WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieganie w smogu – czy jest bezpieczne?

mężczyzna biega w smogu

Wiele osób uzależnia bieganie na zewnątrz od aktualnej jakości powietrza. Niestety często dopuszczalne normy zostają przekroczone. Bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na amatorski udział w zawodach biegowych, które są tanie i często organizowane. Przyjrzyjmy się kwestii biegania w smogu i odpowiedzmy sobie na pytanie czy jest ono bezpieczne i czy niekorzystny wpływ zanieczyszczeń odbije się na naszych wynikach oraz zdrowiu?

Bieganie w smogu może sprzyjać wystąpieniu licznych problemów ze strony układu krążenia oraz oddechowego. Wysokie stężenie pyłów oraz lotnych związków organicznych, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie i dodatkowo mogą osadzać się w płucach będzie zdecydowanie dużym ryzykiem. Kardiolodzy często przestrzegają przed aktywnością na powietrzu w okresie grzewczym i radzą poszukać innej drogi do zbudowania formy.

Czy bieganie w smogu jest bezpieczne?

Pragnąc przygotować się do wiosennych startów nie można w pełni zrezygnować z biegania w okresie zimowym. Jednak alerty smogowe nie są podawane bez przyczyny. Smog dociera do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Im dłuższy czas oraz większa intensywność aktywności fizycznej tym jego negatywny wpływ będzie większy.

bieganie zimą

Zdecydowanie najgorzej jest w sezonie grzewczym w centrum miasta, wzdłuż ruchliwych ulic. Należy unikać tego typu miejsc do biegania. Z biegania warto zrezygnować kiedy występują także niekorzystne czynniki środowiskowe takie jak bezwietrzna pogoda. Chcąc zrobić wybieganie należy wtedy pojechać za miasto, gdzie mamy do czynienia z lepszą jakością powietrza.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej jak bieganie w okresie jesienno zimowym kiedy mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem powietrza wpływa na układ nerwowy, oddechowy oraz wyniki sportowe.

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na układ oddechowy?

Ostatnie badania dają jednoznaczną informację o tym, że aktywność fizyczna na tak zwanym świeżym powietrzu po przekroczeniu dopuszczalnych norm jakości powietrza może prowadzić do uszkodzeń płuc, powodować choroby układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach całe spektrum chorób układu sercowo naczyniowego.

zestaw dla biegacza

Regularna aktywność fizyczna na powietrzu, kiedy poziom zanieczyszczeń jest zbyt wysoki będzie powodować wdychanie sporych ilości dwutlenku węgla, tlenku węgla oraz innych pyłów i zanieczyszczeń. Mikrocząsteczki znajdujące się w smogu sprawiają, że wzrasta ilość zawałów. Pod wpływem smogu biegacze mają zaczerwienione spojówki, a w organizmie przyspieszają procesy zapalne i w efekcie prowadzą do powstawania blaszek miażdżycowych.

W momencie kiedy jakość powietrza jest zła, a pyły zawieszone w powietrzu przekraczają normy o kilkaset procent bieganie jest po prostu nieodpowiedzialne.

Kup Zestaw dla biegacza w sklepie Budujmase.pl

Trening na świeżym powietrzu jesienią i zimą – czy warto?

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści oraz zagrożenia wynikające z biegania przy wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza trzeba powiedzieć, że warto wybrać inną formę treningu. Wiele osób w wraz z nastaniem jesieni w pierwszej kolejności zmienia trasy terenowe na bieżnie mechaniczne.

Wybierając klub fitness należy pamiętać, że tylko siłownia dobrze klimatyzowana, w której nie otwiera się okien zapewni odpowiednią jakość powietrza oraz wentylację. Długotrwałe przebywanie na zewnątrz i narażenie się na wdychanie smogu może wywoływać wręcz zaburzenia rytmu serca. Odleglejszym w czasie skutkiem smogu są także zaburzenia poznawcze.

plany treningowe budujmase

Co zrobić, żeby bieganie w smogu było mniej szkodliwe?

Przede wszystkim należy zminimalizować wdychany smog. Dym unoszący się z kominów również jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Najlepiej jest planować aktywność fizyczną biorąc pod uwagę zanieczyszczenie powietrza oraz prognozy pogody.

W Internecie znajdziemy wiele portali podających aktualne stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu. Spora część osób decyduje się na bieganie w maskach antysmogowych. Warto jednak przestrzegać kilku zasad aby aktywność była dla nas mniej szkodliwa.

mężczyzna biega rano
  • Po pierwsze dobrze jest biegać wcześnie rano, kiedy smog jest mniejszy, ewentualnie późnym wieczorem. W godzinach szczytu stężenie zanieczyszczeń jest najwyższe.
  • Warto także unikać ruchliwych ulic i wybierać mniej uczęszczane trasy. Idealnie będzie wybierać parki. Drzewa ochronią nasze płuca jak naturalna tarcza, ponieważ filtrują szkodliwe gazy i działają jak filtr antysmogowy.
  • W pomieszczeniach dobrze jest umieszczać oczyszczacze powietrza.
  • Ciekawymi urządzeniami są także mierniki jakości powietrza.

Sprawdź: Motywacja do biegania – jak zacząć biegać rano?

Czy do biegania trzeba zakładać maskę antysmogową?

Maski do biegania składają się ze specjalnie wyprofilowanych muszli oraz odpowiednio zaprojektowanych filtrów. W części masek zawór oraz filtr są wymienne tak aby można było zawsze mieć pewność o skuteczności sprzętu.

Sporym problemem jest kwestia oddychania podczas biegania w takiej masce. Prawidłowo powinno się oddychać poprzez nos, który stanowi naturalną barierę dla zanieczyszczeń. Niestety w masce jest to bardzo trudne i większość osób oddycha ustami. Oznacza to, że maska antysmogowa może nadać się do wolnych, spokojnych wybiegań lecz nie podczas mocniejszego biegu. Wtedy naturalnie będziemy chcieli ją zdjąć. Warto zaznaczyć, że nie powinno się korzystać z masek w warunkach beztlenowej pracy. Maski mają przede wszystkim zapewnić ochronę, dopiero w drugiej komfort.

trec Endurance sport

Zasady aktywności fizycznej przy zanieczyszczonym powietrzu

Podejmując aktywność fizyczną na powietrzu należy zawsze pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Planowanie trasy, czasu treningu oraz intensywności będzie kluczowe.

Najlepiej jest wybierać trasy:

bieganie na świeżym powietrzu
  • W wyżej położonych okolicach, gdzie smog nie jest tak odczuwalny;
  • W lasach (zimą najlepiej iglastych);
  • W parkach z dużą ilością drzew;
  • Ścieżek udeptanych wzdłuż rzek, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza;
  • Wzdłuż pól i otwartych przestrzeni, które są przewiewne, a powietrze w nich lepszej jakości;
  • Ostatecznie wzdłuż mało uczęszczanych ulic.

Z pomocą przyjdą także aplikacje mobilne informujące o poziomie zanieczyszczeń. W sytuacjach ćwiczeń na świeżym powietrzu warto także zakładać maskę antysmogową, nawet jeśli jest ona dla nas niekomfortowa. Dla zdrowia lepszym wyjściem będzie mniejsza intensywność biegu niż bieg bez maski.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *