Istnieje wiele rodzajów treningu nastawionego na spalanie tkanki tłuszczowej. HIIT, tabata, interwał. To najpopularniejsze systemy treningowe, które przepalą sporą liczbę kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Wykonujemy w trakcie nich ćwiczenia mocno obciążające naszą wydolność. Jednym z nich jest mountain climber.
Mountain climber – technika ćwiczenia
Mountain climber to ćwiczenie, które można przetłumaczyć jako wspinaczka natomiast niewiele ma z nią wspólnego. Jest to doskonałe ćwiczenie spalające kalorie, które angażuje do pracy głównie dolne partie ciała.
Pozycję wyjściową zaczynamy od podporu przodem, a kontakt z podłożem mają jedynie dłonie i stopy. Utrzymując wspomnianą pozycję przyciągamy dynamicznie na zmianę raz jedno, raz drugie kolano do klatki piersiowej. Mięśnie brzucha oraz mięśnie pośladkowe powinny być w ciągłym napięciu. Ćwiczenie wykonujemy dynamicznie wykonując kontrolowany ruch.
Aby mieć pewność, że wykonujesz dane ćwiczenie poprawnie skorzystaj z pomocy trenera personalnego. Plany treningowe Budujmase.pl są dopasowane do Twoich możliwości
Jakie efekty daje mountain climber?
Mountain climber zazwyczaj wykonujemy jako jedno z ćwiczeń treningu obwodowego, natomiast można je wykonywać jako pojedyncze ćwiczenie. Szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami.
To ćwiczenie wydolnościowe, którego potencjał pozwala spalić ogromną ilość kalorii. Dla niektórych osób już sama pozycja wyjściowa może być obciążająca. Jeśli dołożysz do tego dynamiczny ruch nóg to masz doskonałe ćwiczenie spalające kalorie. Im więcej energii włożysz w pracę podczas ćwiczenia, tym możesz liczyć na większą ilość spalonych kalorii.
Mountain climber to ćwiczenie wykonywane na czas. Podczas wykonywania ćwiczenia postaraj się włożyć maksymalną ilość pracy, by cieszyć się z maksymalnych efektów.
Z uwagi na fakt, że włączasz do pracy dolne partie możesz zauważyć lepszą jędrność nóg i pośladków po pewnym czasie regularnych treningów.
Poznaj również: Trening na spalanie tkanki tłuszczowej
Jakie modyfikacje mountain climber można stosować?
Mountain climber możemy wykonywać w trzech wariantach:
- Wersja klasyczna – opieramy się na przedramionach. Dłonie powinny znajdować się pod barkami, a ciało znajduje się w podporze przodem. Napinamy brzuch i pośladki. Główny ruch polega na naprzemiennym przyciąganiu kolan do klatki piersiowej. Staramy się wykonać ćwiczenie w równym tempie.
- Na skos – pozycja wyjściowa nie różni się niczym od wersji klasycznej. Różnica polega na przyciągnięciu lewego kolana do prawej ręki. Analogicznie druga strona. Nogi zmieniamy energicznie, ponieważ ruch ma być wykonany w maksymalnie dynamiczny sposób.
- Na taśmach TRX – jest to najtrudniejsza wersja ćwiczenia ze względu na mniejszą stabilizację podczas wykonywania mountain climber. Ponadto jest to jedyna wersja, gdzie potrzebujesz dodatkowy sprzęt w postaci taśmy TRX. Ćwiczenie zaczynamy od pozycji podporu przodem, natomiast trudność polega na stopach zaplecionych o taśmę TRX. Pamiętaj, aby ciągle utrzymywać wyprostowany tułów, a ręce powinny znajdować się pod barkami. Jest to dużo cięższa wersja ćwiczenia, ponieważ dźwigasz cały ciężar całego ciała, a jedynym punktem podparcia są dłonie. W tej wersji ćwiczenia dużo mocniej pracują mięśnie “core”.
Zobacz także: 6 ćwiczeń na mięśnie core, które uczynią Cię sprawniejszym
Mountain climber a spalanie kalorii
Mountain climber to ćwiczenie o doskonałym potencjale metabolicznym – może być elementem treningu typu tabata, HIIT lub interwał, ponieważ jest w stanie wytworzyć ogromny dług tlenowy.
Najlepsze efekty zauważysz jeśli włożysz maksimum pracy w wykonane tego ćwiczenia. Spalisz tym samym bardzo dużą ilość kalorii nie tylko w trakcie wykonywania ćwiczenia, ale tzw. Dług tlenowy gwarantuje spalanie kalorii na pewien czas po zakończonym treningu.
Dodatkową zaletą treningu interwałowego jest jego skuteczność i krótki czas jego wykonywania. Czyni to między innymi ćwiczenie – mountain climber, jako doskonały sposób na spalanie kalorii.
Poznaj więcej propozycji na urozmaicenie treningu korzystając z Atlasu Ćwiczeń Budujmase.pl
Podobne artykuły:
- T-raise
- Pompki szwedzkie, damskie, diamentowe – poznaj efekty
- Wspięcia na palce jednonóż z hantlami
- Skip A, skip B, skip C – jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe?
- Ćwiczenia na core – 6 ćwiczeń na mięśnie core, które wzmacniają ciało