WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Skurcz mięśni – 5 podpowiedzi jak wyeliminować skurcze

mężczyzna ma bolesne skurcze mięśni

Skurcze mięśni nóg dotykają wiele osób aktywnych fizycznie i nie tylko. Zdarzają się często w najmniej oczekiwanych momentach. Wielokrotnie potrafią obudzić w nieprzyjemny sposób w środku nocy. Utrudniają normalne funkcjonowanie oraz przeszkadzają w wykonywaniu treningów. Dowiedz się skąd się biorą, jaka jest ich przyczyna oraz w jaki sposób sobie z nimi poradzić.

Skurcze mięśni trwają zazwyczaj krótko i są po prostu uciążliwe. Najczęściej dotykają mięśni ud oraz łydek. Kojarzone są z brakiem magnezu w organizmie, chociaż przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. W momencie kiedy skurcze mięśni pojawiają się często warto zwrócić się z tym problemem do lekarza, ponieważ może to być objaw poważniejszych schorzeń.

Skurcze a kurcze

Warto wspomnieć, że skurcze mięśni to ich normalna praca, z kolei niekontrolowane, mimowolne skurcze nazywane są kurczami. Charakteryzują się tym, że wywołują ból, są bardzo nieprzyjemne i uniemożliwiają chwilowe funkcjonowanie.

Istnieje kilka rodzajów kurczy mięśni:

  • kurcze mięśni toniczne – są efektem wielu schorzeń w tym tak poważnych jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych;
  • kurcze kloniczne – krótkie, następujące po sobie skurcze mięśni najczęściej występujące w przypadku udaru mózgu oraz w trakcie śpiączki;
  • kurcze toniczno-kloniczne – można je zaobserwować podczas ataków padaczki.

Skurcze mięśni w trakcie wysiłku fizycznego i nie tylko

Sztywność mięśni oraz ból pojawiają się zazwyczaj gwałtownie. Jest to zjawisko znane praktycznie każdej osobie. Części przytrafia się sporadycznie w momentach przetrenowania albo mocnego stresu, innym towarzyszą zdecydowanie częściej.

Skurcze mięśni potrafią przydarzyć się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, co może okazać się niebezpieczne. Najgorszą możliwą sytuacją, zagrażającą życiu jest skurcz podczas pływania. Na szczęście można wyczuć moment kiedy może on wystąpić i albo się na niego przygotować, albo spróbować mu przeciwdziałać. Większość osób cierpiących na skurcze mięśni nóg skarży się, że gwałtowny i bolesny skurcz mięśni najczęściej łapie ich w trakcie snu, wyrywając ich z łóżka. Przyjrzyjmy się zatem jakie mogą być przyczyny skurczów mięśni.

Zobacz: Skurcz mięśni nóg a niedobór magnezu

Jakie są najczęstsze przyczyny skurczów mięśni?

Można wyróżnić trzy podstawowe i naturalne rodzaje skurczów mięśni:

  • Izotoniczny – oznacza zmianę długości mięśnia przy stałym poziomie jego napięcia;
  • Izometryczny – pozwala utrzymać ciało w jednej pozycji przy napięciu mięśni;
  • Auksotoniczny – pozwala na wzrost napięcia mięśniowego wraz ze zmianą długości mięśnia.

Przyczynami dla, których dochodzi do zaburzenia tych procesów i wystąpienia tak zwanych kurczów mogą być:

neomag skurcz
  • niedobory składników mineralnych, w tym elektrolitów: magnezu, potasu oraz sodu;
  • choroby układu nerwowego oraz choroby neurologiczne;
  • nadmierny wysiłek fizyczny;
  • choroby takie jak niedoczynność tarczycy oraz niewydolność nerek.
Kup NeoMag Skurcz z magnezem w sklepie Budujmase.pl

Oczywiście nie zawsze skurcze mięśni mają podłoże neurologiczne i chorobowe. Często są wynikiem nieodpowiedniej ilości snu, zmęczenia, przetrenowania oraz braku odpowiedniego nawodnienia organizmu. Jednak w przypadku nawracających i częstych skurczów należy zgłosić się do lekarza w celu diagnozy i wykluczenia potencjalnych chorób.

Jak ograniczyć bolesne skurcze mięśni?

Ograniczyć skurcze mięśni można na wiele sposobów. Przyjrzyjmy się najlepszym i sprawdzonym z nich. Polecam wypróbować je zwłaszcza jeśli odczuwasz bolesne skurcze łydek.

Rozciąganie mięśni

W celu ograniczenia skurczów warto wykonywać regularne rozciąganie mięśni. Pomoże ono zmniejszyć napięcie oraz pozwoli na wydłużenie włókien mięśniowych oraz ścięgien. Będzie to efektywne nie tylko jako forma prewencji przed dokuczliwymi skurczami, ale także przed kontuzjami. Rozciąganie pozwoli również na zwiększenie zakresu ruchu i poprawi wyniki sportowe. Warto wykonywać je w formie mobility przed treningiem oraz jako rozciąganie statyczne po zakończonej sesji.

Zobacz więcej: Mobilizacja mięśni jako forma rozgrzewki przed treningiem

Rolowanie

Automasaż za pomocą rollera, bądź dłoni pozwoli na punktowe zmniejszenie napięcia. W momencie kiedy odczuwamy silny ból w jednym miejscu, tak zwanym punkcie spustowym warto zastosować do masażu piłeczkę Lacrosse, ewentualnie tenisową, która pozwoli na lepsze rozluźnienie konkretnego punktu na ciele.

roller

Rolować można się zarówno przed, jak i po treningu oraz w dni nietreningowe. Przed wysiłkiem zaleca się szybkie i krótkie rolowanie w celu polepszenia dokrwienia mięśni.

Po zakończonym treningu wolniejsze i dłuższe aby rozluźnić spięcia i przeciwdziałać skurczom mięśni.

Kup Roller piankowy w sklepie Budujmase.pl

Uzupełnienie witamin i minerałów

Skurcz mięśni - 5 podpowiedzi jak wyeliminować skurcze

Może zdarzyć się tak, że organizm ma niedobory składników odżywczych. Skurcze kojarzą się z niedoborem magnezu. Jednak warto uzupełnić również niedobór witamin w diecie, głównie tych z grupy B.

Niedobór składników mineralnych może powodować osłabienie mięśni oraz być przyczyną skurczy. Zaleca się polepszenie ogólnej jakości swojej diety oraz uzupełnianie braków za pomocą preparatów witaminowych.

Kup Trec Vit. B Complex w sklepie Budujmase.pl

Dobranie odpowiedniej rozgrzewki

Warto skoncentrować się na tym aby przygotowanie ciała do wysiłku było odpowiednio dobrane do rodzaju planowanej aktywności. W inny sposób będziemy rozgrzewać się przed treningiem siłowym, a w inny przed bieganiem. Należy również pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności ćwiczeń.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja rozgrzewka będzie dobrze dobrana do Twojego treningu skorzystaj z pomocy dobrego trenera personalnego. Dobierze dla Ciebie odpowiedni zestaw ćwiczeń, który pomoże Cię uchronić przed bolesnymi skurczami mięśni.

plan treningowy budujmase.pl

Unikanie obcisłych skarpet

Niestety ale noszenie obcisłych skarpet oraz ubrań może utrudniać krążenie krwi, a w efekcie wywoływać skurcze mięśni. Z tego względu lepiej jest dobierać dopasowane ubrania, które nie będą krępować ruchów.

Skurcz – co zrobić, gdy złapie?

W momencie, w którym złapie nas już skurcz należy spróbować rozciągnąć mięsień, albo zaczekać aż skurcz sam minie. Warto również ograniczyć spożycie kofeiny, która może przyczyniać się do zwiększenia częstotliwości występowania skurczy.

Zadbaj o odpowiednią podaż składników odżywczych, ilość snu oraz prewencje w postaci rozgrzewki. Po treningu można również wziąć na przemiennie prysznic zimną oraz ciepłą wodą. Istotne jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów w trakcie dnia. Przynajmniej 1,5 litra wody.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *