WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Skuteczne odchudzanie – fakty i mity

owoce na diecie i akcesoria do ćwiczeń fitness

Temat odchudzania jest wciąż popularny i często poruszany. Wiele osób z rezultatem lub bezskutecznie próbuje zrzucić zbędne kilogramy. Co zrobić, by uniknąć porażki w drodze po lepszą sylwetkę i osiągnąć zamierzony cel? Przede wszystkim poznaj mity na temat redukcji tkanki tłuszczowej.

Fakty i mity na temat odchudzania – skąd się biorą?

Sprawdź, czy wierzysz w niektóre niezgodne z prawdą informacje na temat redukcji. “Ile ludzi, tyle opinii” – pomyślisz. Możesz znaleźć wiele poglądów na temat odchudzania, często niestety sprzecznych w przekazie. Nawet przeprowadzone badania kliniczne mogą przynosić różne wyniki.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że waga wiąże się ze stanem zdrowia człowieka. Otyłość przyczynia się do pogorszenia samopoczucia i zwiększa ryzyko wielu chorób. Warto więc dbać o prawidłową wagę nie tylko ze względów wizualnych.

Pomożemy Ci dziś ustalić, jakie informacje na temat odchudzania to fakty, a które to mity.

Mit 1: Bez śniadań szybciej schudnę

Prawda: Chociaż podstawą diety redukcyjnej jest obniżanie kaloryczności jadłospisu w ciągu dnia, to nie oznacza konieczności rezygnacji ze śniadań. Wręcz przeciwnie, jeśli chcesz zadbać o zdrowie, pierwszy posiłek musi być dobrze skomponowany.

Śniadanie przyśpiesza metabolizm i daje organizmowi energię na cały dzień. Rezygnacja z tego pokarmu powoduje aż 30% wzrost glikemii w ciągu dnia, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do cukrzycy i nadwagi.

Mit 2: Produkty light nie tuczą

Prawda: Każdy z nas spotkał się z produktami typu light. Co prawda, zawierają one mniej cukru, mniej tłuszczu bądź też dostarczają mniej energii, ale ich nadmiar również przyczynia się do odkładania zbędnej tkanki tłuszczowej.

Podstawą odchudzania jest zmiana złych nawyków żywieniowych, deficyt kaloryczny i codzienna aktywność fizyczna.

Mit 3: Suplementacja nic nie daje

Czy suplementacja jest konieczna? Możemy jej nie stosować i zbudować fajną sylwetkę. Jednak właściwie dobrana bardzo ułatwia nam proces odchudzania np. poprzez uzupełnianie niedoborów składników mineralnych.

Wcale nie musisz stosować kilku suplementów, aby uzyskać dobre efekty. Świetnym przykładem jest spalacz tłuszczu Redin, który wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, wspiera metabolizm, chroni przed efektem jo-jo, dba o skórę i włosy, a także wpływa na poprawę nastroju.

Mit 4: Nie mogę jeść po 18:00

Fakt: Specjaliści twierdzą, że ostatni posiłek powinien być spożyty na około 2 godziny przed snem. Nie ma magicznej godziny, od której zaczynamy tyć. Liczy się ilość kalorii z całego dnia.

Jeżeli bilans jest ujemny, tracimy na wadze. Po zjedzeniu kolacji organizm przestaje zdobywać z zewnątrz energię w postaci pożywienia, aż do śniadania dnia kolejnego. Kolacja powinna być lekkostrawna.

Mit 5: Po treningu mogę dużo zjeść

Prawda: Często nagradzamy się posiłkiem potreningowym, twierdząc, że przecież zasłużyliśmy. Tymczasem okazuje się, że podczas ćwiczeń nie spalamy tak dużo kalorii, jak nam się wydaje.

Proteinowe batony i inne przekąski mogą dostarczyć więcej kalorii i sprawić, że bilans energetyczny będzie dodatni.

Mit 6: Picie wody powoduje utratę wagi

Prawda: Co prawda, regularne picie odpowiedniej ilości wody przyspiesza się przemianę materii, reguluje się trawienie, a także zwiększa się sytość po posiłkach, ale zbyt duże jej ilości mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet uszkodzić nerki i spowodować brak odporności.

Nadmiar wody może zaburzyć sen w nocy i powodować ciągłą chęć oddawania moczu.

Mit 7: Ziemniaki tuczą

Fakt: Ziemniaki wbrew pozorom nie są bardzo kaloryczne, a ponadto zawierają skrobię, witaminę C, potas i wapń. Kaloryczne zazwyczaj są sosy, z którymi kartofle są podawane.

Mit 8: Ryby są lepsze od innych rodzajów mięsa

Prawda: Zawsze powinieneś zwracać uwagę na gatunek ryb. Osoby aktywne fizycznie najchętniej sięgają po łososia, makrelę, tuńczyka. Ryby te zawierają dość dużo tłuszczu, jednak jest to cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Trzeba jednak pamiętać, że tłuste ryby dłużej żyją i mogą magazynować toksyny, więc powinno się je spożywać sporadycznie. Inne, chude z powodzeniem mogą zastąpić mięso w diecie.

Mit 9: Białe pieczywo jest bardziej kaloryczne niż ciemne

Prawda: Pieczywo pełnoziarniste jest zdrowsze, ale różnice w kaloryczności tych dwóch rodzajów chleba są niewielkie.

Mąka pełnoziarnista zawiera więcej składników odżywczych, magnezu oraz błonnika, który daje energię na długo.

Mit 10: Aby schudnąć, musisz unikać makaronu

Fakt: Nie musisz całkowicie rezygnować z węglowodanów w diecie. Twoje menu musi być różnorodne i ciekawe. Ważny jest umiar.

Makaron pełnoziarnisty, zawierający duże ilości błonnika, może nawet wspomóc redukcję. Jedz go z warzywami i lekkimi sosami.

Sprawdź: Co jeść na redukcji?

Mit 11: Ćwiczenia zmieniają tłuszcz w mięśnie

Prawda: Tłuszcz i mięśnie składają się z innych komórek. Poza tym procesy budowania masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej w dużej mierze są przeciwstawne.

Mit 12: Pomijanie posiłków to dobry sposób na szybką utratę wagi

Prawda: Z badań wynika, że osoby, które pomijają posiłki, mają wolniejszy metabolizm i trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi. Często odczuwają oni napady głodu, podczas których muszą zjeść więcej, niż planowali.

Aby kontrolować swój proces odchudzania, jedz małe posiłki zawierające różne zdrowe, niskotłuszczowe i niskokaloryczne produkty.

Mit 13: Trening siłowy powoduje wzrost masy ciała

Fakt: Regularny trening siłowy i wzmacnianie mięśni pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Ćwiczenia przyśpieszają spalanie kalorii i budują masę mięśniową.

Co więcej, spalanie trwa aż do 36 godzin po zaprzestaniu aktywności fizycznej.

Mit 14: Musisz się codziennie ważyć

Prawda: Twoja waga zależy od mnóstwa czynników, takich jak pora dnia, przyjmowane leki, cykl menstruacyjny w przypadku kobiet, dlatego trudno jest uzyskać miarodajne wyniki, ważąc się tak często. Specjaliści zalecają stawanie na wadze raz w tygodniu.

Mit 15: Herbata odchudza

Fakt: Herbata nie zastąpi treningu i diety. Nie każdy jej rodzaj wpływa na metabolizm. Właściwości wspomagające redukcję ma herbata zielona i czerwona.

Walczysz z nadwagą? Zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów? Proces odchudzania jest niełatwy i długotrwały. Unikaj skrajności, nie popadaj w obsesję. Zbyt szybka utrata wagi może spowodować efekt jo-jo, czyli szybko powrót do dawnego wyglądu.

Stopniowo wprowadzaj zdrowe nawyki i bądź świadomy mitów związanych z redukcją. Skupiaj się na pozytywnych zmianach, jakie zachodzą w twoim ciele. Z czasem poprawi się nie tylko sylwetka, ale także samopoczucie.

Warto wiedzieć: Odchudzanie bez siłowni – czy jest możliwe?


Podobne artykuły:

Klaudia Pieczykolan

Klaudia Pieczykolan - zawodowa copywriterka, freelancerka specjalizująca się m.in. w tematyce psychologii, zdrowia i diety roślinnej. Prywatnie pasjonatka zdrowia i aktywności fizycznej, w wolnych chwilach testuje wciąż nowe przepisy na bezmięsne dania.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *