Wiele osób boi się biegać w deszczu, ponieważ obawia się o swoje zdrowie. Okres jesienny to czas wzmożonych zachorowań. Warto jednak dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść bieganie w trudnych warunkach. Z poniższego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę robiąc pierwszy najtrudniejszy krok.
Mając zaplanowane wybieganie i widząc za oknem padający deszcz zdecydowanie nie masz ochoty wychodzić z domu. To oczywiste. Masz wtedy kilka opcji do wyboru.
- Siłownia;
- Trening biegowy pomimo deszczu;
- Bieżnię mechaniczną;
- Zostać w domu i wykonać ćwiczenia w warunkach domowych;
- Zostać w domu i odpuścić.
Stare biegowe porzekadło mówi, że nie ma złej pogody do biegania, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Ktoś inny mógłby powiedzieć, że to kwestia charakteru. Dzięki naszym wskazówkom odbierzemy Ci jednak tą jedną wymówkę w postaci padającego za oknem deszczu. Spokojnie, pozostanie Ci jeszcze tysiąc innych.
Bieganie w deszczu – wskazówki jak biegać w deszczową pogodę
Na wstępie należy zaznaczyć, że biegając kiedy pada deszcz należy zachować szczególną ostrożność. Wychodzimy wtedy ze swojej strefy komfortu i podnosimy odporność dzięki hartowaniu. Pomimo tego, że będziesz mokry, dla osoby która lubi biegać taki trening może przynieść pewne korzyści.
Bieganie w deszczu podnosi poziom wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej. Jest zatem dobrym pomysłem kiedy chcemy startować w zawodach biegowych. W trakcie startu również może złapać nas deszcz i nie dobrze jest być na niego przygotowanym.
Zalety biegania w deszczu są duże, jednak kiedy pogoda za oknem jest naprawdę zła lepiej odpuścić. W czasie letnich upałów deszcz może okazać się zbawiennym ochłodzeniem, w trakcie jesiennej chlapy dużo łatwiej złapać przeziębienie.
Przejdźmy do 8 wskazówek, dzięki którym Twoje treningi w deszczu będą bardziej komfortowe oraz efektywne, a być może nawet je polubisz.
Zobacz także: Bieganie zimą – czy trening na mrozie jest zdrowy?
1. Odpowiedni ubiór jest najistotniejszy
Stare buty, ubranie które szybko chłonie wodę oraz brak kurtki mającej właściwości wiatroodporne to kiepski pomysł na strój biegowy w deszczu. Podejdź do tematu procesjonalnie i skompletuj odpowiednią odzież.
- Buty wodoodporne – zagwarantują suchą stopę i zabezpieczą ją przed odparzeniami oraz odciskami spowodowanymi tarciem mokrego materiału o skórę;
- Koszulka termoaktywna – zapewni dobre odprowadzanie wilgoci, przyczyni się także do zachowania komfortu cieplnego;
- Czapka z daszkiem – pomoże zachować Ci odpowiednią widoczność;
- Kurtka wiatroodporna – która ochroni przed przenikliwym wiatrem.
Strój techniczny będzie najlepszym rozwiązaniem i powinien znaleźć miejsce w szafie każdego biegacza. Obuwie musi zapewnić dobrą przyczepność. Postaw na sprawdzone marki odzieżowe, które oferują dopasowane, przylegające do ciała ubrania. Zapewnią one odpowiednią ochronę. W chłodne dni warto zabrać ze sobą rękawiczki oraz czapkę. W momencie kiedy poczujesz, że robi Ci się za ciepło zawsze możesz schować je do kieszeni kurtki.
2. Bądź widoczny
Biegając w deszczu musisz liczyć się z tym, że nie tylko Twoja widoczność jest ograniczona. Dlatego nie zapominaj o odblaskach. Pomogą dostrzec Cię kierowcom na nieoświetlonych trasach. Staraj się unikać tego typu niebezpiecznych miejsc, jednak jeśli musisz przez takie przebiec to dodatkowe zabezpieczenie może okazać się na wagę zdrowia. Większość ubrań biegowych ma już w sobie wszyte elementy odblaskowe, jednak jest ich zdecydowanie za mało aby bieganie było bezpieczne.
Dobrym pomysłem jest także wziąć ze sobą latarkę czołówkę na głowę, która oświetli Ci drogę i pomoże uniknąć przeszkód takich jak wystające korzenie na leśnych ścieżkach.
3. Chroń sprzęt elektroniczny
Doskonale wiadomo, że sprzęt elektroniczny nie lubi wilgoci i w wyniku kontaktu z nadmierną ilością wody może przestać dobrze działać. Bieganie w deszczu bez muzyki oraz pomiaru czasu i tętna nie będzie tak satysfakcjonujące. Z tego względu pamiętaj o tym aby chronić swoje urządzenia. O ile zegarki sportowe są w pełni wodoodporne o tyle już większość smartfonów, nawet pomimo zapewnień producentów nie lubi wilgoci. Schowaj swój telefon do kieszeni kurtki wykonanej z wodoodpornego materiału lub zabezpiecz go pokrowcem.
Na rynku dostępnych jest wiele niedrogich słuchawek sportowych, które zniosą treningi w deszczu. Polecam zainwestować w bezprzewodowe, ze względu na większe bezpieczeństwo dla telefonu, który będzie mógł być cały czas schowany. Obecnie większość zegarków sportowych umożliwia słuchanie muzyki bezpośredni z ich pamięci, jednak dobrze jest mieć przy sobie urządzenie, z którego w razie potrzeby można zadzwonić. Nigdy nie wiesz co spotka Cię na trasie.
4. Rozgrzewka to podstawa
Rozgrzewka przed każdą formą wysiłku jest wskazana i gwarantuje zarówno lepszą efektywność treningu, jak i mniejsze ryzyko wystąpienia kontuzji. Wykonaj ją w suchym pomieszczeniu przed wyjściem na zewnątrz. Będzie przyjemniejsza, dłużej pozostaniesz suchy i łatwiej podniesiesz temperaturę ciała.
Sprawdź: Jaka rozgrzewka przed bieganiem?
5. Zadbaj o dodatkową porcję energii
W trakcie biegania w trudnych warunkach wiele osób traci motywację oraz przede wszystkim energię.
Dlatego pamiętaj o tym aby zabrać ze sobą żel, batona lub inną przekąskę, która doda Ci siły jeszcze na trasie.
Wybierz także odpowiednią muzykę. Pozwoli ona pokonać wątpliwości i dokończyć trening w trudnych warunkach.
6. Zachowaj czujność w trakcie biegu
Staraj się unikać kałuż, stawania stóp na mokrych liściach oraz niepewnych miejsc. W ten sposób dłużej zachowasz suche ubrania, nieprzemoknięte buty oraz zimniejszych ryzyko poślizgnięcia oraz złapania kontuzji. Pod warstwą mokrych liści może kryć się korzeń, śliski kamień lub coś innego. Dodatkowo bardzo łatwo się na nich poślizgnąć i stracić przyczepność.
7. Dokończ trening w domu
Przebiegnięcie określonego dystansu to nie koniec treningu. W rzeczywistości organizm potrzebuje jeszcze tak zwanego cool downu, który pozwoli mu szybciej wrócić do równowagi po zakończonym biegu. Warto także wykonać rozciąganie. Zakończenie treningu warto jednak wykonać już w domu, w wentylowanym pomieszczeniu, gdzie możesz zrzucić z siebie mokrą kurtę oraz buty.
Czytaj więcej: Co to jest cool down i co daje?
8. Zadbaj o siebie po treningu
Po treningu weź szybki i ciepły prysznic oraz ubierz się w ciepłe suche ubrania. Pamiętaj także rozgrzać się ciepłym napojem. Może to być herbata z imbirem, cynamonem oraz miodem, które mają właściwości prozdrowotne. Zjedz również odpowiedni posiłek regeneracyjny.
Wysusz buty wkładając do nich gazety, bądź papier. Stawianie ich bezpośrednio na kaloryfer czy też na słońce może doprowadzić do ich uszkodzenia.
Może zainteresuje Cię też: Bieganie w smogu – czy jest bezpieczne?
Zalety biegania w deszczu
- Trenujesz wytrzymałość fizyczną;
- Wzmacniasz swoją mentalność;
- Przygotowujesz się na deszcz w trakcie zawodów;
- Hartujesz organizm;
- Masz olbrzymią satysfakcję z wykonanego treningu;
- Pozbędziesz się zbędnych kilogramów.
Sprawdź: 5 korzyści jakie daje bieganie na zewnątrz
Podobne artykuły:
- Jak biegać zimą? 6 wskazówek dla każdego
- Bieganie zimą – czy trening na mrozie jest zdrowy?
- Buty do biegania – jak dobrać obuwie do biegania?
- Motywacja do biegania – jak zacząć biegać rano?
- Czego nie robić przed bieganiem? 7 kluczowych wskazówek dla biegaczy