Marzysz o wysportowanej i muskularnej sylwetce? Wielokrotnie zastanawiałeś się, czy trening w domu ma tak naprawdę sens? Oczywiście, że ma sens – musisz jednak podejść do niego zdecydowanie na poważnie. Zadbaj o podstawy, takie jak: odpowiednia dieta, wystarczające przerwy między dniami treningowymi na regenerację powysiłkową oraz ewentualną suplementację. Biorąc pod uwagę to co dzieje się na świecie i szalejącego koronawirusa – treningi domowe nabierają nowego wymiaru. Trudno bowiem nie przyznać, że unikając zbędnego kontaktu z innymi trenującymi ograniczasz także ryzyko zakażenia COVID-19.
Trening w domu – plusy
Pomimo tego, że pierwszą myślą o najlepszym miejscu do ćwiczeń jest zazwyczaj siłownia, to trening w domu ma również sporo zalet, przede wszystkim takich jak:
- oszczędność pieniędzy
Jest to jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się trenować w warunkach domowych. Zaskoczony? Zastanów się: porządna siłownia nie jest tania, nawet w przypadku kilkumiesięcznego karnetu. Nawet sam dojazd do niej będzie oznaczał dodatkowe wydatki na paliwo, bądź bilety komunikacji miejskiej. Ćwicząc sam prędzej czy później rozpoczniesz pracę nad stworzeniem domowej siłowni kompletując do niej lepsze wyposażenie i sprzęt treningowy, który zwiększy możliwości treningowe w domu. Na początek zdecydowanie wystarczy drążek rozporowy, hantle (zwykłe lub talerzowe z możliwością zmiany ich ciężaru) oraz mata treningowa. Bardzo przydatne będzie także solidne krzesło, by móc wykonać ćwiczenia w podparciu.
- unikanie tłumów i brak konieczności oczekiwania na swoją kolej
Trenując w domu nie będziesz musiał przepychać się przy maszynach, aby móc spokojnie dokończyć swój trening. Unikniesz kolejki jednocześnie ograniczając niepotrzebny kontakt. Trenując w domu sam decydujesz kiedy i z jakich przyrządów po kolei chcesz ćwiczyć – nie musisz patrzeć na potrzeby innych użytkowników, jak ma to miejsce na siłowni. Co więcej, motywację możesz czerpać także z Internetu – sieć jest pełna nagrań największych gwiazd świata sportu i to niezależnie od dyscypliny.
- swoboda w dobrze grafiku i planów treningowych
Trening w domu to możliwość ćwiczenia czego chcesz, jak chcesz oraz kiedy chcesz. Masz możliwość również zadbania o wszelkie potrzeby rodziny, w tym dzieci. Generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, byś rozpoczął trening, gdy najmłodsi domownicy pójdą grzecznie spać. Nie musisz brać pod uwagę godzin otwarcia klubu lub siłowni. Nie zapominaj jednak o dobrej rozgrzewce!
- oszczędność czasu
Jest to bardzo duży argument na plus. Wyobraź sobie, że późno wracasz z pracy, a akurat dziś wypada dzień treningowy. Oznacza to konieczność dojazdu do siłowni, co może oznaczać dodatkowo nawet jedną lub dwie godziny (zależnie między innymi od odległości). Tutaj problem sam się rozwiązuje, a zaoszczędzony czas na dojeździe możesz poświęcić rodzinie lub samemu sobie na spokojny, zaslużony relaks.
Trening w domu – minusy
Jak wszystko, trening w domu ma również kilka minusów, wśród których są m.in:
- brak maszyn i w pełni profesjonalnego sprzętu
Umówmy się – nie każdy ma w domu w pełni wyposażoną siłownię z licznymi maszynami. Nie da się ukryć, że pewny i sprawdzony sprzęt umożliwia urozmaicenie ćwiczeń oraz ułatwia ich wykonanie.
- brak możliwości konsultacji z trenerem personalnym
Trenując na siłowni masz swobodny dostęp do trenera personalnego, którego w dowolnej chwili możesz poprosić o poradę. Jego wiedza oraz doświadczenie z pewnością pomogą Ci w osiągnięciu maksymalnie możliwych na dany moment wyników treningów. Wszystko bowiem musi uwzględniać Twój aktualny stan fizjologiczny, zapotrzebowanie odżywcze oraz możliwości fizyczne. Nagrania w sieci nie uwzględniają żadnej z tych zmiennych, co oznacza potencjalne ryzyko narzucenia sobie zbyt dużego obciążenia fizycznego, co z kolei może oznaczać zwiększone ryzyko bolesnych i problematycznych kontuzji. Poza tym niektórzy potrzebują silnej motywacji, którą są w stanie im zapewnić wyłącznie inni trenujący oraz dopingujący Cię trener.
- mniejsza powierzchnia treningowa
Siłownia, nawet relatywnie niewielka, oferuje i tak znacznie większą powierzchnię do treningów niż średniej wielkości dom lub mieszkanie. Czasem dochodzi do paradoksu, kiedy to pojawia się problem z pełnym rozłożeniem maty treningowej. Zacisze domowe traci w takiej sytuacji swoje zalety. Trudno skupić się na porządnym treningu, uderzając co chwilę ręką w żyrandol lub o pobliską komodę. Podczas gdy treningi na profesjonalnej siłowni lub w klubie fitness są niezwykle komfortowe pod tym względem.
- rozpraszanie przed domowników
Cisza i spokój to podstawa – trudno o odpowiednie skupienie i koncentrację na treningu kiedy co chwilę, któryś z domowników czegoś od Ciebie chce. Ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie kiedy chcesz przeznaczyć na trening określoną ilość czasu, a ciągłe odrywanie się od serii wpływa nie tylko na przedłużenie treningu w czasie, ale także na znaczne obniżenie jego efektywności. Ćwicząc na siłowni sam zorganizujesz swoją najbliższą przestrzeń i będziesz mógł w spokoju prowadzić trening.
Podsumowanie
Trening domatora może przynieść tak samo dobre efekty jak treningi prowadzone na profesjonalnej siłowni, jednak trzeba mieć na uwadze kilka czynników stanowiących potencjalne utrudnienie. Czy trening w domu ma sens? Oczywiście – jest coraz większa dostępność do sprzętu, filmików instruktażowych, a nawet porad online. Pamiętaj, że każda aktywność fizyczna, nawet w warunkach domowych wpływa pozytywnie na kondycję, a ta przekłada się na poprawę zdrowia oraz dobrego samopoczucia.
Zarówno treningi domowe, jak i ćwiczenia na siłowni mają swoje zalety, jak i wady. Sam musisz ocenić, co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Sytuację trochę komplikuje aktualna sytuacja epidemiologiczna oraz ciągle trwająca pandemia koronawirusa (COVID-19). Właśnie z jej powodu hasło: “Trenuj w domu!” nabrało nowego, zdrowotnego znaczenia. Nie da się ukryć, że w zaciszu domowym unikniesz zbędnego narażenia na kontakt z innymi.
Nasza rzeczywistość się zmieniła, a na siłowniach obowiązują nowe zasady, do których każdy musi się stosować. Jeśli w treningu domowym widzisz więcej wad niż zalet sprawdź wcześniej jak należy przygotować się do powrotu na siłownię, zarówno pod kątem sanitarnym, jak również minimalizującym ryzyko kontuzji.
Podobne artykuły:
- Trening bicepsów i tricepsów w domu
- Czy warto ćwiczyć w domu bez sprzętu?
- Ćwiczenia w domu a trening na siłowni – czy efektywność jest ta sama?
- Trening w domu – najlepszy sprzęt do ćwiczeń w domu
- Trening w domu – najlepszy plan dla początkujących
mam w domu sprzęt ale brak motywacji,na siłowni każdy pakuje to ja też.