WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Biegać na czczo czy po śniadaniu?

biegająca para

Jeśli decydujesz się na poranny trening, prawdopodobnie zastanawiasz się czy bieganie na czczo będzie dobrym wyborem. Taka praktyka niesie ze sobą zarówno pozytywne jak i negatywne strony. Wiele osób ma problem ze zjedzeniem śniadania tuż po wstaniu. Jest co całkowicie normalne zjawisko i nie ma potrzeby zmuszania się do spożywania posiłku.

Jeśli jesteś fanem porannego biegania to również nie musisz spożywać śniadania. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę dystans jaki masz zamiar pokonać i czas trwania treningu:

  • Bieganie powyżej godziny – ze względu na obniżony poziom glikogenu w mięśniach lepiej biegać po zjedzeniu śniadania
  • Krótsze treningi biegowe – z powodzeniem możesz biegać na czczo

W tym przypadku warto uwzględnić większą ilość węglowodanów w ostatnim posiłku dzień przed sesją biegania na czczo. Będzie to pewnego rodzaju “ładowanie węglowodanami” przed treningiem.

Sprawdź więcej: 5 produktów bogatych w zdrowe węglowodany

Czy można biegać na czczo?

Jeśli nie masz problemów z poziomem glukozy, to z powodzeniem możesz biegać na czczo. W pewnych przypadkach bieganie z pustym żołądkiem będzie lepszym wyborem, ponieważ organizm nie będzie obciążony trawieniem dopiero co spożytego posiłku.

zestaw dla biegacza

Pamiętaj, aby biegając na czczo zadbać o prawidłowe nawodnienie. Zanim wyjdziesz z domu na trening biegania, to warto spożyć co najmniej szklankę wody.

Długość i intensywność treningu również ma ogromne znaczenie:

  • Bieganie powyżej 60 minut może powodować znaczące spadki cukru, szczególnie w sytuacji, gdy intensywność treningu jest wysoka.
  • Bieganie na czczo około 30 minut ze średnią intensywnością jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia.
Kup Zestaw dla biegacza w sklepie Budujmase.pl

Sprawdź więcej: Jak zacząć biegać? Porady dla początkującego biegacza

Bieganie na czczo – fakty i mity

Wokół biegania na czczo powstało wiele teorii. Wiele z nich jest zgodne z prawdą i ma swoje potwierdzenie w nauce. Inne to teorie powtarzane przez osoby, które przekazują dalej tezy łatwe do obalenia.

Fakty:

  • Prawdą jest, że nasz organizm w pierwszej kolejności pozyskuje energię z glikogenu mięśniowego. Biegając na czczo szybciej spalisz zapasy ww. energii, ponieważ po nocy nasze zapasy glikogenu są uszczuplone. Dzięki temu możesz szybciej pozyskiwać energię z tkanki tłuszczowej.
  • Osiągane wyniki podczas biegania na czczo mogą być słabsze w porównaniu do tych, po spożytym posiłku bogatym w węglowodany.
  • Trening na czczo nie powinien być zbyt długi i intensywny. Lekki jogging będzie dobrym pomysłem, ale pamiętaj że bieganie na czczo nie jest momentem na bicie rekordów biegowych.

Mity:

  • Bieganie na czczo nie spala mięśni. Rozpad tkanki mięśniowej nie jest aż tak szybkim zjawiskiem, szczególnie jeśli dbasz o podaż białka w diecie.
  • Bieganie na czczo lepiej oddziałuje na spalanie tkanki tłuszczowej. Różnice pomiędzy bieganiem bez posiłku a po śniadaniu są na tyle marginalne, że w ogólnym rozrachunku i tak kluczowy jest bilans kaloryczny.

Jak biegać na spalanie tłuszczu?

Niektóre osoby decydują się na bieganie jako sposób na aktywność fizyczną, natomiast zdecydowana większość osób biega, aby spalić zapasy tkanki tłuszczowej.

  1. Należy pamiętać, że nie da się znacząco przyspieszyć spalania tłuszczu. W związku z tym więcej biegania nie oznacza więcej spalonej tkanki tłuszczowej. Oczywiście bieganie będzie doskonałą metodą, która znacząco zwiększającą wydatek kaloryczny, ale kilka sesji biegania w tygodniu będzie wystarczającą ilością.
  2. “Nie porywaj się z motyką na słońce”. Zacznij swoje treningi biegania stopniowo. Jeśli odpowiada Ci bieganie na czczo, będzie to dobry wybór. Pamiętaj, aby spożyć przynajmniej szklankę wody. Natomiast jeżeli nie lubisz biegać z pustym żołądkiem, równie dobrze możesz biegać około godzinę po spożytym posiłku.
  3. Możesz także sięgnąć po pomoc w postaci suplementu takiego jak m.in. spalacz tłuszczu Redin. Ze względu na zawartość kofeiny, żeń-szenia oraz witamin z grupy B doda Ci dodatkowy zastrzyk energii pomagając jednocześnie w szybszej redukcji.
  4. Kolejną kwestią jest to ile masz dodatkowej wagi w postaci tłuszczu. Jeżeli cierpisz na otyłość już same intensywne spacery będą wysiłkiem o wystarczającej intensywności. Nie obciążasz stawów kolanowych, co miałoby miejsce podczas biegania.

Ile razy biegać?

  • Jeżeli chcesz zgubić kilka kilogramów, aby zrobić “formę na lato” to w tym przypadku 3 lub 4 treningi biegania od 30 do 60 minut będą wystarczającą ilością.
  • Powinny to być treningi o niskiej lub średniej intensywności, czyli w okolicach 65% tętna maksymalnego.

Niezależnie od tego ile chcesz spalić tkanki tłuszczowej i o jakiej porze poświęcasz się bieganiu, to nie zgubisz ani grama tłuszczu jeżeli nie zwrócisz uwagę na swoją dietę.

Musisz wykreować deficyt kaloryczny, czyli spożywać nieco mniej kalorii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie. Poprzez treningi biegania możemy jedynie przyczynić się do spalenia dodatkowych kalorii, przez co proces spalania tkanki tłuszczowej będzie łatwiejszy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak biegać, żeby spalić tłuszcz?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *