Trening siłowy to ogromne wyzwanie dla organizmu. Jego końcowy wynik zależy m.in. od kondycji i współpracy wszystkich mięśni. Całe ciało musi pracować płynnie, zwłaszcza podczas wykonywania ruchów wielostawowych. Ogromną rolę odgrywają mięśnie stabilizujące, czyli core. Od ich stanu zależy też technika podczas treningu. Problem z wykonywaniem ćwiczeń? Sprawdź rolę mięśni core w treningu siłowym.
Położenie mięśni core
Mięśnie core stanowią gorset, który chroni kręgosłup i pomaga utrzymywać wyprostowaną sylwetkę. W ich skład wchodzą:
- mięśnie głębokie brzucha,
- mięśnie przykręgosłupowe,
- mięśnie dna miednicy.
Mięśniami posturalnymi nazywamy jednakże wszystkie, które biorą udział w utrzymywaniu prawidłowej postawy. Ich osłabienie może prowadzić, np. do wad postury i zwiększenia ryzyka wystąpienia kontuzji i urazów.
- Niestety wiele osób rozpoczynających treningi na siłowni nie zdaje sobie sprawy w jakim stanie znajduje się ich ciało.
- Siedzący tryb życia osłabia mięśnie stabilizujące, przez co mają olbrzymią trudność wykonać poprawnie pewne ćwiczenia.
Rola mięśni core
- Podstawową rolą mięśni core jest utrzymywanie prawidłowej postury ciała.
- Służą one również do trzymania równowagi w czasie chodzenia oraz ćwiczeń i innych aktywności fizycznych.
- Dzięki temu zabezpieczają kręgosłup i stawy przed nienaturalnymi, dla nich, ruchami.
- W rezultacie ułatwiają pracę z obciążeniem podczas treningu siłowego.
Słabe mięśni core mogą prowadzić do wad postawy, tj. zaokrąglone plecy. Mogą być również przyczyną wielu dolegliwości bólowych.
- Silne mięśnie stabilizujące z kolei zapewniają harmonijny rozwój całej muskulatury i dodatkową ochronę narządów wewnętrznych oraz kości przed uderzeniami, wstrząsami i przeciążeniami.
Praca mięśni core
Kręgosłup stabilizowany jest na różnym poziomie. Najgłębsze mięśnie przyczepione są bezpośrednio do niego. W ich skład wchodzą:
- mięsień wielodzielny,
- przepona,
- mięśnie obręczy miednicznej.
Ich zadaniem jest przede wszystkim kontrolowanie i stabilizacja kręgosłupa.
Następną grupą mięśni są mięśnie średnio głębokie korpusu. W ich skład wchodzą:
- mięśnie czworoboczne lędźwi,
- lędźwiowe większe,
- mięsień prosty brzucha,
- pośladkowy średni,
- przywodziciele ud.
Cała ta grupa jest formą przekaźników siły pomiędzy korpusem a kończynami. Jednocześnie zapewnia kontrolę oraz stabilizację podczas dynamicznych ruchów, np. podczas rwania, bądź zarzutu.
Trzecią grupę stanowią mięśnie powierzchowne korpusu:
- mięsień najszerszy grzbietu,
- zginacze bioder,
- dwugłowe ud,
- czworogłowe ud.
Pomimo faktu, że ich zadaniem nie jest stabilizacja korpusu, współpracują w tym zakresie z innymi mięśniami, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo stawu kolanowego.
Najważniejszym jednak mięśniem stabilizującym jest mięsień poprzeczny brzucha. Bierze on udział w tworzeniu tzw. cylindra wewnętrznego, odpowiedzialnego za napięcie wewnętrzne, które chroni kręgosłup.
Mięśnie core, a problem z wykonywaniem ćwiczeń
Podstawowym problemem podczas ćwiczeń, wynikającym z osłabionych mięśni core, jest trudność w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała w trakcie ruchu.
- Łatwo można zauważyć te zjawisko podczas wykonywania martwego ciągu.
- W tym ćwiczeniu złożonym istotne jest utrzymanie prostych pleców, napiętych mięśni brzucha oraz ściągniętych łopatek.
- Ponieważ mięśnie są zbyt słabe, w trakcie podnoszenia ciężaru kręgosłup wygina się w łuk.
- Osłabione mięśnie core dają się we znaki m.in. podczas przysiadów, kiedy korpus drży, a osoba wykonująca ćwiczenie ma problemy z równowagą.
Słabe mięśnie core mogą przyczyniać się również do problemów potreningowych, tj. ból pleców i stawów. Spowodowane jest to niedostateczną ochroną i stabilizacją podczas ich obciążenia.
Mięśnie core w treningu siłowym
W treningu siłowym mocne mięśnie core gwarantują:
- lepsze poczucie równowagi,
- stabilizację stawów.
Przyczynia się to do większego komfortu, umożliwiając generowanie większej siły. To z kolei prowadzi do cięższych i bardziej efektywnych sesji treningowych.
Z tego powodu warto ćwiczyć mięśni core.
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie stabilizujące są stosunkowo proste, należy jednak wykonywać je bardzo dokładnie i powoli.
- Lepiej jest zrobić mniejszą liczbę powtórzeń, zachowując idealną technikę, niż większą, a niedokładnie.
Podstawowymi ćwiczeniami jakie warto włączyć do swojego planu treningowego są wszelkiego rodzaju deski/planki, mostki, podpory, a także rozciąganie, rozluźnianie i rolowanie. Poprzez siedzący tryb życia mięśnie nie tylko są osłabione, lecz także przykurczone.
Rola mięśni core w treningu siłowym
Ich umiejętne wzmocnienie zapewnia olbrzymie korzyści siłowe i zdrowotne.
- Żelazne mięśnie core pozwalają na dźwiganie większych obciążeń. To bezpośrednio przyczynia się do rozbudowy muskulatury i wzrostu siły.
- Profilaktyka urazów również odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ ciało ma się tylko jedno i należy należycie o nie dbać.
Ludzie trenujący amatorsko, rekreacyjnie, którzy wyrywają się do klubu fitness aby odreagować siedzący tryb życia, powinni szczególnie zwrócić uwagę na trening mięśni core w początkowej fazie ćwiczeń. To samo tyczy się początkujących na siłowni, a także bardziej zaawansowanych zawodników. W każdym treningu to właśnie technika odgrywa najważniejszą rolę – mocne mięśnie stabilizujące pozwolą wyeliminować każdy problem z wykonywaniem ćwiczeń.
Podobne artykuły:
- Trening core – skuteczny sposób na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców
- Core stability na siłowni
- Brzuch na siłowni – anatomia mięśni brzucha
- Planki – rodzaje i odmiany
- 10 błędów popełnianych podczas treningu mięśni brzucha
Mięsnie core odgrywają bardzo ważną rolę w treningu. Stanowią tez podstawę do poprawy zdrowia. Dzięki wzmocnieniu całego core w koncu przestały mi wypadać tak często dyski…