Ogólnie przyjęło się, że jak redukcja – to wiosną i latem. Z kolei za budowanie masy najlepiej wziąć się jesienią i zimą. Rzadko spotyka się ćwiczących, którzy pracują nad spalaniem nadmiaru kilogramów w tym czasie. Czy zimowy plan na redukcję różni się znacząco od jego letniej wersji? Sprawdźcie więcej na temat redukcji tkanki tłuszczowej zimą.
Redukcja zimą?
Okres budowania siły, masy czy redukcji wśród zawodników jest ściśle związany z kalendarzem zawodów. Rekreacyjnie ćwiczący na siłowni mają w tym przypadku pewną dowolność. Dlaczego więc nie wziąć się za redukcja zimą?
- W wielu przypadkach może nawet okazać się to dużo lepszym rozwiązaniem. Będzie to zależało, np. od tego ile kilogramów chcemy zredukować i czy ma być to redukcja masy ciała czy redukcja tkanki tłuszczowej, przy jak najmniejszym procencie spadku tkanki mięśniowej.
- Im więcej kilogramów chcemy zrzucić, tym lepszym rozwiązaniem będzie dłuższy cykl redukcyjny, np. zaczynając od października/listopada i trzymanie się jej aż do lata. Redukcja będzie wolniejsza, ale przez to bezpieczniejsza dla tkanki mięśniowej. Może mieć też pozytywny wpływ na psychikę.
- Zaczynając redukowanie w okresie zimowym, możemy dokładnie rozplanować cały jej okres. Jeśli gdzieś popełnimy błędy, jesteśmy w stanie go naprawić [po prostu mamy na to czas], co pozwoli zrobić nam dużo lepszą formę na lato.
Taki plan na redukcje pozwoli wejść w okres letni z bardzo dobrą formą. Okres wakacyjny często obfituje w możliwości spotkań na świeżym powietrzu, itp. Dlatego będąc już w dobrej formie, można będzie pozwolić częściej na odstępstwo od diety tj. imprezę ze znajomymi przy grillu. Rozpoczęcie redukcji w okresie wiosenno-letnim skutecznie ograniczy takie możliwości.
Dieta na redukcję zimą
Czy dieta na redukcji zimą różni się od tej latem? W zasadzie to nie, ponieważ:
- ciągle trzeba zachowywać ujemny bilans kaloryczny, by miała miejsce redukcja wagi;
- należy zwracać uwagę na jakość makroskładników w diecie.
Wypada jednak zwrócić uwagę np. na dostęp do niektórych produktów i koszta z tym związane.
- Niektóre produkty mogą być w tym okresie nieosiągalne.
- Cena niektórych produktów może być nawet dwa lub trzy razy wyższa. W wielu hipermarketach bez problemu dostaniemy w grudniu, np. truskawki. choć ich cena będzie o wiele większa.
Nie można zapomnieć również o witaminach i mikroelementach – latem słońce towarzyszy nam dużo częściej niż zimą, przez co w zimę spada wytwarzanie witaminy D w naszym organizmie. To z kolei wpływa na poziom wytwarzania się leptyny, czyli hormonu, który m.in. odpowiada za poziom sytości.
Trening na redukcję zimą
Na siłowni panuje względnie stała temperatura przez cały rok. Czy w takim razie zimowy trening na redukcję będzie się różnił od jego letniej wersji?
- Największa zmiana może dotyczyć jedynie treningu cardio.
- Cardio latem bez problemu możemy wykonać na dworze: wychodząc na spacer, pobiegać, pojeździć na rowerze.
- Trening będzie musiał oprzeć się o orbitreki, bieżnie i inne urządzenia stacjonarne.
Jeśli trenujemy na siłowni, gdzie temperatura z jakiś powodów jest niższa zimą, należy pamiętać o:
- dobrej rozgrzewce,
- odpowiednim ubiorze.
Te czynniki zapewnią odpowiednią temperaturą dla mięśni, stawów i ścięgien. Jest to szczególnie ważne przed wymagającym treningiem siłowym.
Suplementacja na redukcję zimą
Zimą, dieta jest przeważnie bogatsza w węglowodany i tłuszcze. Warto skupić się na dodatku kalorii z protein, np. w postaci szejków białkowych i aminokwasów. Trzeba również pamiętać o witaminach, a szczególnie o witaminie D. Pamiętajmy również o odporności, która zimową porą spada – większa dawka witaminy C powinna wspomóc organizm.
Redukcja tkanki tłuszczowej zimą
Jeśli chodzi o porę roku i redukcję, to nie ma zbyt wielu różnic pomiędzy latem i zimą. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów w diecie, treningu i suplementacji. Cykl na redukcję zimą to naprawdę świetny pomysł dla osób, które mają w planie zrzucić większą ilość kilogramów. Dłuższy czas pozwala na osiągnięcie zdecydowanie lepszych wyników i efektów treningowych. Redukcja dzięki temu może być też łagodniejsza dla psychiki ćwiczącego.
Podobne artykuły:
- Redukcja czy masa? Od czego zacząć trening na siłowni?
- Błędy popełniane podczas redukcji tkanki tłuszczowej
- Trening na rzeźbę a trening na redukcję – jakie są różnice?
- Redukcja tkanki tłuszczowej – podstawy o których należy pamiętać
- Masa czy redukcja? Od czego zacząć przy sylwetce skinny fat?