WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Runmageddon – jak się przygotować?

runmageddon przygotowania do biegu

Coraz większa liczba ludzi pragnie sprawdzić się w biegach przeszkodowych typu OCR. Jest to niewątpliwie świetna przygoda oraz dobra zabawa, zmuszająca do aktywności fizycznej i treningu. Przygotowania do startu pod kątem wydolnościowym oraz siłowym są bardzo istotne, jednak równie ważna o ile nie ważniejsza jest technika pokonywania przeszkód. Czym dokładnie jest najpopularniejszy obecnie bieg OCR, jak do niego trenować, jakie suplementy warto zacząć stosować oraz na co zwrócić uwagę układając swój jadłospis? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Runmageddon to obecnie najpopularniejszy z biegów OCR, który pozwala sprawdzić się każdemu w ekstremalnych warunkach pogodowych. Niektóre imprezy organizowane są w lecie, inne zimą, a możliwe są także biegi OCR nocne. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni dystans, dzięki czemu przygotowania do poważniejszych startów można rozpocząć od zera. Sam Runmageddon prezentował w serii “Od zera do weterana”, jak ludzie bez praktycznie żadnego doświadczenia sportowego zmieniali się w trakcie pokonywania coraz to dłuższych dystansów. W dalszej części tekstu dowiesz się jak zacząć przygotowania, jak wygląda sam bieg oraz co warto mieć ze sobą na trasie.

Co to jest Runmageddon?

Runmageddon jak sama nazwa wskazuje jest biegiem. Jednak nie jest to kolejny zwykły i przewidywalny bieg. W jego trakcie czeka nas wiele niespodzianek w postaci takich jak przeszkody naturalne oraz te ustawione na trasie przez organizatorów. W celu ich pokonania będziemy zmuszeni do czołgania, biegania z obciążeniem, czeka nas także wspinanie, wiszenie na drążku, kąpiel w lodowatej wodzie oraz wiele innych ciekawych atrakcji.

Pierwszy Runmageddon to wyzwanie, sprawdzian siły woli oraz wspaniała przygoda. Należy pamiętać, że w tego typu startach najważniejsza jest wytrzymałość. Początkowo nie warto biec na wyścigi, a raczej skoncentrować się na ukończeniu. Walka z przeszkodami to trening, który sprawia, że całe ciało zostaje zmuszone do intensywnej pracy. Dla wielu ludzi już sam udział w tego typu wyzwaniu jest wielkim krokiem milowym. Co należy zrobić aby realnie rozpocząć przygotowanie się do zrobienia tych kilometrów? Należy zakupić pakiet startowy, wtedy nie będzie już odwrotu.

Runmageddon dzieli się na kilka rodzajów, różniących się od siebie takimi szczegółami jak liczba przeszkód oraz kilometrów jakie mamy do pokonania. Wyróżniamy:

zestaw dla biegacza
  • Intro – jest to najkrótszy bieg mający dystans 3 km i 15 przeszkód;
  • Rekrut – będący prawdziwym startem, w trakcie którego czeka nas 30 przeszkód i 6 kilometrowy bieg;
  • Classic – formuła podstawowa składająca się z 50 przeszkód rozłożonych na dystansie 12 kilometrów;
  • Hardcore – nazwa nie jest myląca, ponieważ jest to dystans półmaratonu, w trakcie którego musimy pokonać 70 przeszkód;
  • Ultra – formuła dla prawdziwych weteranów zakładająca dystans maratonu ze 140 przeszkodami.
Kup Zestaw dla biegacza w sklepie Budujmase.pl

Na całe szczęście jeśli nie będziemy w stanie pokonać jakiejś przeszkody, a na pewno nie będziemy, o ile nie jesteśmy ludźmi biegającymi w tak zwanej elicie, możemy zrobić za karę burpees i biec dalej.

Sprawdź także: Jak poprawić wyniki w bieganiu?

Jak się przygotować na Runmageddon?

Należy pamiętać, że Runmageddon to w 30% siła oraz w 70% wytrzymałość. Dlatego treningi powinny być w głównej mierze nastawione na kondycję.

  1. Warto wykonywać w ciągu tygodnia co najmniej 4 sesje, z których dwie nastawione będą na bieganie.
  2. Pozostałe dwie to trening oparty o ćwiczenia wielostawowe, takie jak przysiad, martwy ciąg, wyciskania oraz podciąganie.
  3. Po kilku tygodniach należy włączyć do swoich treningów ćwiczenia imitujące pokonywanie przeszkód.
zestaw na wytrzymałość

W trakcie biegu będziemy mieć do czynienia z wyzwaniami, które sprawdzą naszą zwinność, siłę oraz kondycję. Dodatkowo na trasie będziemy zmuszeni radzić sobie z otarciami, bólem, a możliwe że także drobnymi urazami.

Musimy być na to wszystko przygotowani. Prócz treningów ukierunkowanych na cel jakim jest pokonanie przeszkody w postaci wspinaczki, liny, ściany czy czego akurat organizatorzy nie wymyślą musimy również być gotowi na warunki atmosferyczne.

Kup Zestaw na wytrzymałość w sklepie Budujmase.pl
Runmageddon - jak się przygotować?

W trakcie biegu warto mieć:

  • buty biegowe z agresywnym bieżnikiem,
  • koszulkę termiczną z długim rękawem, która dobrze odprowadza wilgoć,
  • rękawiczki,
  • plecak biegowy zawierający wodę,
  • żele energetyczne pozwalające na uzupełnienie węglowodanów na trasie.
Kup Trec Endurance Energy Gel – żel energetyczny w sklepie Budujmase.pl

Zarówno trening, jak i sprzęt, który warto mieć ze sobą uzależniony jest od dystansu oraz trasy i pory roku.

Jedzenie a Runmageddon

Dieta zawsze stanowi bardzo ważny element przygotowań do startów w zawodach sportowych. W przypadku runmageddonu należy jeść tak jakbyśmy mieli do pokonania zwykły bieg. Oznacza to, że powinniśmy spożywać większą ilość węglowodanów, które stanowią doskonałe źródło paliwa.

Warto wyeliminować z diety produkty oraz potrawy ciężko stawne już na dłuższy czas przed biegiem i zadbać o masę ciała. Zbyt duża będzie stanowić problem i obciążenie, zbyt niska może okazać się przyczyną osłabienia.

Co jeść przed Runmageddonem?

Przed startem warto zrobić hiperkompensacje glikogenu polegającą na nie spożywaniu węglowodanów na kilka dni przed biegiem. Po około 3 do 5 dni kiedy organizm jest wypłukany z glikogenu mięśniowego należy na dzień przed startem zjeść większe ilość węglowodanów. Głównie w postaci makaronu, ryżu czy kaszy jaglanej.

Czego nie jeść przed Runmageddonem?

Na kilka dni przed startem należy ograniczyć ciężko strawne rzeczy oraz fast foody. Dobrym pomysłem jest także wyłączenie słodyczy typu batony, ciastka czy inne wysoko przetworzone produkty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że dieta będzie odpowiednio zbilansowana zaufaj dietetykowi, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan posiłków dopasowany bezpośrednio pod Ciebie.

plan dietetyczny budujmase.pl

Dieta w dniu Runmageddonu

W dniu biegu warto spożyć śniadanie składające się w głównej mierze z węglowodanów. Dobrym pomysłem jest spożycie białego pieczywa z dżemem o ile nie mamy zbyt wiele czasu oraz możliwości na gotowanie. Mając nieco więcej czasu dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie jaglanki, czyli kaszy jaglanej z daktylami oraz miodem, bądź owsianki.

Warto także zadbać o to aby przed startem udać się do toalety. Należy również pamiętać o nawodnieniu.

Runmageddon a nawadnianie

trec isotonic

Nawadnianie jest bardzo ważne, ponieważ bieg typu OCR jest olbrzymim wysiłkiem dla organizmu.

Warto popijać izotonik, który nawadnia lepiej niż czysta woda, dostarcza także niewielką ilość węglowodanów.

Na trasie zawsze ustawione są punkty regeneracyjne, na których można napić się wody, izotonika lub zjeść kawałek banana. Ich ilość uzależniona jest od dystansu.

Kup Trec Endurance Isotonic Sport w sklepie Budujmase.pl

Rodzaj biegu a dieta

W zależności od rodzaju biegu warto nieco inaczej podejść do tematu diety oraz suplementacji. W przypadku krótszych dystansów nie ma sensu inwestować w większa ilość suplementów, warto za to zadbać o prawidłową i zbilansowaną dietę. Przy dłuższych biegach suplementy będą nieocienione.

Runmagedon REKRUT

W trakcie 6 kilometrowego biegu powinniśmy przede wszystkim mieć przy sobie wodę. Nie potrzebujemy żadnych specjalnych suplementów. Możemy zaopatrzyć się jedynie w izotonik. Dieta powinna być normalna, pozbawiona jedynie ciężko strawnych produktów.

Runmagedon CLASSIC

Ten dystans to już pewne wyzwanie. Warto zaopatrzyć się w:

Runmagedon HARDCORE

Hardcore to konieczność zastosowania odpowiedniej diety z ładowaniem węglowodanami. Warto również wspomóc się suplementami takimi jak:

Runmagedon ULTRA

Planując bieg ultra należy zadbać o każdy aspekt swoich przygotowań. Hiperkompensacja glikogenu mięśniowego jest niezmiernie istotna przed startem. Na trasie warto mieć ze sobą wszystko to co na hardcore, tylko w większych ilościach. Oprócz tego:

  • plastry na otarcia;
  • żel przeciwbólowy na stłuczenia;
  • dodatkowe rękawiczki;
  • ubranie kompresyjne na zmianę w przypadku pojawienia się opadów deszczu.

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *