Osoby trenujące na siłowni doskonale wiedzą czym są odciski. Nie są tylko problemem natury estetycznej – wpływają także na poczucie komfortu. Nieleczone mogą przyczynić się m.in. do bólu i stanu zapalnego. Jak zapobiegać ich powstawaniu? Jak je wyleczyć kiedy już się pojawią? Sprawdź najlepsze sposoby na odciski po siłowni.
Odciski po siłowni – jak tworzą się odciski?
Czym są odciski? To nieestetyczne zmiany skórne, które powstają na skutek np. stałego, silnego ucisku lub długotrwałego tarcia. Ich pojawienie się to naturalny mechanizm obronny organizmu. Zgrubienie skórne w miejscu nadmiernego ucisku ma na celu zabezpieczyć głębiej położone tkanki.
Odciski po siłowni mogą one przybrać formę:
- pęcherzy wypełnionych płynem;
- zgrubień, które podczas ćwiczeń mogą się oderwać.
Obydwie formy składają się z uszkodzonej i martwej tkanki, która umożliwia nadbudowę uszkodzonych obszarów. Usunięcie odcisku następuje dopiero wtedy, gdy nowy naskórek rozpoczyna pełnić swoje funkcje. Zaprzestanie treningów pozwala skórze na pełną regenerację i pozbycie się problemu np. z odcisków palców. Treningi są jednak zazwyczaj kontynuowane, więc częściej dochodzi do wczesnego pękania pęcherzy i odsłonięcia ran.
Co wpływa na powstawanie odcisków?
- Używanie przyborów treningowych posiadających szorstkie struktury – te powodują tarcie w celu zwiększenia stabilności chwytu,
- Podczas używania magnezji może dochodzić do przesuszenia skóry dłoni,
- Wydzielany pot może zwiększyć wilgotność dłoni w miejscach poddanych uciskom.
Odciski wywołane treningiem siłowym najczęściej pojawiają się na dłoniach. Ich występowanie spowodowane jest funkcją ręki podczas treningu. Jej zadaniem jest mocny chwyt sprzętu tj. sztanga, hantle, kettlebell czy drążek. W wyniku tego powstaje ucisk/tarcie miejscowe skóry dłoni powodując odciski. Dlatego też podstawą jest właściwa pielęgnacja dłoni.
Rozwiązanie: 🧤Rękawiczki na siłownie 🛒
Jak zwalczyć odciski na palcach?
Walka z odciskami przypomina czasem walkę z wiatrakami. Dobrze jest przede wszystkim zaprzestać wykonywania czynności, które je wywołują.
Kto jednak zrezygnuje z treningów na siłowni na rzecz zdrowej skóry bez odcisków? Na pewno będzie mało takich osób. Jak walczyć z odciskami w takim przypadku?
Najlepiej zadbać o profilaktykę skóry dłoni, która ogranicza występowanie odcisków oraz zmniejsza ich wielkość. Warto również skorzystać z preparatów wspomagających walkę z odciskami oraz stosować rękawiczki treningowe.
Odciski po siłowni – najlepsze sposoby na odciski
Czy istnieją sposoby na odciski na rękach? Oczywiście, że tak! Najlepsze z nich to m.in.: stosowanie specjalnych plastrów na odciski, które przeciwdziałają kolejnym uszkodzeniom skóry. Kolejnym jest zadbanie o właściwą profilaktykę i ochronę skóry, np. poprzez stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających dłonie. By zapobiegać powstającym odciskom warto także nie nadużywać produktów wysuszających dłonie (np. nadmiar magnezji) oraz stosować rękawiczki treningowe.
Wypracowanie odpowiedniego chwytu podczas wykonywania ćwiczeń, który nie będzie powodował zbyt dużego ucisku i tarcia podczas ich wykonywania to kolejny sposób na zapobieganie powstawaniu odcisków. Kolejny to ścieranie zgrubiałego naskórka na specjalnych zabiegach kosmetycznych lub w wyniku peelingu cukrowego lub kawowego, który także nawilży skórę dłoni.
💪Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i odbierz rozpiskę indywidualnie dopasowaną do Twoich możliwości. Znajdziemy także sposób na zapobieganie odciskom.
Sposoby na odciski po siłowni
Odciski na palcach i dłoniach nie są niczym przyjemnym, szczególnie gdy ktoś posiada delikatną skórę dłoni. Bardzo często powstawanie odcisków pojawia się po treningu na siłowni, ale i także w wyniku pracy fizycznej. W dzisiejszych czasach można leczyć je np. odpowiednimi preparatami w postaci maści, plastrów, specjalnych kąpieli lub sprayu.
1. Preparaty na odciski
W przypadku wystąpienia odcisków należy wspomóc skórę w jej regeneracji tak, aby szybko wróciła do zdrowej formy. W tym celu zostało stworzonych wiele preparatów aptecznych w postaci maści lub sprayu zwalczających odciski na dłoniach.
Środki te zostały wzbogacone o substancje działające antygrzybiczo, antybakteryjnie i odkażająco – dzięki temu przyspieszają gojenie ran. Wiele preparatów w swoim składzie zawiera również witaminy A i E, które wpływają m.in. na zwiększenie elastyczności skóry.
2. Domowe sposoby na odciski
Domowe sposoby na odciski stanowią alternatywę ratunku dla dłoni. Często wymagają one długotrwałego stosowania, a nieustanne nadwyrężanie obszaru odcisków może zmniejszyć ich skuteczność. Które sposoby warto wypróbować?
- Silne natłuszczanie i nawilżanie – za pomocą, np. masła do ciała, aloesu, które sprzyjają szybszemu gojeniu ran i regeneracji skóry.
- Przyłożenie plasterka skórki z cytryny białą wewnętrzną częścią – skórkę należy ustabilizować bandażem i trzymać przez kilka godzin. Po zdjęciu okładu odciski na dłoniach powinny bez większych problemów dać się usunąć.
- Nałożenie okładów z cebuli – po ugotowaniu cebuli w occie (do momentu jej zmięknięcia), należy stworzyć z niej papkę. Tę trzeba nałożyć na odcisk i owinąć bandażem.
- Moczenie rąk w ciepłej wodzie z solą do kąpieli – zabieg ten spowoduje zmiękczenie skóry, której nadmiar można zlikwidować poprzez delikatne tarcie pumeksem.
- Moczenie rąk w naparze z kory dębu i wódki – zabieg ten polega na moczeniu dłoni w wywarze: zagotowana kora dębu z dodatkiem kieliszka alkoholu. Ręce należy moczyć gdy wywar ostygnie na tyle, by nie poparzył skóry.
- Wykonanie peelingu z oliwy z oliwek, cukru oraz soku z cytryny.
- Moczenie dłoni w wywarze mleczno-rumiankowym – czas trwania zabiegu to 10-15 minut.
Każdy trenujący powinien zadbać o właściwą profilaktykę i ochronę skóry, aby zapobiec odciskom. Te mogą wywoływać dyskomfort w trakcie treningu, a także obniżać jego jakość i efektywność. Z zerwanymi odciskami również ciężko o bicie rekordów. oprócz bólu także walory estetyczne naszych dłoni pozostawią wtedy wiele do życzenia.
Z nami zrealizujesz swoje cele szybko i efektywnie! Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl👇
✒️Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 17.04.2018 r. i zaktualizowany dn. 26.04.2023 r. zgodnie z aktualną wiedzą.
Podobne artykuły:
- Rękawiczki na siłownię – jakie wybrać dla siebie?
- Haki treningowe – jakie uchwyty będą najlepsze?
- Sprzęt do domowej siłowni – jaki wybrać?
- Kettlebell snatch – rwanie odważnika kulowego
- Monotonia na siłowni – jak jej przeciwdziałać?
Ważny jest chwyt, tak aby nie zaciskać skorupce pod palcami, zwłaszcza przy ćwiczeniach pull
Hi All im rookie here. Good art! Thx! Thx!