Zazwyczaj dróg do sukcesu jest kilka i nie można powiedzieć, że istnieje jedynie jedna słuszna. W przypadku budowaniu mięśni brzucha jest zupełnie inaczej, bowiem recepta na sukces w każdym przypadku jest niemalże taka sama. Znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i dowiedz się, jak uzyskać niesamowity ABS.
Mięśnie brzucha – co sprawia, że są widoczne?
Na rynku królują nie tylko gadżety, ale także magiczne plany treningowe, kosmiczne suplementy diety i pigułki, które mają zapewnić Ci świetnie wyglądające mięśnie brzucha. Brzmi absurdalnie? Jest absurdalne, a sięgając po suplement diety, który ma zagwarantować Ci wymarzoną sylwetkę na lato – już wiesz, że to nie zadziała, bo zadziałać nie może.
Oczywiście trening mięśni brzucha, ich wspomaganie odpowiednimi składnikami odżywczymi oraz inne metody są ważne, jednak nic nie zastąpi diety. To ona odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni brzucha i to bez niej się nie obejdziesz. Nawet siódme poty wyciskane na siłowni, doskonale skonstruowany pod Ciebie plan treningowy i profesjonalna pomoc, nie pomogą, gdy nie zaczniesz zmian w swojej kuchni. Nie bez powodu mówi się, że brzuch budowany jest właśnie tam. Tak więc – skup się na żywieniu i z tej pozycji przechodź do kolejnych punktów treningu.
5 sposobów jak zbudować 6-ciopak
1. Jedz wystarczającą ilość białka
Białko, jak każdy z nas wie, stanowi budulec dla powstających włókien mięśniowych. Doskonale sprawdzi się po treningu, gdy mięsień pobudzony jest do wzrostu i zwyczajnie potrzebuje tego składnika. Jednakże białko to nie tylko rozbudowa, ale także pomoc w spalaniu zbędnych kalorii. Możemy więc mówić o korzyści dwa w jednym – spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej i budowa mięśni.
2. Węglowodany po treningu
Wielu uważa, że węglowodany powinny zniknąć z naszej diety, zwłaszcza gdy trenujemy brzuch. Nic bardziej mylnego! Podczas intensywnego treningu zużywasz zapasy glikogenu zawarte w mięśniach, nie ma się co dziwić, że trzeba będzie je uzupełnić. To z kolei zapewnią nam węglowodany zjedzone po treningu, najlepiej do pół godziny po zakończeniu aktywności, bo wtedy notuje się największą przyswajalność dostarczonych związków odżywczych. Oczywiście nie mówimy o produktach wysoko przetworzonych, górach czekolady i innych niezdrowych przekąskach, a węglowodanach pochodzących chociażby z owoców. Po treningu, nie tylko brzucha, doskonale sprawdzi się znany wszystkim banan, stanowiący też cenne źródło potasu.
3. Zdrowe tłuszcze
Ale czy tłuszcz może być zdrowy? W końcu chcemy się go pozbyć, w szczególności z brzucha, gdzie zasłania wypracowane na treningach mięśnie. Ależ oczywiście! Tłuszcz (ten zdrowy) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, również podczas diety redukcyjnej, czy pracy nad brzuchem. Należy pamiętać, że pomaga on ustabilizować poziom insuliny we krwi, umożliwia rozpuszczanie witamin A, D, E i K, a także stanowi budulec błon komórkowych. Zdrowego tłuszczu należy szukać w produktach takich jak: awokado, orzechy, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, tłuste ryby, a także wszelkiego rodzaju słoneczniku, pestkach dyni i innych, zawierających oleje.
4. Skup się na diecie
Pierwszym krokiem do sukcesu zawsze będzie przestrzeganie ustalonej diety. I to od niej musimy zacząć. W przeciwnym razie cały mozolnie układany plan na nic się zda. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć żadnego z potrzebnych składników. Zarówno białka, jak i węglowodanów, a także tłuszczu, który także jest niezbędny. Jeśli masz problem z samodzielnym ułożeniem jadłospisu – skorzystaj z pomocy dietetyka bądź trenera personalnego.
5. Przestań robić setki brzuszków
Więcej nie znaczy lepiej, a ludzie uparli się, by robić niebotyczne ilości tego ćwiczenia. Przy wykonywaniu brzuszków pracuje głównie mięsień prosty brzucha, wszystko wykonywane jest w tej samej płaszczyźnie, a my nie widzimy niemal żadnych postępów. Jeśli chcesz żeby mięśnie brzucha naprawdę dobrze, musisz zmieniać ćwiczenia i stosować urozmaicony trening. Świetnie sprawdzają się tu brzuszki skośne, podciąganie, pompki, ćwiczenia z drążkiem, martwy ciąg oraz wykroki z kettlem także nie pozostaną obojętne dla rozbudowy naszych mięśni. Pamiętać należy o tym, że mięśni brzucha nie należy katować każdego dnia, dać im czas na regenerację. Niezwykle ważną kwestią jest też fakt, że uzyskanie niesamowitych efektów będzie możliwe tylko wtedy, gdy postawisz na ćwiczenia wszystkich części brzucha, a nie tylko mięśni prostych.
Podobne artykuły:
- 4 sposoby jak uwidocznić dolne mięśnie brzucha
- 8 wskazówek jak szybko wyrzeźbić brzuch
- Kaloryfer u dziewczyn – jak zrobić sześciopak?
- A6W plan, czyli aerobiczna 6 Weidera
- Ćwiczenia wielostawowe w treningu siłowym
Co do punktu pierwszego, to powinno być dodane, żeby nie przesadzać też z białkiem. Bo to nie dość , że nie pomoże to jeszcze może spowolnić pracę nad redukcją. A co do ćwiczeń to polecam wałek. Jak dla mnie król wśród ćwiczeń na brzuch, świetnie rozwija mięśnie proste. A jak ktoś ma problemy z bólami w dolnym odcinku kręgosłupa, to też pomaga. Sprawdziłem na swoim przykładzie. 😀
Polecam ogarniać dietę z wysoką podażą tłuszczów i białka (je najlepiej suplementować – np wpc, bardzo dobre od DNA supps, rozpuszczalność i smak git, szczególnie czeko)