WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Co daje jazda na rowerze? Jazda rowerem a korzyści

jazda na rowerze

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla naszego zdrowia. Aspekt ten jest szczególnie istotny dla osób, które ze względu na pracę prowadzą siedzący tryb życia. Warto również wspomnieć, że nie trzeba od razu zapisywać się na siłownie, bądź biegać. Prawda jest taka, że tego typu aktywności nie są dla każdego. Na szczęście jazda na rowerze wpływa na wydolność organizmu, spalanie kalorii oraz uwalnianie się hormonów szczęścia. Przyjrzyjmy się zatem jakie konkretnie korzyści z jazdy rowerem można czerpać, oraz czy jest ona dobrym rozwiązaniem dla każdego?

Regularny trening aerobowy poprawia pojemność płuc, wpływa korzystnie na krążenie oraz redukuje poziom stresu i zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Jazda na rowerze stanowi świetną alternatywę dla biegania, za którym nie każdy przepada. Daje także wiele możliwości jakich nie stwarza poruszanie się na nogach. Liczne badania potwierdzają, że miłośnicy jednośladów czerpią szereg korzyści z jazdy rowerem. Większość z nas posiada rower, a lektura tego artykułu da nam kilka istotnych powodów aby wyciągnąć go z garażu.

Co daje jazda na rowerze?

Zalety jazdy na rowerze są olbrzymie. Wystarczy spytać o nie zapalonego rowerzystę, aby usłyszeć niekończące się pochwały na temat tego jaką radość czerpią z każdej przejażdżki. Na starcie warto wspomnieć o tym, że jest to stosunkowo tania forma aktywności, która nie wymaga od nas kupowania od razu drogiego sprzętu.

Wystarczy zwykły rower górski, bądź kolarzówka aby wybrać się w trasę, zwiedzić miejsca, których wcześniej nie mieliśmy okazji zobaczyć, poczuć przysłowiowy wiatr we włosach oraz wolność, jaką daje droga.

plany - rejestracja

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jazda na rowerze pomaga wzmocnić mięśnie nóg, wykazuje również pozytywny wpływ na mięśnie brzucha i co ciekawe na zdrowie psychiczne. Sprawia, że człowiek jest wstanie sprawniej stawiać czoła codziennym obowiązkom.

Aktywność fizyczną można również dostosować do swoich możliwości poprzez wybieranie długości trasy, nawierzchni oraz intensywności jazdy. Rower umożliwia nam przebywanie na świeżym powietrzu oraz obcowanie z naturą, spala kalorie i przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Dzięki jeździe w znacznym stopniu przyczyniamy się do poprawy ogólnej wydolności organizmu. Rower wzmacnia serce i stanowi świetny środek transportu. Na rowerze nie musimy stać w korkach i możemy często pokonać dystans szybciej niż samochodem, czy autobusem. Przyjrzyjmy się zatem w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie.

Jazda rowerem a zdrowie

Korzyści z jazdy na rowerze dla naszego zdrowia są bardzo duże.

  • Po pierwsze spalone kalorie przyczyniają się do redukcji masy ciała. Podkręcenie metabolizmu wynikające z aktywności pozwala usprawnić funkcjonowanie układu krążenia. Zwiększeniu ulega objętość wyrzutowa, a także pojemność minutowa serca.
  • Okazuje się również, że oddychanie świeżym powietrzem pozwala na dotlenienie najważniejszego narządu w naszym ciele. Dotleniony mózg pracuje efektywniej, co pozwala na szybszą pracę i większą kreatywność. W konsekwencji popełniamy mniej błędów i jesteśmy wstanie utrzymać koncentrację przez dłuższy okres czasu.
  • Niewątpliwą korzyścią regularnej jazdy na rowerze jest poprawa koordynacji oraz równowagi. Zdrowy ruch wpływa także na jakość naszego snu.

Zestaw Szybka Wycinka XL

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka XL
 

Jazda na rowerze – co daje dla naszej psychiki?

Korzyści z jazdy płynące dla psychiki są znaczące. Przebywanie na świeżym powietrzu, połączone z aktywnością fizyczną umożliwia redukcję stresu oraz zapewnia dobre samopoczucie. Spowodowane jest to przede wszystkim wystawieniem naszego ciała na działanie promieni słonecznych i możliwość dotlenienia. Wysiłek fizyczny redukuje napięcie i pozwala na odreagowanie negatywnych emocji w zdrowy i bezpieczny sposób.

Jazda rekreacyjna pozwala na zmianę otoczenia, zwalcza monotonię oraz wyzwala hormony szczęścia. Poziom endorfin jest ściśle powiązany z odczuwaniem przez nas radości. Przejażdżki rowerowe umożliwiają oderwanie się od codzienności i zapomnienie o problemach.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Nie wolno również zapominać o aspekcie jakim jest budowanie pewności siebie oraz sprawczości na jakie jazda na rowerze oddziałuje. Wyznaczanie sobie celów oraz ich osiąganie stanowi nieodzowny element sportu, nawet rekreacyjnego.

Uprawianie sportu wymagającego kondycji pozwala na zbudowanie dyscypliny oraz silnej woli. Będzie to przekładać się na każdy aspekt życia.

Regularna jazda rowerem – trening mięśni

Regularna jazda na rowerze pozwala wzmocnić mięśnie nóg. Świetnie kształtuje również sylwetkę. Spowodowane jest możliwością wykonywania jednocześnie treningu cardio, bądź interwałowego oraz siłowego, w szczególności dolnych partii ciała. Umożliwia to duży wyrzut testosteronu, który przyczynia się do przyśpieszenia redukcji oraz kształtowania sylwetki.

Podczas jazdy na rowerze pracują mięśnie pośladków, brzucha oraz ramion. Intensywna jazda wymusza napięcie mięśni, które odpowiedzialne są za stabilizację. Zaangażowanie poszczególnych partii ciała będzie ulegać zmianie w zależności od sposobu jazdy.

Nieco inne mięśnie będą pracować w trakcie jazdy na siedząco, a inne w pozycji stojącej. Warto jednak zaobserwować, że kolarze dysponują potężnie zbudowanymi mięśniami czworogłowymi ud oraz świetnie zarysowanymi łydkami.

rankingi odżywek

Jazda na rowerze a endorfiny

Endorfiny, czyli hormony szczęścia są uwalniane podczas aktywności fizycznej. Badania jednoznacznie udowadniają, że regularny trening może poprawiać samopoczucie. Przewagą jazdy na rowerze nad sportami uprawianymi w pomieszczeniach jest możliwość kontaktu z naturą.

Środowisko naturalne jest dla nas dokonałbym miejscem, w którym możemy poczuć się wolni i zapomnieć o problemach codziennego życia.

Jazda na rowerze – skuteczne odchudzanie

Przeciętny człowiek spala około 450 kcal w trakcie godzinnej jazdy na rowerze. Oznacza to, że aby spalić kilogram tkanki tłuszczowej musi jeździć przez około 15 godzin. Przy założeniu, że będzie utrzymywać odpowiednią dietą.

Regularna aktywność fizyczna to doskonałe narzędzie aby zgubić zbędne kilogramy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na pozytywne efekty należy zaczekać. Kluczem jest wytrwałość oraz utrzymanie dobrych nawyków przez dłuższy czas.

plany treningowe budujmase

Rower stacjonarny – aktywność dla zapracowanych?

Jazda na rowerze stacjonarnym jest świetnym wyborem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższą trasę w terenie. Podczas tego typu aktywności można jednocześnie oglądać film, słuchać muzyki, bądź podcastów. Oznacza to, że jesteśmy wstanie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Roworek stacjonarny nie zastąpi w pełni zwykłego roweru, może jednak stanowić dla niego alternatywę. Zwłaszcza poza sezonem. Na siłowniach odbywają się również zajęcia grupowe, które potrafią być bardzo intensywne.

Rower to same korzyści?

Korzyści z jazdy na rowerze są olbrzymie.

  • Poprawa zdrowia oraz wydolności;
  • Lepszy sen i samopoczucie w trakcie dnia, a także wyższy poziom energii;
  • Oszczędność pieniędzy na biletach lub paliwie;
  • Redukcja zdobnych kilogramów;
  • Wzmocnienie serca;
  • Zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Rower to praktycznie same korzyści. Niestety nie jest dla każdego. Pewne grupy osób nie mogą cieszyć się z jego dobrodziejstw.

Zestaw Szybka Wycinka

zestaw na masę

Zestaw Szybka Wycinka
 

Kto nie powinien jeździć na rowerze?

Wśród najczęstszych przeciwskazań do jazdy na rowerze zalicza się:

  • choroby układu ruchu, w tym uszkodzenia stawów – pomimo, że rower obciąża je w zdecydowanie mniejszy sposób niż chociażby bieganie;
  • zaburzenia błędnika oraz problemy z równowagą;
  • choroby serca oraz układu krążenia;
  • choroby płuc.

Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *