Każdy z nas kto intensywnie trenuje, z pewnością doświadczył spiętych mięśni. Przyczyną tego zjawiska jest wzmożone napięcie mięśniowe występujące po treningu. Jeśli nie rozluźnimy mięśni po treningu, to pozostaną one w stanie pewnego napięcia, co będziemy odczuwać jako spięte mięśnie.
Jak najszybciej rozluźnić spięte mięśnie?
Jeśli nasze mięśnie są na tyle spięte, że potrzebujemy jak najszybszej ulgi, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty. Jest on specjalistą od mięśni, dzięki czemu będzie on w stanie indywidualnie ocenić jaką metodę zastosować na jakie mięśnie. Nie da się ukryć, że początkowo ta metoda nie będzie przyjemna, a wręcz bolesna, ponieważ podczas masażu fizjoterapeutycznego mocno masowane będą najbardziej spięte grupy mięśniowe. Jednakże z pewnością warto trochę wycierpieć, ponieważ taki zabieg przyniesie nam natychmiastową ulgę i wyjdziemy z gabinetu jak “nowonarodzeni”.
Czasami zdarza się tak, że fizjoterapeuta nie ma możliwości przyjęcia nas lub my nie mamy możliwości, aby go odwiedzić. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie automasaż z wykorzystaniem rollera, który może nam zastąpić w pewnym stopniu wizytę u specjalisty. Roller to specjalny wałek, najczęściej z wypustkami, na którym możemy “rozbić” spięte mięśnie, dzięki czemu zaznamy ulgi.
Kolejną ekspresową metodą terapia zimnem i ciepłem, którą możemy wykonać bez problemu w domu. Polega ona na naprzemiennym polewaniu się raz zimną, raz ciepłą wodą. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, co przyspiesza regenerację, zaś zimna woda powoduje ich pozytywny skurcz. Pozwala to skutecznie obniżyć wzmożone napięcie mięśniowe, co wiąże się z praktycznie natychmiastową ulgą.
Co jest dobre na spięte mięśnie?
Najlepszym sposobem jest niedoprowadzanie do stanu w którym nasze mięśnie są zbytnio spięte. Oczywiście spięcia mięśni są nieuniknione podczas treningu, jednakże nie możemy doprowadzać do stanu, gdy napięcie mięśni jest tak silne, że ledwo się ruszamy. Po każdym treningu powinniśmy się rozciągać, co pozwoli naszym mięśniom na rozluźnienie.
Warto również po każdym treningu używać rollera, aby dodatkowo pobudzić krążenie w mięśniach. Jeśli będziemy stosować po każdym treningu obie te metody, to z pewnością nie doświadczymy dolegliwości związanych ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Równie ważne co rozciąganie jest odpowiednie odżywianie się, co pozwoli nam na dostarczenie odpowiednich mikro- i makroskładników, które pozwolą na odżywienie naszych mięśni, co usprawni proces regeneracji, w wyniku czego napięcie mięśniowe będzie utrzymywane na odpowiednim poziomie.
💪Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i odbierz plan dopasowany do swoich możliwości. Nasi specjaliści z pewnością znajdą sposób na spięte mięśnie.
Sposób 1 – Maty do akupresury
Ostatnimi czasy jest to hit, który stosuje bardzo duża część sportowców, nawet tych trenujących na najwyższym poziomie. Jest to specjalna mata pokryta delikatnie zaostrzonymi wypustkami, która pobudza krążenie, tym samym niwelując napięcie mięśni. Dodatkowo poprzez odpowiednie uciskanie naszych mięśni w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny, które nie tylko pośrednio niwelują ból związany z spiętymi mięśniami, ale również poprawiają nasze samopoczucie.
Nawet jeśli wzmożone napięcie mięśniowe nie jest naszym głównym problemem, to i tak z pewnością warto przyjrzeć się matom do akupresury, ponieważ mają one wiele dobroczynnych oddziaływań na nasz organizm.
Sposób 2 – Ćwiczenia rozluźniające
Pomimo, że wykonywanie ćwiczeń z wzmożonym napięciem mięśniowym nie jest najlepszym pomysłem, to i od tej reguł jest wyjątek. Istnieje cała gama ćwiczeń rozluźniających, które wręcz powinniśmy wykonywać gdy wzmożone napięcie mięśniowe nam doskwiera. Praktycznie na wszystkie grupy mięśni znajdzie się kilka ćwiczeń, które pozwolą nam rozluźnić mięśnie. Wykonanie takich ćwiczeń nie tylko ukoi nasz ból, ale również pozwoli nam uspokoić całe ciało po ciężkim treningu, co ułatwi nam np. zasypianie.
Sposób 3 – Rozciąganie
Jak już wyżej było wspomniane, rozciąganie to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego. Sposób ten może być stosowany zarówno jako zapobieganie spięciu mięśni, ale jeśli już przydarzą nam się napięte mięśnie, to będzie to również świetny sposób na rozluźnienie ich. Rozciąganie mięśni pobudza krążenie w nich, dzięki czemu do włókien mięśniowych dociera więcej tlenu i składników odżywczych, które pozwolą na odżywienie mięśni, co zniweluje ból i rozluźni je.
Jednakże powinniśmy starać się nie zaniedbywać rozciągania po każdej aktywności fizycznej, co od razu zmniejszy napięcie mięśni, dzięki czemu na drugi dzień nie tylko mięśnie będą mniej spięte, ale również nie doświadczymy aż tak bolesnych zakwasów.
Warto wiedzieć: Skuteczny stretching – jak prawidłowo się rozciągać?
Sposób 4 – Wizyta w saunie
Wizyta na saunie to również świetny sposób aby obniżyć wzmożone napięcie mięśniowe. Poprzez ciepło panujące w saunie nasze naczynia krwionośne znacznie się rozszerzą, dzięki czemu do mięśni dostarczone zostaną składniki odżywcze, a usunięte z nich zostaną zbędne metabolity. Po wizycie na saunie warto w miarę możliwości skorzystać z zimnego kubła, który spowoduje nagłe przypięcie mięśni.
Taki szok termiczny nie jest specjalnie przyjemnym uczuciem, jednakże z pewnością przyniesie nam ulgę. Często na saunie znajduje się również basen, który również będzie dobrym sposobem na zaznanie ulgi gdy występują u nas objawy wzmożonego napięcia mięśniowego.
Czytaj także: Czy sauna po treningu jest wskazana?
Sposób 5 – Ćwiczenia oddechowe
Wbrew pozorom wzmożone napięcie mięśniowe i ćwiczenia oddechowe nie mają wiele wspólnego, jednakże okazuje się, że jest inaczej. Tlen jest nam niezbędny do życia, tak samo jak oddech który nam go dostarcza. Ćwiczenia oddechowe pozwalają nam na dostarczenie większej ilości tlenu do mięśni, co niweluje przyczyny bólu mięśni. Dodatkowo pobudza to mięśnie oddechowe, które większa część społeczeństwa ignoruje.
Ćwiczenie oddechowe pomogą nam nie tylko gdy wystąpi u nas wzmożone napięcie mięśniowe, ale również pozwoli na zredukowanie stresu (kolejnej przyczyny spiętych mięśni). Jeśli nie chcemy doświadczyć wzmożonego napięcia mięśniowego, to nie powinniśmy pomijać ćwiczeń oddechowych.
👉Oddychanie podczas treningu – jak oddychać w trakcie ćwiczeń siłowych?
Co powoduje wzmożone napięcie mięśniowe?
Jeśli chcemy odpowiednio zapobiegać zbytniemu spięciu mięśni, to powinniśmy wiedzieć, jakie są tego przyczyny. Wzmożone napięcie mięśniowe przyczyny:
- Intensywny trening – jest to jedna z głównych przyczyn wzmożonego napięcia mięśniowego. Podczas treningu nasze mięśnie ciągle się napinają, przez co dochodzi do ich spięcia.
- Stres i niepokój – jest to kolejny czynnik który powoduje problemy z napięciem mięśni. Gdy następuje stresujący okres w naszym życiu, to z pewnością odczujemy dyskomfort oraz przykurcz w naszych mięśniach.
- Choroby neurologiczne – jest to akurat czynnik na którego wystąpienie nie mamy dużego wpływu. Jeśli wszystkie inny przyczyny zostały przez nas wykluczone, to warto udać się do lekarza, aby sprawdzić czy objawy takie jak np. spastyczność i sztywność mięśni nie są przyczyną choroby.
- Nieprawidłowa postawa ciała – Jeśli ułożenie postury naszego tułowia nie jest odpowiednie, to poszczególne mięśnie będą cały czas napięte, co będzie się objawiać jako ból i sztywność.
👇👇👇
Podobne artykuły:
- Sauna po treningu na regenerację?
- Mięśnie Kegla – co robią i jak je ćwiczyć?
- Trening z zakwasami – czym są i jak sobie z nimi radzić?
- Rozciąganie w sportach walki – jak się rozciągać pod sporty walki?
- Rozciąganie tricepsa