Nowy Rok to okres, gdy chcemy osiągnąć różnego rodzaju postanowienia. Jednym z najczęstszych celów jest odchudzanie. Wymaga ono odpowiedniego podejścia i zaplanowania. W osiągnięciu końcowego sukcesu liczy się nie tylko plan i konsekwencja w jego realizacja, ale ważne by wyeliminować błędy podczas odchudzania.
Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania
W branży fitness istnieje powiedzenie, że odchudzanie to prosty, ale niełatwy proces. Prosty, ponieważ muszą wystąpić konkretne czynniki, które umożliwią utratę zbędnych kilogramów. Niełatwy, ponieważ bywają one trudne to utrzymania i wymagają od nas pewnego stopnia zaangażowania. Proces odchudzania wymaga ujemnego bilansu kalorii. Bardzo często jest to główny błąd braku postępów. Mamy tendencję do przeszacowywania spalanych kalorii i niedoszacowywania dostarczanej energii z pożywienia. Brak wiedzy o ilości spożywanych kalorii należy do najczęściej popełnianych błędów.
Drugim bardzo częstym błędem jest zbyt niska kaloryczność diety. Zbyt duże obniżenie kalorii nie spowoduje szybszej utraty masy w postaci tkanki tłuszczowej, lecz doprowadzi do niedoborów, braku energii i spowolnienia metabolizmu. Nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Dieta jest bardzo ważna, ale w momencie gdy podejmiesz aktywność fizyczną szybciej spalisz tkankę tłuszczową, a Twoje ciało będzie wyglądało lepiej.
👉10 największych błędów na redukcji
1. Ruszaj się więcej – brak aktywności fizycznej
Aktywność fizyczna bardzo sprzyja odchudzaniu. Dzięki regularnym treningom zwiększasz spalanie kalorii, dzięki temu Twoja dieta może być bardziej kaloryczna. Większa kaloryka diety to mniejsze uczucie głodu i mniejsze niedobory mikroelementów.
Praktycznie każdy rodzaj aktywności fizycznej wpływa na wzrost masy mięśniowej. Dzięki większej ilości mięśni przyczyniasz się do większego spalania kalorii nawet, gdy odpoczywasz.
2. Zaplanuj swoje posiłki – nieregularne jedzenie i podjadanie
Regularne posiłki to jeden ze zdrowych nawyków, które pomagają Ci przytrzymać dietę i kontrolować jej kaloryczność. W momencie, gdy masz z góry zaplanowane posiłki, ograniczasz ryzyko napadów głodu, a przede wszystkim nie wybierasz niezdrowych produktów.
Jeśli wychodzisz z domu na dłuższy czas to zabierz ze sobą zdrową przekąskę. W ten sposób nie narażasz się na złamanie założeń dietetycznych. Gdy jesz nieregularnie bardzo często sięgasz po mniej zdrowe i bardziej kaloryczne produkty.
3. Głodówka nie sprawi, że schudniesz szybciej – niewłaściwa kaloryczność diety
Dużym błędem w procesie odchudzania jest korzystanie z niskokalorycznych diet. Niestety nie da się znacząco przyspieszyć utraty tkanki tłuszczowej. Szybsze efekty głodówki są spowodowane utratą mięśni, czego oczywiście nie chcemy.
Niskokaloryczne diety są ciężkie do utrzymania w dłuższym okresie czasu. Nawet jeśli osiągniesz zamierzony cel, to bardzo ważne jest także wyjście z diety. Po diecie głodówkowej bardzo łatwo “rzucić się” na jedzenie i zyskać nadprogramowe kilogramy. Odpowiednia dieta redukcyjna powinna opierać się o deficyt rzędu 200-300 kalorii.
Czytaj także: Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego – krok po kroku
4. Zbyt mała ilość snu utrudnia odchudzanie – brak regeneracji
Regeneracja jest bardzo ważnym i często pomijanym czynnikiem, który ma wpływ na utratę masy ciała. Podczas snu zachodzą najważniejsze procesy regeneracyjne w naszym organizmie.
Jeśli trwa on zbyt krótko lub jest słabej jakości to ograniczasz możliwości swojego organizmu. Brak właściwej regeneracji w dłuższym okresie czasu negatywnie wpływa na zdrowie i odbije się na osiąganych efektach.
5. Pożywaj odpowiednią ilość płynów – niewłaściwe nawodnienie organizmu
Ilość spożywanej wody jest bardzo bagatelizowana. Zazwyczaj skupiamy się na diecie i treningu, a zapominamy o nawodnieniu. Dorosły człowiek powinien spożywać minimum 2-3 litry płynów w ciągu dnia. Oczywiście ta ilość zwiększa się im większy wysiłek fizyczny podejmujemy. Masa mięśniowa składa się w 70% z wody. Bez odpowiedniej ilości płynów spadają nasze możliwości wysiłkowe.
Również w przypadku odchudzania, woda spełnia bardzo ważną rolę. Utlenianie kwasów tłuszczowych nie jest możliwe bez obecności wody.
Sprawdź także: Kalkulator zapotrzebowania na wodę
6. Wyeliminuj zbędne kalorie – napoje alkoholowe w diecie
Napoje alkoholowe dostarczają dużą ilość pustych kalorii. 1 gram alkoholu zawiera aż 7 kalorii! W połączeniu z gazowanym napojem lub sokiem dostarczasz całkiem sporą bombę kaloryczną.
Oczywiście w każdej diecie jest miejsce na małe przyjemności. Ważne, aby były one przy wyjątkowych okazjach, ponieważ regularne spożywanie alkoholu negatywnie przyczyni się do efektów odchudzania.
Dowiedz się także: Ile kalorii ma alkohol? Czy można pić alkohol na diecie?
7. Nie narażaj się na niedobory – brak odpowiednio dobranej suplementacji
Dieta redukcyjna bardzo często naraża Cię na niedobory witamin i minerałów. Nawet jeśli pamiętasz o spożywaniu warzyw i świeżych owoców to nie dostarczysz optymalnej ilości mikroelementów. Z tego powodu warto suplementować kompleks witamin i minerałów.
Dieta odchudzająca ogranicza spożycie tłuszczów. Warto więc suplementować kwasy omega 3. Są to tłuszcze obecne w orzechach lub tłustych rybach. Aby dostarczyć je w odpowiedniej ilości to musisz spożyć sporą ilość tłustych produktów, którą dieta odchudzająca oczywiście nie uwzględnia.
8. Odchudzanie to proces, który wymaga czasu – brak cierpliwości
Istnieje powiedzenie, że kształtowanie sylwetki to maraton, a nie sprint. Oznacza to, że niektórych procesów nie da się przyspieszyć. Musisz wykonać pracę, której efekty przyjdą za jakiś czas. Błędy w odchudzaniu sprawiają, że końcowy efekt może się znacznie oddalić.
Musisz być cierpliwy i konsekwentny, aby osiągnąć zamierzony cel. Podziel go na mniejsze przystanki, które dadzą Ci odetchnąć i pokażą ile pracy już za Tobą.
Co zrobić aby schudnąć?
Efektywna utrata masy ciała wymaga odpowiedniego planu. Musisz zwrócić uwagę na bardzo ważne czynniki. Takie jak:
- dieta z deficytem kalorycznym
- odpowiednia ilość aktywności fizycznej
- właściwa regeneracja
- wsparcie suplementacji
Zdrowa żywność i zbilansowane posiłki są ważne, ale nie przyniosą efektów, jeśli nie będziesz kontrolował kaloryczności diety. Aby tracić na wadze musisz ustalić mały deficyt kaloryczny. W procesie odchudzania pomocna jest aktywność fizyczna. Kształtuje ona sylwetkę i pozwala spalić nadmiar kalorii. Regularny wysiłek przyczyni się do poprawy zdrowia i wyglądu Twojego ciała. Nie należy zapominać o odpoczynku i właściwej ilości snu w ciągu doby. Dobrej jakości sen powinien trwać minimum 8 godzin. W jego trakcie zachodzą procesy naprawcze, które sprawiają, że jesteś gotowy na nowe wyzwania.
Wszystkie braki spowodowane procesem odchudzania i wzmożonej możesz uzupełnić odpowiednią suplementacją. Jest to ważny dodatek, który poprawi Twoje wyniki w odchudzaniu i na treningach. Pamiętaj, że suplementacja przyniesie korzyści tylko wtedy, gdy pozostałe czynniki takie jak: dieta, trening i suplementacja są właściwie dobrane.
Przygotuj się na ciężką pracę i realizuj swoje założenia dzień po dniu, a bardzo szybko zauważysz pożądane efekty. Unikaj wyżej wymienionych błędów, aby nie tracić cennego czasu i ciągle stawiać kolejne kroki po swój upragniony cel.
Przeczytaj także: Jak szybko schudnąć?
Podobne artykuły:
- Zdrowe odchudzanie – 8 kluczowych zasad dla każdego
- Jak pokonać efekt jo-jo? Odchudzanie nigdy nie było łatwiejsze!
- Dieta 1500 kcal – jak ją stosować, by schudnąć bezpiecznie i skutecznie?
- Jak obcinać kalorie na redukcji?
- Dieta kopenhaska- zasady i efekty