Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile mięśni ma człowiek? W treningu siłowym skupiamy się na rozwoju mięśni szkieletowych, ale nie jest to jedyny rodzaj mięśni, jaki posiadamy. Dowiedz się, czym różnią się włókna białe od czerwonych, a także jaką rolę odegrają w Twojej aktywności fizycznej. Ile mięśni ma człowiek? Dowiedz się więcej na temat anatomii w treningu.
Ile mięśni ma człowiek?
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się ile mięśni ma dorosły człowiek, odpowiedź może okazać się jednoznaczna. Szacunkowo jest to pomiędzy 450 a 500 odrębnych mięśni, które nie tylko budują estetyczną sylwetkę, ale przede wszystkim utrzymują nas w pionie i pozwalają wykonywać codzienne czynności.
Tkanka mięśniowa stanowi znaczną część masy naszego ciała:
- u mężczyzn około 40%
- u kobiet około 35%
- podczas gdy szkielet to około 14% tego, co ważymy.
Mięśnie szkieletowe człowieka stanowią o szybkości metabolizmu i zapotrzebowaniu kalorycznym organizmu. Ich masa jest zdecydowanie większa niż masa tkanki tłuszczowej, a budowa i pełnione funkcje wymagają dostarczenia znacznych ilości energii. Im większy stosunek masy mięśniowej do masy tłuszczowej, tym więcej kalorii spalamy, nawet w spoczynku.
Rodzaje mięśni
Budowa mięśni człowieka, ich charakterystyka oraz pełnione funkcje, pozwalają wyróżnić 3 podstawowe rodzaje mięśni:
Mięśnie gładkie
- Działają mimowolnie i nie ulegają zmęczeniu.
- Wyścielają m.in. naczynia krwionośne, układ pokarmowy, drogi oddechowe.
- Składają się z wrzecionowatych komórek z jednym jądrem komórkowym położonym w centralnej części. Komórki te nie są prążkowane.
Mięsień sercowy
- Działa mimowolnie i nie ulega znużeniu.
- Jest tkanką budującą serce.
- Odznacza się poprzecznym prążkowaniem, centralnie położonym jądrem komórkowym, a jego komórki są rozgałęzione w sposób widlasty.
- Impulsy nerwowe przewodzi wolniej niż mięsień szkieletowy, a jego praca opisywana jest jako “wszystko albo nic”.
Mięsień szkieletowy
- Jego działanie jest wolicjonalne i ulega zmęczeniu.
- Buduje mięśnie rąk, nóg, pleców i wszelkie inne, którymi możemy poruszać.
- Odznacza się poprzecznym prążkowaniem, jego komórki są walcowate, a jądra komórkowe położone peryferycznie. Każda z komórek może posiadać więcej niż jedno jądro.
- Ruch mięśnia szkieletowego uzależniony jest od aktywności miozyny i aktyny.
Mięśnie szkieletowe możemy podzielić ze względu na pełnioną funkcję:
- przywodziciele np. przywodziciele uda
- odwodziciele np. odwodziciel uda
Antagonistyczne działanie wykorzystywane jest w treningu wybranej partii mięśniowej i umożliwia równomierny rozwój ciała. Dobrą praktyką, jest wykonywanie ruchów na mięśnie czworogłowe uda razem z ćwiczeniami na mięśnie dwugłowe uda; biceps oraz triceps; mięśnie klatki piersiowej i najszerszy grzbietu.
Wśród mięśni szkieletowych stosuje się także podział ze względu na przyczepy:
- dwugłowe np. mięsień dwugłowy uda lub biceps
- trójgłowe np. triceps
- czworogłowe np. uda
Mięśnie szkieletowe ze względu na budowę włókien dzielimy na:
- wolnokurczliwe – czerwone włókna mięśniowe typu I
Czerwone włókna są aktywizowane podczas wymagających, długotrwałych aktywności o umiarkowanej i jednostajnej intensywności. Przeważają u osób trenujących dyscypliny wytrzymałościowe np. maratończyków. Nazywane są czerwonymi, bowiem zawierają znaczne ilości mioglobiny, a energia je zasilająca pochodzi z przemian tlenowych.
Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i mała siłą skurczu.
- szybkokurczliwe – białe włókna mięśniowe typu II
Białe włókna aktywizowane są podczas intensywnych, wymagających, ale krótkich aktywności, a więc dyscyplin dynamicznych np. sprinty, dźwiganie ciężarów, boks. Nazwę zawdzięczają niskiej ilości mioglobiny, a energia do ich zasilania pochodzi w znacznym stopniu z przemian beztlenowych.
Charakteryzują się szybkim zmęczeniem, ale również dużą siłą. To właśnie na te włókna powinniśmy stawiać, chcąc rozbudować sylwetkę, bowiem to one zwiększają swoje obwody.
Stosunek włókien typu I i II w poszczególnych mięśniach uwarunkowany jest genetycznie. Właśnie dlatego mówimy o predyspozycji do dyscyplin wytrzymałościowych i dynamicznych.
Funkcje mięśni
Czy mięśnie szkieletowe umożliwiają jedynie wykonywanie ruchów wolicjonalnych? Oczywiście, że nie. A jakie jeszcze funkcje pełnią?
- Utrzymują pionową postawę ciała.
- Stabilizują układ ruchu podczas ćwiczeń.
- Zapobiegają kontuzjom.
- Utrzymują stawy w anatomicznej pozycji.
- Wpływają na szybkość metabolizmu.
- Biorą udział w termogenezie.
- Wpływają na zakres ruchu i mobilność w treningu.
- Są odpowiedzialne za estetykę sylwetki.
Anatomia w treningu
Anatomia mięśni podpowiada nam nie tylko jakie ćwiczenia stosować, ale także jak powinniśmy ćwiczyć. Większe grupy mięśniowe będą angażowane podczas wykonywania ćwiczeń wielostawowych, podczas gdy te mniejsze potrzebują do swojej wysokiej aktywizacji ćwiczenia izolowanego. Świadomość działania ciała pozwoli dobrać Ci trening zgodny z Twoimi oczekiwaniami sylwetkowymi. Już nigdy nie zaskoczy Cię fakt, że podczas cardio nie zbudujesz masy mięśniowej, a w trakcie treningu siłowego nie staniesz się osobą o posturze maratończyka.
Podobne artykuły:
- Włókna mięśniowe a trening na siłowni
- Mięśnie antagonistyczne w treningu siłowym
- Trening Split vs. Push Pull
- Mięśnie antagonistyczne – czym są i jak je trenować?
- Prawda na temat cardio i spalania tkanki tłuszczowej