Trening dla kobiet nie powinien opierać się tylko na bieganiu czy jodze. Jeśli do tej pory Twoja aktywność ograniczała się tylko tego, spróbuj ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru!
Zalety ćwiczeń z ciężarami
Być może miałaś już hantle lub sztangę kilka razy w rękach, ale wciąż czujesz się nieswojo i niepewnie. Z pewnością słyszałaś, że kobiety są niezdarne, a ćwiczenie z ciężarem niebezpieczne dla stawów. Pewnie obiło Ci się o uszy także stwierdzenie, że gdy zaczniesz ćwiczyć z obciążeniem, nie możesz przestać bo wypracowane mięśnie zamienią się w tłuszcz. Każdy z stereotypów należy odłożyć na półkę z bajkami, bowiem ćwiczenie z ciężarem sprawia, że ciało jest silniejsze, wzmocnione i bardziej wytrzymałe. Możesz być zaskoczona, gdy okaże się, że trening siłowy pozwoli Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę szybciej niż miałoby to miejsce przy robieniu wyłącznie tak popularnego treningu cardio. Joga i bieganie mają swoje zalety, ale nie są wystarczające. Oto 8 powodów, dla których kobiety powinny wykonywać ćwiczenia z ciężarem:
1. Efektywniejsze spalanie tłuszczu
Myślisz, że sztanga jest tylko dla tych, którzy chcą zwiększyć obwód i wypracować duże mięśnie? Czas zmienić swoje poglądy, bowiem ćwiczenie z obciążeniem w starciu z monotonnym cardio uzyskuje lepsze wyniki. Wszystko dlatego, że po ciężkim treningu siłowym organizm spala kalorie nawet kilka godzin po zakończeniu wysiłku. Zwiększone zapotrzebowanie na tlen idzie w parze ze zwiększonym zużyciem energii, a co za tym idzie – przyśpieszeniem metabolizmu i efektywniejsze spalanie kalorii.
2. Więcej mięśni – większe spalanie kalorii
Siedząc spalasz mniej kalorii niż stojąc, stojąc spalasz mniej kalorii niż chodząc, zaś chodząc spalasz mniej kalorii niż podczas treningu siłowego. Ćwicząc z ciężarem wypracowujesz systematyczny przyrost siły i masy mięśniowej. Ta zaś warunkuje większe wydatki energetyczne nawet podczas zwykłego dnia, gdy się schylasz, chodzisz, wykonujesz codzienne, złożone czynności. Prostą konkluzją jest, że im więcej masy mięśniowej będziesz miała, tym więcej kalorii spalisz, bowiem więcej beztłuszczowej masy mięśniowej będzie pracowało i potrzebowało „paliwa”.
3. Kobiece kształty
Wbrew obiegowej opinii – trening siłowy sprzyja tworzeniu kobiecych kształtów. Długotrwałe cardio często powoduje spalanie zarówno tkanki tłuszczowej, jak i mięśni, przez co tracimy kształty. Ćwiczenie z ciężarem pozwoli na przyrost np. mięśni pośladkowych i wypracowanie wymarzonej figury.
4. Wyższa jakość snu
Badania opublikowane w International Journal SportMed wskazuje, że trening siłowy wpływa na uzyskanie głębokiego, spokojnego, dłuższego snu, podczas którego nie będziemy wybudzać się w nocy. Lepszą jakość snu możemy uzyskać zarówno dzięki zmęczeniu na treningu!
5. Więcej energii
Z kolei badania opublikowane przez National Institute of Health sugerują, że przewlekły wzrost zużycia energii spowodowany ćwiczeniem z obciążeniem korzystnie wpływa na dzienny bilans energetyczny i spalanie tłuszczu. Zamiast popołudniowej kawy, warto więc sięgnąć po sztangę. Po treningu znacznie skuteczniej się rozbudzimy, dostając nowych sił.
6. Zdrowe serce
Badania z Journal of Strength Conditioning jednoznacznie wskazują, że ćwiczenia z ciężarem redukują poziom trójglicerydów we krwi, zapobiegają wysokiemu ciśnieniu, otyłości, stabilizują poziom glukozy we krwi. Zostały więc uznane za zdrową formę wypoczynku, która zmniejsza szanse na wystąpienie chorób serca. Nie da się też ukryć, że pomimo wysokiego tętna w trakcie ćwiczeń, trenujący mogą pochwalić się niskim tętnem spoczynkowym i obniżonym ciśnieniem na co dzień.
7. Zdrowe kości
Wraz z upływem lat jesteś narażona na utratę tkanki mięśniowej, a także kostnej. Kobiety po menopauzie, z powodu zmniejszonej ilości estrogenów we krwi, muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy. Trening siłowy nie tylko wzmocni Twoje mięśnie, ale także kości. Badania na McMaster University wskazują, że roczny trening oporowy u kobiet po menopauzie pozwolił na zwiększenie masy kostnej kręgosłupa o 9%. Im wcześniej zaczniesz ćwiczyć, tym mniejsze szanse, że osteoporoza dotknie Ciebie.
8. Odprężenie
Każde z ćwiczeń wpływa na redukcję stresu, ale regularne ćwiczenia siłowe pozwalają na lepsze radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w życiu codziennych. Dodatkowo u osób starszych mogą wpłynąć na poprawę pamięci i funkcje poznawcze.
Panie na siłownię!
Każda kobieta potrzebuje czuć się silna. W końcu dzieci, praca, dom, a niejednokrotnie przeniesienie mebli wymaga krzepy. Umiejętności zdobyte podczas treningu siłowego wykorzystasz w każdym aspekcie życia. Nie zwlekaj i dodaj siłownię do swojego fitnessu!
Podobne artykuły:
- Plan treningowy dla kobiet na siłę
- Dlaczego kobiety powinny trenować z ciężarami
- 5 mitów na temat odchudzania kobiet
- Czy można zrobić masę bez sprzętu?
- 5 powodów, dla których warto wykonywać uginanie ramion na poręczach