Jak wszyscy wiemy aktywność fizyczna jest bardzo ważna do tego, abyśmy cieszyli się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Nawet najmniejsza i spontaniczna aktywność fizyczna przyczyni się do poprawy naszego zdrowia oraz samopoczucia. Czym właściwie jest NEAT i jak go zwiększyć?
Czym jest spontaniczna aktywność fizyczna?
Poprzez spontaniczną aktywność fizyczną rozumiemy okazjonalny wysiłek który nie ma określonego planu treningowego, tempa, ani nie jest treningiem o wysokiej intensywności. Spontaniczną aktywnością fizyczną możemy nazwać np. niedzielny wypad na rower z rodziną lub wieczorny spacer. Podczas takiego wysiłku, pomimo że nie jest to standardowy trening, nasza podstawowa przemiana materii przyspiesza w znaczny sposób, co przyczyni się do poprawy naszego zdrowia oraz pomoże zapobiegać otyłości.
Osoby z niskim poziomem aktywności fizycznej są narażone na więcej chorób cywilizacyjnych takich jak m.in. właśnie otyłość, dlatego tak ważna jest nawet spontaniczna aktywność fizyczna.
Czym jest NEAT?
Skrót NEAT często używany jest jako określenie spontanicznej aktywności fizycznej, jednakże w dosłownym znaczeniu oznacza on wydatek energetyczny związany z spontaniczną aktywnością fizyczną. Jak wiemy, nasze mięśnie podczas ruszania się pracują, niezależnie czy jest to ciężki trening, czy zwykły spacer. Do pracy nasze mięśnie potrzebują energii dostarczanej wraz z pożywieniem, czyli nawet poprzez zwykły spacer nasz całkowity wydatek energetyczny wzrasta co pozwala nam spalić więcej kalorii.
Poprzez całkowity wydatek energetyczny rozumiemy ilość kalorii jaką nasz organizm spala w ciągu całego dnia. Niski poziom aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia w znacznym stopniu go zmniejszają. Wydatek energetyczny związany z spontaniczną aktywnością fizyczną jest mocno powiązany z całkowitym wydatkiem energetycznym i zwiększa go przyczyniając się m.in. do utrzymania prawidłowej masy ciała.
Czytaj także: Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – krok po kroku
Jak zwiększyć NEAT w ciągu dnia?
Jeśli już wiemy czym jest spontaniczna aktywność fizyczna i jaki pozytywny wpływ ma ona na nasze zdrowie, to powinniśmy zastanowić się jak wpleść jej trochę więcej do naszego codziennego życia. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i bez problemu uda nam się dodać kilka czynności, które po pewnym czasie staną się naszym nawykiem i nawet nie będziemy tego zauważać. Najpopularniejsze i możliwe do wdrożenia praktycznie dla każdego:
- chodzenie piechotą zamiast windą/autem,
- sprzątanie,
- praca w ogrodzie,
- spaceruj podczas rozmowy przez telefon,
- Jeśli masz pracę siedzącą, wstawaj co jakiś czas od komputera.
Na początku może nam się wydawać, że wdrożenie takich aktywności do naszego codziennego życia będzie trudne, ale po kilku dniach zobaczymy, że wcale nie jest to takie trudne, a po kilku tygodniach nawet nie będziemy już o tym myśleć, tylko nawykowo będziemy to wykonywać.
Warto również wspomnieć, że podczas stania spalamy aż 3 razy więcej kalorii niż podczas siedzenia.
Jakie czynniki wpływają na poziom NEAT?
Niestety nie każdy ma takie same możliwości jeśli chodzi o spontaniczną aktywność fizyczną w ciągu dnia. Oczywiście każdy z nas jest w stanie wprowadzić ją w pewnym stopniu, jednakże to w jakim stopniu będziemy w stanie to zrobić zależy od wielu czynników:
- Rodzaj pracy – Osoba pracująca fizycznie dostarcza sobie spontanicznej aktywności fizycznej przez dużą część dnia, zaś osoby wykonujące pracę siedzącą nie będą w stanie dostarczyć sobie jej na takim poziomie.
- Miejsce zamieszkania – Jeśli mieszkamy na wsi i do najbliższego przystanku autobusowego mamy 10 minut piechotą, to chcąc nie chcąc musimy dojść na ten przystanek, aby dojechać do szkoły lub pracy, zaś osoba mieszkająca w dużym mieście która ma przystanek pod domem nie musi już pokonywać takiego dystansu. Również osoba mieszkająca na 5 piętrze będzie zmuszona do spontanicznej aktywności fizycznej, w przeciwieństwie do osoby mieszkającej na parterze.
- Wiek – Badania pokazują, że osoby starsze podczas takiej samej spontanicznej aktywności fizycznej są w stanie spalić o 29% mniej kalorii niż osoby w wieku nastoletnim.
- Pora roku – Wiele aktywności uzależnionych jest od obecnie panującej pory roku na dworze. Podczas mroźnej zimy raczej niewiele osób jeździ na rowerze lub chodzi na długie spacery, zaś odsetek tych osób podczas wiosny i lata mnoży się w ogromnym tempie
Oczywiście nawet jeśli nie mamy dużych możliwości, aby wprowadzić aktywność fizyczna do naszej codzienności, to i tak warto postarać się nawet w najmniejszym stopniu “upchać” ją, ponieważ za kilka lat będziemy sobie wdzięczni.
Sprawdź także: Brak czasu na aktywność fizyczną – jak być aktywnym gdy brakuje czasu
Czym grozi niski poziom NEAT?
Niestety w ostatnich latach aktywność fizyczna jest podejmowana przez coraz mniejszą ilość osób, a coraz popularniejszy staje się siedzący tryb życia. Jest to bardzo niebezpieczny trend, ponieważ aktywny tryb życia może nas uchronić przed wieloma chorobami i dolegliwościami w przyszłości. Jeśli nasz poziom NEAT będzie na niskim poziomie, to najczęstszą przypadłością jest nadwaga, która potem przekształca się w otyłość. Otyłość sama w sobie jest już niebezpieczna dla nas i predysponuje nas do wielu chorób. Zbyt niski poziom aktywności fizycznej znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, cukrzycy oraz zawału serca.
Jak więc widać, taka prosta rzecz jak zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia może nas uchronić przed wieloma niebezpiecznymi chorobami cywilizacyjnymi.
Jak określić swój poziom aktywności fizycznej?
Tak naprawdę ciężko jest określić swój poziom aktywności fizycznej, ponieważ nie ma żadnego jednoznacznego wyznacznika. Osoba pracująca fizycznie z pewnością prowadzi aktywny tryb życia, nawet jeśli po pracy podejmuje niewielką aktywność fizyczną. Osoby które prowadzą siedzący tryb życia mają poziom aktywności fizycznej na niskim poziomie ze względu na brak jej podejmowania. Jeśli mamy siedzącą pracę, ale staramy się wdrożyć jak najwięcej spontanicznej aktywności fizycznej, to możemy uznawać się za osoby aktywne fizycznie na odpowiednim poziomie.
Poznaj także: Kalkulator deficytu kalorycznego
Podobne artykuły:
- Dieta na masę a ciężka praca fizyczna – na co zwrócić uwagę i co jeść?
- Jak przyspieszyć metabolizm po 30-tce?
- Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne – krok po kroku
- Praca fizyczna a trening – jaki trening przy ciężkiej pracy fizycznej?
- Brak czasu na aktywność fizyczną – jak być aktywnym gdy brakuje czasu