WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Trening siłowy dla nastolatka

od ilu lat można chodzić na siłownię

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym okresie życia. Umożliwia nie tylko zadbaną sylwetkę, ale też dużo lepsze zdrowie. Od kilku lat treningi na siłowni cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Można zauważyć zainteresowanie najmłodszych jak i najstarszych osób chcących poprawę zdrowia i sylwetki. Większość sieciowych siłowni umożliwia samodzielne treningi od 16 roku. Jest to spowodowane głównie kwestiami prawnymi. Zatem od jakiego wieku można skupić się na treningu siłowym?

Od ilu lat można chodzić na siłownię?

Kwestia odpowiedniego wieku do podjęcia treningów zależy od tego jaki sport zamierzamy uprawiać. Niektóre sporty jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy tenis możemy uprawiać od najmłodszych lat. Natomiast specyfika niektórych dyscyplin takich jak boks czy trójbój wymaga podstawowego rozwoju nerwowego i mięśniowego.

To właśnie rozwój ciała determinuje start rozpoczęcia niektórych aktywności fizycznych jak m. in. siłownia. Młode osoby rozwijają się w różnym tempie. Jeśli jesteś osobą w młodym wieku, ale w znacznym stopniu ukształtowaną biologicznie to możesz z powodzeniem rozpocząć treningi na siłowni.

Od ilu lat jest siłownia? Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty to odpowiednim wiekiem na rozpoczęcie treningów na siłowni będzie 15 – 16 rok życia.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Sprawdź także: Najlepsze białko – ranking najlepszych odżywek białkowych

Od ilu lat można chodzić na siłownię – wysiłek fizyczny w zależności od wieku

Regularne treningi pozwalają poprawić wygląd sylwetki, sprawność fizyczną i ogólne zdrowie. Trening siłowy w młodym wieku powinien uwzględniać stopniowe dodawanie cięższych ćwiczeń siłowych takich jak:

Młoda osoba jest z reguły początkująca. W związku z tym doskonale sprawdzą się ćwiczenia z własną masą ciała jak na przykład pompki. Wraz ze wzrostem wytrenowania możemy dodawać bardziej wymagające ćwiczenia.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Poznaj: Spalanie kalorii podczas aktywności – tabela spalania kalorii dla każdego

Od jakiego wieku można chodzić na siłownie?

Istnieje mit, według którego treningi na siłowni mogą przyczynić się do zahamowania wzrostu. Podany przeze mnie mit został obalony poprzez liczne badania. Dowiodły one iż wykonywanie ćwiczeń na siłowni nie ma negatywnego przełożenia na wzrost najmłodszych osób aktywnych fizycznie. Inną kwestią jest, że osoby młode nie zawsze są w pełni świadome możliwości, a w zasadzie ograniczeń własnego ciała.

Należy zwrócić uwagę na poprawną technikę. Jest ona szczególnie ważna na początku przygody z siłownią, ponieważ uczymy się wzorców ruchowych. Błędy ciężko naprawić, gdy utrwali je młody organizm na początku nauki ćwiczeń. Najbardziej bezpiecznym wiekiem, aby rozpocząć treningi na siłowni jest osoba pomiędzy 16, a 18 rokiem życia. Nasz organizm jest w zasadzie w pełni wykształcony pod względem fizycznym, psychicznym i hormonalnym. W tym wieku należy jednak przywiązać szczególną uwagę do techniki ćwiczeń.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę XXL
 

Siłownia od 13 lat – siłownia, a niepełnoletni

Siłownie i kluby fitness zabezpieczają się prawnie w przypadku osób niepełnoletnich. Główny powód to ryzyko nieszczęśliwego wypadku. W większości przypadków osoby nieletnie poniżej 16 roku życia mogą trenować jedynie w obecności opiekuna prawnego. Od 16 do 18 roku życia wymagana jest zgoda rodzica na zakup karnetu. Są dwie możliwości uzyskania takiej zgody:

  • w momencie podpisania umowy z klubem – osoba pojawia się w klubie z rodzicem pierwszego dnia.
  • w wyznaczonym terminie po zawarciu umowy – w momencie, gdy opiekun nie może pojawić się w dniu podpisania karnetu.

Dopiero 18 letnia osoba aktywna może trenować bez ograniczeń wiekowych.

Od jakiego wieku siłownia – czy nastolatek może trenować siłowo?

Z pewnością nastolatek może trenować siłowo, natomiast należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą działać negatywnie na młode osoby. Pamiętaj, że technika jest ważniejsza niż Twoje ambicje siłowe. Złe wykonywanie ćwiczeń może skończyć się kontuzją i przetrenowaniem.

Bardzo ważna jest nauka czucia mięśni, a ten aspekt przychodzi z czasem musisz wykonać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt treningów, aby być pewnym w wykonywanym ćwiczeniu i czuć mięsień, który powinien pracować.

Jako pierwszy plan treningowy świetnie sprawdzi się trening całego ciała – Full Body Workout. Jeśli masz możliwość to najlepszym pomysłem będzie odbycie pierwszych treningów pod okiem doświadczonego trenera.

Poznaj: Trening FBW (Full Body Workout) – przykładowy plan treningowy

gainery

Trening siłowy dla nastolatka

Trening siłowy nastolatków wymaga odpowiedniego zaplanowania. Aktywność fizyczna, w tym trening na siłowni powinien sprawiać przyjemność.

  1. Nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie lubisz wykonywać lub co gorsza czujesz ból i dyskomfort. Obecnie wiele ćwiczeń posiada po kilka alternatyw, więc każdy znajdzie odpowiadające mu ćwiczenie, system treningowy itp. Natomiast nie można zapominać o treningu całego ciała.
  2. Nie porywaj się na głęboką wodę. Nie zawsze większa ilość treningów oznacza efekty w krótkim czasie. Regeneracja jest równie ważna jak sam trening.
  3. Technika ćwiczeń. Jak zostało wcześniej wspomniane jest to kluczowy z aspektów w treningach młodych osób, które dopiero zaczynają uczęszczać na siłownie.
  4. Zacznij treningi stopniowo. Na samym początku 2 lub 3 treningi w pełni wystarczą by zauważyć efekty.

Jest to kilka podstawowych porad, które pozwolą Ci bezpiecznie zaplanować pierwsze miesiące na treningach.

Czytaj także: Gotowy plan treningowy na siłownię dla początkujących

Od ilu lat można chodzić na siłownie – okres dojrzewania, a wysiłek fizyczny

Okres dojrzewania jest szczególnym etapem życia. W naszym organizmie dochodzi do wielu zmian od fizycznych, psychicznych po hormonalne. Jest to doskonały moment na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Nie tylko dlatego, że poznajesz swoje pasje, ale też jesteś na tyle młodą osobą, że sport rekreacyjny możesz zamienić na wyczynowy stając się zawodowym sportowcem.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Sprawdź także Atlas Ćwiczeń Budujmase.pl


✒️Tekst został oryginalnie opublikowany 26.10.2021 i zaktualizowany dnia 17.04.2025 zgodnie z aktualną wiedzą



Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *