Łydki pracują m.in. w trakcie skakania, biegania, jazdy na rowerze czy treningu na siłowni. Dlatego nie ma co się dziwić, że ból łydek po treningu może wykluczyć nas z dalszej aktywności na pewien czas. To bardzo uciążliwa dolegliwość. Skąd pojawia się ból łydek po treningu? Jakie są jego przyczyny? Nie dajcie się wyłączyć z treningu przez problemy z łydkami. Sprawdźcie sami, jakie są na nie sposoby.
Dlaczego łydki bolą?
Ból łydek a przetrenowanie
Ból łydek zwykle spowodowany jest przetrenowaniem. Dokuczliwy ból w tylnej części nóg, to objaw procesu zachodzącego w obrębie łydek. Dochodzi wówczas do tego, że mięśnie ulegają:
- nadmiernemu przeciążeniu,
- naciągnięciu,
- zerwaniu.
Ból łydek a DOMS
Osoby trenujące często odczuwają DOMSy po dużym wysiłku. Zwłaszcza kiedy wprowadzają w swój plan treningowy nowe ćwiczenia. Za ten ból odpowiedzialny jest kwas mlekowy, który pojawia się:
- podczas pracy beztlenowej,
- w momencie gdy komórki zużywają więcej tlenu niż jest do nich dostarczane.
Ból łydek a brak magnezu
Ból łydek występuje częściej u osób stosujących niewłaściwą dietę.
- Częste picie kawy zwiększa ryzyko wypłukiwania magnezu z organizmu.
- Brak magnezu często prowadzi do skurczy w łydkach i ogromnego bólu, który uniemożliwić może najprostsze czynności, jak np. chodzenie.
Ból łydek a choroba
Przyczyna bólu łydek może mieć też podłoże chorobowe. Niewłaściwie zdiagnozowane problemy z łydkami mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
- Do najczęściej występujących należy przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, które powstaje w wyniku problemów w transporcie krwi do tkanek.
- Ból łydek powodują także żylaki nóg i nadwaga.
Sposoby na bóle łydek
- Świetnym sposobem na to, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakwasów podczas ćwiczeń jest wykonanie odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem.
- Dzięki niej temperatura ciała podwyższa się, a mięśnie stają się bardziej elastyczne i zdecydowanie mniej podatne na mikrouszkodzenia (które są przyczyną bólu łydek).
- Jeżeli ból łydki już nastąpił w czasie trwania treningu, warto wykonać ćwiczenie rozciągające właśnie tę partię mięśniową. To pozwoli na ustąpienie bólu w łydce i jednocześnie uelastyczni trenowaną partię mięśnia trójgłowego łydki.
- Przykładem takiego ćwiczenia może być pozycja wyjściowa stojąca, w pobliżu ściany. Dłonie opieramy o ścianę i jednocześnie jedną nogę wyciągamy lekko w tył starając się, aby pięta została dociśnięta do podłoża. Po wykonaniu ćwiczenia zmieniamy nogę. Oczywiście takich przykładów – prostych i skutecznych jest mnóstwo.
- Przy dolegliwościach związanych z bólami łydek dobrze sprawdzą się masaże, oczywiście te wykonywane przez specjalistów.
- Masaż bolących łydek, ze względu na ich budowę, musi być wykonany w łagodniejszy sposób, niż innych partii ciała, tj. karku czy pleców.
- Można wspomóc się także maściami chłodzącymi, które z pewnością przyniosą ulgę przy bolących łydkach, ponieważ zawierają w swoim składzie mentol.
Jak zapobiegać bólom łydek?
Jak widać, wiele czynników ma wpływ na to, czy osoba trenująca jest narażona na bóle łydek. Najważniejsze, by w miarę możliwości zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości.
- Stosowanie odpowiedniej diety,
- właściwa rozgrzewka,
- dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości minerałów,
może naprawdę bardzo pomóc. Oczywiście odpowiedni dobór ćwiczeń, wiedza i doświadczenie trenera to podstawa każdego planu treningowego. Trener sprawujący nad nami opiekę, może zminimalizować ryzyko wystąpienia różnego rodzaju kontuzji, w tym i bólu łydek.
Podobne artykuły:
- Skurcze mięśni nóg a niedobór magnezu
- Ośle wspięcia
- Wspięcia na palce z hantlami
- Rolowanie dla każdego?
- Ćwiczenia na łydki
Wyplukiwanie magnezu przez kawe to mit,warto weryfikować informacje piszac takie artykuły.
Jest wręcz przeciwnie kawa dostracza magnez.
Jesteś w błędzie wypłukuje ale pod warunkiem, że spożywasz więcej niż 500mg kofeiny
Skurcze łydek są okropną przypadłością. Przez nie wiele razy rezygnowałem z treningów. Dopiero jakiś czas temu trener zalecił suplementację i podrzucił LargoMass. W składzie zawiera magnez, który w zupełności zapobiega skurczom. Ponadto dzięki temu suplowi mogę budować masę mięśniową, ponieważ zawiera argininę stymulującą syntezę tlenku azotu, który ułatwia transport substancji odżywczych do tkanki mięśniowej.
Widać, że komentarz sponsorowany.