Aerobiczna 6 Weidera to jeden z najstarszych, ale ciągle bardzo popularny plan treningowy kształtujący mięśnie brzucha. Ma on swoich zwolenników, jak i przeciwników, natomiast z całą pewnością jest to zestaw skutecznych ćwiczeń, które mogą wyrzeźbić Twój brzuch.
Szóstka Weidera – ćwiczenia na płaski brzuch
Dzięki aerobicznej 6 weidera możesz skupić się tylko na mięśniach prostych brzucha podczas treningu. Plan treningowy polega na wykonywaniu ćwiczeń stricte angażujących mięśnie brzucha.
Aerobiczna 6 Weidera może gwarantować spektakularne efekty w połączeniu z odpowiednią dietą.
Natomiast wykonywanie opisywanej 6 Weidera dłużej niż sześć tygodni może przynieść negatywne skutki:
- przeciążenie mięśni
- ból kręgosłupa
- ryzyko rozwoju przepukliny brzusznej
- spięty i nadwyrężony odcinek lędźwiowy
Musisz trzymać się konkretnych założeń planu treningowego i nie odbiegać od niego, zakładając szybsze efekty w myśl zasady “Im więcej, tym lepiej”. Każdy mięsień potrzebuje czasu na regenerację. Zmęczony brzuch może odbić się negatywnie na treningu nóg czy pleców. Z tego powodu warto dać mięśniom czas na niezbędną regenerację.
Aerobiczna 6 weidera – na czym polega program treningowy?
6 Weidera to bardzo prosty, ale efektywny zestaw ćwiczeń na brzuch.
- Cały plan treningowy zazwyczaj trwa 6 tygodni, który zakłada codzienny trening mięśni brzucha.
- Każdy trening jest złożony z sześciu ćwiczeń wykonywanych bez przerwy.
- Dużą zaletą jaką zakłada aerobiczna 6 Weidera to progresja. Każdy kolejny tydzień uwzględnia zwiększenie ilości serii i powtórzeń, dzięki temu istnieje możliwość budowy tkanki mięśniowej.
- Dodatkową zaletą 6 Weidera jest możliwość wykonywania ćwiczeń w domu, bez specjalistycznego sprzętu.
Żaden, nawet najlepszy plan treningowy nie sprawi, że spalisz tkankę tłuszczową i odsłonisz mięśnie brzucha. Bardzo dużo zależy od tego z jakiego punktu wyjściowego startujesz. Jeśli jesteś osobą średnio zaawansowaną z dość niskim poziomem tkanki tłuszczowej, to A6W będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcesz skupić się na mięśniach brzucha.
Czy plan treningowy na mięśnie brzucha powinien opierać się na 6 weidera?
Jeżeli Twoim celem jest zrzucenie nadmiaru kilogramów, to 6 Weidera Ci w tym nie pomoże. Jest to plan treningowy, który wzmocni i zbuduje mięśnie brzucha, natomiast podczas jego wykonywania spalisz bardzo małą ilość kalorii. Aerobiczna 6 Weidera daje spektakularne efekty tylko wtedy, gdy ćwiczymy ją sumiennie i przede wszystkim dokładnie technicznie.
Z całą pewnością można uznać, że opisywany plan jest uzupełnieniem bardziej ogólnego planu treningowego, nastawionego na rozwój całego ciała. Wykonywanie samej 6 Weidera faktycznie sprawi, że zbudujesz mocniejsze mięśnie brzucha, ale możesz nabawić się dysproporcji i w efekcie kontuzji.
Najlepszym wyborem i podejściem do treningu jest rozwijanie całego ciała. Pamiętaj, że wykonując ćwiczenia na plecy, nogi czy klatkę piersiową możesz angażować także mięśnie brzucha. Aerobiczna 6 Weidera powinna być wykonywana pod koniec treningu w częstotliwości 3 lub maksymalnie 4 razy w tygodniu. Brzuch to mała partia mięśniowa, która posiada zdolność do szybkiej regeneracji. Natomiast nie ma sensu trenowanie go codziennie.
Sprawdź także ćwiczenia na brzuch w Atlasie Ćwiczeń BudujMase.pl
Jakie efekty daje szóstka weidera?
Jednym z bardziej zauważalnych efektów wykonywania 6 Weidera jest wyrzeźbienie mięśni brzucha. Jednak, aby tzw. “sześciopak” się uwidocznił musisz przede wszystkim pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Dzięki aerobicznej 6 weidera wzmocnisz mięśnie brzucha. Taka objętość i częstotliwość na jedną partię mięśniową, gwarantuje jej ponadprzeciętną siłę.
Z jednej strony silny brzuch jest potrzebny, natomiast może powodować efekty uboczne jakim może być nadwyrężenie mięśni.
A6W to świetny bodziec do treningu, szczególnie gdy nie masz umięśnionego brzucha i jest to Twoja oporna partia. Największy wpływ ma duża intensywność i objętość treningu. Na najlepsze efekty możesz liczyć na początku wykonywania planu, potem po adaptacji do treningu progres nieco słabnie.
Dla kogo 6 weidera jest odpowiednia?
- Jeśli jesteś osobą zaawansowaną, wytrzymałą fizycznie i szukasz nowych bodźców treningowych, to dzięki aerobicznej 6 weidera możesz osiągnąć silny i estetyczny brzuch.
- W przypadku osób początkujących, dużo lepiej sprawdzi się mniej intensywny trening z uwzględnieniem konkretnych ćwiczeń wykonywanych w 3 seriach.
Wykonując ten plan musisz mieć już fundament w postaci wcześniej wykonywanych treningów. Dzięki A6W mięśnie reagują bardzo szybko, szczególnie na początku. Później nieco słabsze efekty treningowe wynikają z adaptacji do treningu.
A6W to sztywny plan, opierający się na podobnym schemacie: unoszenie nóg, spięcia i wznosy. Przez co mocno angażujesz mięsień prosty brzucha. Z pewnością łatwy do zapamiętania schemat treningu sprawia, że ćwiczenia będziesz wykonywać z pamięci.
Zobacz również: A6W plan, czyli aerobiczna 6 weidera
Aerobiczna szóstka weidera – przeciwwskazania
Obok licznych zalet, aerobiczna 6 Weidera ma też sporo przeciwwskazań.
- Do tego planu treningowego nie powinny podchodzić osoby mające problemy z odcinkiem szyjnym i ledźwiowym kręgosłupa.
- Ponadto A6W odradza się kobietom w ciąży.
- Oprócz przeciwwskazań zdrowotnych można wyróżnić przeciwwskazania dotyczące specyfikacji planu. Aerobiczna 6 Weidera jest monotonnym planem treningowym. Z tego powodu nie spełni on oczekiwań osób niecierpliwych i oczekujących ciągłych zmian w planie treningowym
- Nie jest to odpowiedni system treningowy dla osób, które mają problem z dokładnym wykonywaniem ćwiczeń. Złe lub niedokładne wykonywanie ćwiczeń może nie przynieść efektu, a co więcej, powodować urazy.
Większość ćwiczeń w aerobicznej 6 weidera mocno obciąża odcinek lędźwiowy. Dlatego w pierwszej kolejności skup się na poprawnej technice, a dopiero później wykonuj zaawansowane plany treningowe.
Podobne artykuły:
- A6W plan, czyli aerobiczna 6 Weidera
- 8 min ABS, czyli szybki trening brzucha
- Trening SPLIT 3 dniowy dla początkujących
- Rzeźba brzucha w miesiąc? Ile czasu potrzeba?
- Zasady Weidera w treningu dla początkujących