WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czerwone wino – jak wpływa na formę fizyczną?

Czerwone wino - jak wpływa na formę fizyczną?Czerwone wino pite do obiadu, czy kolacji może w znacznym stopniu wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu. Ale czy zawsze jest odpowiednim wyborem? Jak czerwone wino wpływa na formę fizyczną? Dowiedz się, które związki w nim zawarte naprawdę pomogą!

Czerwone wino – właściwości

Czerwone wino otrzymywane tradycyjną metodą, gdzie oprócz samych owoców, fermentacji ulegają także skórki, o zawartości alkoholu pomiędzy 10, a 14%, jest cennym źródłem polifenoli. Są one znacznie lepiej przyswajalne niż te, które znajdziemy w owocach. W procesie produkcji trunku mają szansę zostać rozbite na mniejsze związki, co ułatwi wchłanianie do naszego organizmu.

Warto zaznaczyć, że prozdrowotne właściwości czerwonego wina są zasługą związków nie należących do alkoholi. Etanol w nim zawarty stanowi dodatek smakowy, rozrywkowy dla nas i nie przypisujemy mu pozytywnego działania wina. Co zapewnia nam czerwone wino?

Na przykład:

– walkę z wolnymi rodnikami – ochronę komórek i DNA,

– zapobiega powstawaniu zakrzepów i udarów mózgu,

– rozszerza naczynia krwionośne zapewniając lepszy przepływ krwi,

– reguluje ciśnienie krwi,

– zmniejsza ilość złego cholesterolu i przeciwdziała miażdżycy,

– dzięki zawartości garbników wspomaga układ pokarmowy,

– wykazuje właściwości antykancerogenne,
– zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, takich jak kamica żółciowa,

– korzystnie wpływa na układ odpornościowy,

– niektóre gatunki obfitują w rozpuszczalny błonnik, magnez, potas, wapń, a nawet żelazo.

Wymienione działania są skutkiem aktywności dostarczonych do organizmu wraz z czerwonym winem flawonoidów, a wśród nich: katechiny, kwercetyny, resveratrolu i epigallokatechiny. Na co dzień nie spożywamy ich w znacznych ilościach toteż lampkę czerwonego wina można śmiało potraktować jako ich bogate źródło o właściwościach prozdrowotnych.

Resveratrol – cenny składnik czerwonego wina

Resveratrol będący cennym flawonoidem jest jednym z najważniejszych składników wina, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jego dostarczanie zapewnia działanie w profilaktyce nowotworowej, a działanie rozkurczowe pozwala na rozszerzenie naczyń krwionośnych i sprawniejszy przepływ krwi (także w naczyniach włosowatych). Jego silne działanie antyoksydacyjne wpływa na zmniejszenie procesów starzenia się, poprawia regenerację powysiłkową, a także poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Badania wskazują także, że resveratrol wspomaga proces redukowania wagi, a także walkę z cellulitem. Działa na wielu polach usprawniając ogólną pracę naszego ciała.

Wino, a siłownia – czy warto pić trenując?

Czerwone wino jest skarbnicą wielu korzystnych dla zdrowia związków. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że każda wypita lampka wina dostarcza nam także alkoholu, który niekorzystnie wpływa na efekty naszego treningu. Jego spożywanie podnosi poziom kortyzolu i zmniejsza możliwości budowania masy mięśniowej.

Wino, a siłownia? Oczywiście, że można to pogodzić. Wystarczy używać czerwonego wina z głową, tak byśmy mogli odczuć jego pozytywne działanie, a nie opłakane skutki spożycia większych ilości alkoholu. I tak – kieliszek czerwonego wina do obiadu wypity kilka – kilkanaście razy w miesiącu z pewnością nie zaszkodzi. Osoby trenujące nie powinny jednak pić codziennie. Cenne flawonoidy, w tym resveratrol, dostarczymy z innych źródeł. Świetnie sprawdza się tu wysokiej jakości sok z winogron.

Wino, a siłownia – tak czy nie?

Ani tak, ani nie. Pamiętajmy, że w każdym przypadku skrajności są złe. Umiejętne korzystanie z dobrodziejstw czerwonego wina przyniesie nam szereg korzyści, jednak jego spożywanie w dużych ilościach będzie miało negatywne skutki – jak przy nadmiernym spożyciu każdego z alkoholi.

Sprawdź także: Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?

Podobne artykuły:

BudujMase.pl

Kulturystyka to nasza pasja! Jaki trening przynosi najlepsze efekty i jaka dieta pomoże Ci osiągnąć upragniony cel? U nas znajdziesz wszystkie informacje niezależnie od tego czy Twoim założeniem jest budowa masy mięśniowej, idealna rzeźba, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *