WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak skutecznie prowadzić dziennik treningowy?

dziennik treningowy

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas treningów jest systematyka. Jeśli trenujemy dłuższy okres czasu, to powinniśmy wiedzieć jak prowadzić dziennik treningowy, co pomoże nam usystematyzować nasze treningi, a co za tym idzie zwiększyć nasze sportowe wyniki.

Jak prowadzić dziennik treningowy?

Wiele osób może sobie zadawać pytanie do czego służy dziennik treningowy .Nasz dziennik powinien być swego rodzaju sprawozdaniem z treningu, w którym zawrzemy najważniejsze informacje o wykonanym treningu. Dobrze prowadzony dziennik powinien zawierać:

plan treningowy
  • nazwę ćwiczenia
  • ilość wykonanych serii
  • ilość wykonanych powtórzeń
  • obciążenie

Są to niezbędne informacje, które musi zawierać nasz dziennik treningowy. Oczywiście są to tylko najbardziej podstawowe informacje jakie powinny zostać wpisane do naszego dziennika treningowego.

Najlepsze dzienniki treningowe poza wyżej wymienionymi informacjami zawierają także:

  • plan treningowy (który był wykonywany danego dnia)
  • wagę
  • posiłek potreningowy
  • krótka notatka dotycząca naszych odczuć podczas treningu

Oczywiście prowadzenie szczegółowego dzienniczka wymaga poświęcenia czasu, jednak z pewnością jest to warte wyników. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na prowadzenie tak szczegółowego dziennika, to możemy ograniczyć się do najbardziej podstawowych informacji o treningu.

Oczywiście prowadzenie dziennika to nie tylko zapisywanie w nim wiadomości, ale również późniejsze kontrolowanie i analizowanie tych wiadomości. Dzięki takim zapiskom możemy ocenić nasz progres porównując miesiące, a nawet lata.

Zalety prowadzenia dziennika treningowego

Prowadzenie dziennika treningowego jest zajęciem dość czasochłonnym, więc wiele osób zada sobie pytanie czy opłaca się w ogóle go prowadzić. Oczywiście odpowiedź na to pytanie będzie indywidualną sprawą, ponieważ dla jednych będzie to zbędnym zajęciem, a innym pozwoli to usystematyzować treningi oraz da dodatkową motywację do treningów.

Warto też zauważyć, że wielu kulturystów prowadzi właśnie takie dzienniki, jednym z nich jest Dorian Yates, który może się pochwalić wieloma osiągnięciami w kulturystyce. Dorian często mówił, że zanim wyszedł na trening, to przeglądał swój dzienniczek treningowy, co pozwalało mu zaplanować swój trening i “dawało kopa” do dalszych ćwiczeń.

Tak więc odpowiedź na pytanie “czy warto prowadzić dziennik treningowy” jest niejednoznaczna, jednakże warto spróbować prowadzić dzienniczek treningowy. Jeśli obawiamy się, że prowadzenie dziennika jest zbyt trudne lub czasochłonne, to możemy skorzystać z aplikacji, które pomogą nam prowadzić dziennik treningowy.

kobieta i mężczna sprawdzają plan treningowy na siłowni

Sprawdź także: Dlaczego tak ważny jest plan treningowy?

Do czego służy dziennik treningowy?

Dziennik treningowy pozwala na usystematyzowanie naszych treningów oraz zmaksymalizowanie naszych wyników sportowych. Niestety ludzka pamięć jest zawodna, przez co możemy nie pamiętać jakie ćwiczenia wykonywaliśmy podczas ostatniego treningu, nie wspominając już o użytym ciężarze czy ilości powtórzeń i serii.

Dodatkowo skrupulatne zapisywanie notatek w dzienniczku treningowym pozwoli na lepsze monitorowanie postępów oraz da “kopa” do kolejnych treningów. Kolejną zaletą prowadzenia dziennika treningowego jest ułatwieniem w kontrolowaniu naszego progresu, za pomocą krótkich notatek możemy sprawdzić jak się czuliśmy podczas poszczególnych treningów.

Co powinien zawierać dziennik treningowy?

W naszym dzienniku treningowym powinny znajdować się podstawowe dane na temat naszego treningu m.in: nazwa ćwiczenia, obciążenie, objętość treningu. Warto również dodać własne spostrzeżenia co dodatkowo pomoże nam kontrolować nasz rozwój.

Niektóre osoby zapisują sobie motywujące cytaty lub nowe metody treningowe. To co będzie znajdować się w naszym dzienniku treningowym jest indywidualną sprawą, jednym wystarczy zapisanie ćwiczenia i ilości powtórzeń, zaś inni będą woleli bardziej szczegółowe notatki.

🛒Sprawdź plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i miej zawsze ze sobą swój dziennik treningowy w wygodnej aplikacji dowolnego smartfona❗

plany treningowe

Nie przegap: Plany treningowe i dietetyczne – skuteczny sposób na wymarzoną sylwetkę

Przykład dziennika treningowego

Dzień 1 – plan treningowy: FBW

  1. Przysiad ze sztangą – 8 powtórzeń x 3 serie (80 kg)
  2. Podciąganie nachwytem – 10 powtórzeń x 3 serie
  3. Wyciskanie hantli – 10 powtórzeń x 3 serie (50 kg)
  4. Wyciskanie sztangi na ławce – 7 powtórzeń x 3 serie (80 kg)
  5. Zginanie przedramion z sztangą łamaną – 8 powtórzeń x 3 serie (80 kg)

Notatka: Podczas treningu czułem łatwość wyciskania, więc wnioskuje że nastąpił progres.

Jest to przykład prostego dziennika treningowego, który zawiera najważniejsze informacje, a jego prowadzenie nie powinno zająć nam zbyt dużo czasu.

Podsumowując, prowadzenie dziennika treningowego to bardzo indywidualna sprawa, jednakże, każdy powinien spróbować chociaż przez tydzień prowadzić taki dziennik, dzięki czemu będzie mógł zobaczyć jaki wpływ na jego motywację i treningi będzie miało prowadzenie takiego dziennika.


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *