Trening od rana? Żadna nowość – część z nas ćwiczy przed pracą, szkołą i innymi zajęciami. Trening bez śniadania to również metoda z której korzysta wielu ćwiczących na siłowni. Porcja przedtreningówki na pusty żołądek? Często kończy się m.in. problemami żołądkowymi i nieskończonym treningiem. Kawa zdaje się być lepszym pomysłem przed wizytą na siłowni – pomaga się rozbudzić i działa pobudzająco. Jak to jest jednak z porcją kofeiny na pusty żołądek? Czy kawa na czczo przed treningiem to dobry pomysł?
Kawa na czczo?
Kawa:
- działa pobudzająco na organizm,
- zwiększa przepływ krwi,
- przyspiesza bicie serca.
Człowiek czuje się bardziej pobudzony i gotowy do działania. Jest to jednak efekt krótkotrwały. Zwłaszcza o poranku, kiedy organizm jest jeszcze nie do końca obudzony po nocy, efekt ten może szybko minąć.
- Kawa na czczo nie jest dobrym rozwiązaniem na rozpoczęcie nowego dnia.
- Po obudzeniu organizm nie potrzebuje tyle kofeiny.
- Kawa zapewnia chwilowe uczucie spełnienia i pobudzenia.
Dzień lepiej zacząć od pożywnego śniadania. Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
Czym grozi kawa na czczo?
- Zwiększa szansę na niestrawność i zgagę.
- Kolejnym nieprzyjemnym skutkiem może być pogłębienie stresu. Kawa ma działanie, które zwiększa poczucie lęku i stresu. Wypicie jej na pusty żołądek dodatkowo pogłębia to uczucie.
- Dodatkowo źle wpływa na równowagę hormonalną – blokuje produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
Poranną kawa? Najlepiej w towarzystwie porządnego śniadania.
Kawa na czczo a trening
Jaki z tego wniosek? Kawa na pusty czczo przed treningiem nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej jest dodatkowo coś zjeść. Powinniśmy pić kawę na pół godziny lub godzinę przed treningiem. Jeśli chodzi o jej wpływ na trening, to :
- kofeina zawarta w kawie zwiększa stężenie wolnych kwasów tłuszczowych, przez co oszczędza zawartość glikogenu w mięśniach;
- zwiększa poziom glukozy;
- sprzyja redukowaniu masy ciała;
- redukuje zmęczenie;
- wpływa na ilość spalanych kalorii – badania pokazują, że dzięki kawie można spalić ich nawet o 10-15% więcej.
Na siłowni panuje jednak przekonani, że kawa zmniejsza:
Kawa na odchudzanie?
Zawarty w kawie kwas chlorogenowy neutralizuje wolne rodniki i ma działanie antyoksydacyjne. Zapobiega również zaparciom, przeciwdziała miażdżycy i działa przeciwzapalnie.
- Podczas odchudzania zalecane jest picie kawy zielonej (zwanej też kawą surową; jej obróbka zakończyła się przed procesem palenia). Jest udowodnione naukowo, że picie dwóch kubków dziennie przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej.
- W czasie odchudzania nie trzeba rezygnować z kawy. Powinno się jednak pić ją bez cukru i tłustego mleka. Kubek lub dwa dziennie nie wpłyną znacząco na efekty odchudzania – ważniejsza jest odpowiednia dieta i trening.
Picie kawy a zdrowie
Osoby mające problem z nadciśnieniem powinny uważać na picie kawy, zwłaszcza przed treningiem. Podczas ćwiczeń zwiększa się tętno – kawa może spotęgować to zjawisko. Osoby, które stosują odżywki i suplementy, powinny również uważać z piciem kawy. Część z nich ma w swoim składzie składniki pobudzające (tj. guarana, kofeina). Kawa przed treningiem wieczorem? To droga do bezsenności i gorszej regeneracji. Najlepiej jest wypić ostatnią kawę na 5-6 godzin przed położeniem się spać. A kawa na czczo przed treningiem? Ma swoje plusy i minusy.
Podobne artykuły:
- Kawa na odchudzanie – czy kawa przyspiesza redukcję masy ciała?
- Czy herbata pobudza tak samo, jak kawa? Kofeina a teina
- Kreatyna i energetyk (kofeina) – czy to rzeczywiście złe połączenie?
- Kofeina a masa – czy mogę pić kawę na masie?
- Kawa kuloodporna – stosować czy nie?