WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Czego nie robić przed bieganiem? 7 kluczowych wskazówek dla biegaczy

czego nie robić przed bieganiem

Bieganie to co raz bardziej popularna forma aktywnego spędzania czasu. Z łatwością możemy dostosować poziom intensywności czy długość treningu. Do rozpoczęcia przygody z bieganiem nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt. Wystarczą odpowiednie buty i kawałek terenu. Niestety podczas treningów biegowych są popełniane błędy, które mogą skończyć się niechcianą kontuzją. Na co zwrócić uwagę podczas biegania?

7 rzeczy, których warto unikać przed bieganiem

Niezależnie od tego czy biegasz rekreacyjnie, czy startujesz w zawodach biegowych, to warto przestrzegać kilku zasad, by uniknąć często spotykanych błędów. W trakcie biegu nasz organizm jest poddawany dużemu wysiłkowi, do którego konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Również w dniu startu pamiętaj o kilku zasadach, które sprawią, że osiągniesz lepszy rezultat na mecie.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

1. Czego nie robić przed bieganiem – nie pomijaj rozgrzewki.

Omijanie rozgrzewki jest to często spotykany błąd, niezależnie od rodzaju wysiłku fizycznego. Częstym przeświadczeniem jest brak konieczności rozgrzewki przed krótkim treningiem biegowym. Jest to błąd, który w skrajnych przypadkach może skończyć się niechcianą kontuzją.

Rolą rozgrzewki jest nie tylko prewencja przed urazami, ale też zwiększenie wydajności organizmu. Już 15 minut ćwiczeń rozgrzewkowych podnosi temperaturę ciała, pobudza układ krążenia i przygotowuje organizm do aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej: Rozgrzewka przed bieganiem – jak wygląda i ile powinna trwać?

2. Czego nie robić przed bieganiem – nie zakładaj nowego obuwia na długą trasę

Nawet najlepsze obuwie do biegania potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby dostosować się do stopy. Zakładanie nowych butów w dzień startu może powodować dyskomfort i obtarcia stóp. Z tego powodu warto biegać w sprawdzonym obuwiu, które przystosowane jest do długiego i wymagającego treningu.

Nowe obuwie stopniowo wykorzystuj podczas biegania. Ważne, by zwracać uwagę na ewentualny dyskomfort tak, aby po pewnym czasie pokonywać całą trasę w nowym obuwiu.

bieganie

3. Czego nie robić przed bieganiem – nie rzucaj się na głęboką wodę

Często spotykanym zjawiskiem jest chęć udziału amatorów w maratonach lub półmaratonach. Brak odpowiedniego wytrenowania na tak długich dystansach może być zbyt dużym wyzwaniem.

Jeżeli bieganie sprawia Ci satysfakcję, to stawiaj sobie wysokie, ale realne cele do osiągnięcia. Udział od razu w biegach długodystansowych nie jest dobrym pomysłem. Może to spowodować urazy lub niechęć do biegania z powodu zbyt dużego wysiłku.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

4. Czego nie robić przed bieganiem – nie eksperymentuj z posiłkami przed startem

Nowe i nieznane posiłki mogą powodować problemy żołądkowe w trakcie biegania. Dlatego przed startem stawiaj na sprawdzone produkty. Odpowiedni posiłek przed bieganiem jest lekkostrawny i odżywczy tak, aby dostarczyć energii podczas biegania.

Staraj się szczególną uwagę zwrócić na błonnik. Zbyt duża jego ilość utrudni trawienie, a zalegające jedzenie spowoduje uczucie ciężkości. Wybieraj sprawdzone produkty, które dostarczą szybkiej energii takie jak:

  • ryże,
  • makarony,
  • tosty,
  • chude mięsa i ryby,
  • owoce,
  • bakalie
  • nabiał.

Przeczytaj również: Co jeść przed i po bieganiu?

5. Czego nie robić przed bieganiem – nie przejadaj się

Sporym problemem, którym również może powodować dyskomfort podczas biegania jest zbyt obfity posiłek. Nie chodzi tutaj o jednorazową podaż kalorii, a o objętość posiłku lub zbyt krótki odstęp pomiędzy posiłkiem, a bieganiem.

  1. Staraj się, aby ostatni posiłek przed bieganiem był mniejszy niż pozostałe.
  2. Może to być owsianka, tosty lub ryż owocami.
  3. Są to przykłady, które nie będą zalegać na żołądku i dostarczą niezbędnej energii do wysiłku.
  4. Ważne jest też, aby nie biegać dłuższych dystansów na pusty żołądek.

Ostatni posiłek przed bieganiem powinien zostać spożyty do godziny przed aktywnością fizyczną. Jeżeli mamy zamiar podjąć długi i wymagający wysiłek fizyczny to przed startem możemy pozwolić sobie dodatkowo na małą przekąskę.

6. Czego nie robić przed bieganiem – nie korzystaj z sauny przed bieganiem

Sauna czy też kąpiele słoneczne działają negatywnie na nasze możliwości wysiłkowe. Podniesiona temperatura ciała sprawia, że organizm pozbywa się płynów. Obniżamy w ten sposób poziom nawodnienia, co z pewnością wpłynie na mniejszą wytrzymałość organizmu.

Pierwszymi symptomami, które mogą świadczyć o odwodnieniu to uczucie pragnienia oraz zawroty głowy. W takim przypadku warto przesunąć w czasie ambitne plany startowe czy treningi.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

7. Czego nie robić przed bieganiem – nie zapomnij o potrzebach

Bieganie, szczególnie na długim dystansie wymaga odpowiedniego przygotowania. Oczywiście postawą jest nawodnienie, ale to nie jedyna potrzeba, która wymaga zaspokojenia. Bieganie z pełnym pęcherzem może mocno utrudniać osiągnięcie zadowalającego rezultatu.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku złego dobrania odzieży. Bieganie z krótkim rękawem późną jesienią lub zimą może powodować dyskomfort. Szybka utrata ciepła to też większe narażenie organizmu na urazy.

Sprawdź także: Powrót do biegania po przerwie – jak znowu zacząć biegać?

Co najlepiej zrobić przed bieganiem?

Bieganie wymaga odpowiedniego przygotowania, nawet jeśli twoim celem są rekreacyjne i łatwe trasy. Musisz mieć świadomość, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jest mniejszym lub większym wyzwaniem dla organizmu. Przed bieganiem zwróć uwagę na:

  • prawidłową rozgrzewkę – jest to kluczowy element dla zachowania sprawności. Staraj się pobudzić organizm przed aktywnością fizyczną poprzez dynamiczne ćwiczenia rozciągające i bieg o niskiej intensywności.
  • dobrze dobrane obuwie – buty do biegania należy dobrać w zależności od nawierzchni na jakiej mamy zamiar biegać. Inne obuwie wymaga asfaltowa trasa, a jeszcze inne bieganie po parku.
  • prawidłową technikę biegu – wbrew pozorom, bieganie też wymaga odpowiedniej techniki. Nieodpowiednie stawianie kroków lub inne błędy techniczne mogą skutkować nadwyrężeniem stawów, ścięgien czy też gorszymi wynikami sportowymi.
  • sukcesywne podnoszenie poprzeczki – ciągłe postępy sportowe to najlepszy motywator. Staraj się poprawiać swoje wyniki sportowe. W przypadku biegania będzie to co raz dłuższa trasa, lepszy czas pokonania dystansu lub po prostu trudniejszy teren.
  • warunki treningu – innego przygotowania i innych założeń wymaga bieganie na bieżni, innych bieganie po asfalcie, a jeszcze innych bieganie po bardziej wymagającym terenie. W zależności od tego jaką trasę wybierasz, musisz zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie. Od odpowiedniego obuwia, przez właściwą odzież, aż po odpowiedni posiłek przed startem w trasę.
  • zjedzenie odpowiedniego posiłku o odpowiedniej porze – jest to bardzo ważny aspekt dla utrzymania komfortu w trakcie aktywności fizycznej. Posiłek powinien być sycący, ale nie powodować uczucia pełności i ciężkości. Zwróć też uwagę na odpowiedni skład posiłku. W przypadku sportów wytrzymałościowych główne źródło energii powinny stanowić węglowodany.

💊Poznaj linię suplementów Trec Endurance, która została stworzona przede wszystkim z myślą o osobach uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe, w tym oczywiście biegaczy🏃‍♂️

trec Endurance sport

Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *