa się to kosztem rozciągnięcia i napięcia skóry.

plany treningowe budujmase

Kiedy nie powinieneś trenować po wykonaniu tatuażu?

Można wyróżnić konkretne okresy powrotu do danej aktywności fizycznej:

  • w przypadku jogi lub joggingu, to powrót do aktywności może nastąpić już po dwóch dniach po wykonaniu tatuażu. Jeśli biegasz w dużym słońcu to chroń miejsca tatuażu przed promieniowaniem słonecznym.
  • jeśli trenujesz siłowo, to przerwa od ćwiczeń powinna wynieść minimum 5 dni po wizycie w studio tatuażu. Pamiętaj, aby na pierwszych treningu nadmiernie nie obcierać tatuowanego miejsca.
  • Pływanie to aktywność, która naraża Cię na długotrwałą wilgoć. Dodatkowo niska temperatura wody ma duży wpływ na nasze naczynia krwionośne, co jest również przeciwwskazaniem. Przerwa od basenu powinna wynieść od 4 do 6 tygodni po wykonaniu tatuażu.

Świeży tatuaż a ćwiczenie na siłowni

Tatuaż to inwazyjna ingerencja w nasze ciało. Dochodzi do mechanicznego uszkodzenia skóry, w związku z czym traci ona podstawową rolę jaką jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepszym rozwiązaniem po wykonanym tatuażu jest odpoczynek od aktywności fizycznej i skupienie się nad załagodzeniem skutków wykonania tatuażu. Smaruj naskórek specjalną maścią i dbaj o higienę tatuowanego miejsca.

Po kilku dniach możesz podjąć aktywność fizyczną o niewielkiej intensywności. Mowa przede wszystkim o spacerach i jeździe na rowerze. Treningi na siłowni najlepiej planować na tydzień po wykonanym tatuażu. Te kilka dni pozwoli zregenerować wierzchnie warstwy naskórka. Pamiętaj jednak, aby zwrócić szczególną uwagę na ochronę tatuowanego miejsca. Nie obcieraj i nie narażaj tatuażu na permanentną wilgoć. Odpowiednia higiena jest niezbędna, aby nie zniszczyć pracy tatuatora i cieszyć się końcowym efektem jak najdłużej.

Sprawdź także: Roztrenowanie w planie treningowym


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *