Kiedy celem treningu i zastosowanej diety jest utrata wagi, nie możemy pozwolić sobie na podążanie za mitami. Świadomość, czego nie powinniśmy robić jest równie ważna, jak wiedza, co powinniśmy robić, by zredukować poziom tłuszczu w organizmie. Obalamy krążące w życiu i sieci mity na temat odchudzania u kobiet.
Odchudzanie u kobiet
Zdecydowana większość kobiet próbowała w swoim życiu którejś z bardzo restrykcyjnych diet bądź morderczych treningów, by uzyskać wymarzoną sylwetkę. Niektóre z nich uciekały się do stosowania spalaczy tłuszczu jak L-karnityna. W każdym z przypadków kończyło się to chwilową poprawą wyglądu, która po krótkim czasie zamieniła się w kilka dodatkowych kilogramów przybranych krótko po zastosowaniu metody. Nie opiszemy tu cudownego sposobu na zrzucenie tkanki tłuszczowej, a rzetelne wskazówki, pozwalające na rozsądne, a przede wszystkim skuteczne odchudzanie.
Mit 1: Długie cardio najlepsze na spalanie tkanki tłuszczowej
Z jakiegoś powodu, w obiegowej opinii krąży przekonanie, że utrzymanie stałego tempa na bieżni przez np. 2 godziny jest najlepszym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej. Kobiety mają nadzieję, że dzięki takim ćwiczeniom będą w końcu świetnie wyglądać w bikini. W końcu im więcej minut ćwiczę, tym więcej kalorii spalę prawda? Nie jest to do końca prawdą. Długie cardio stacjonarne ma wiele plusów, ale z pewnością nie jest najskuteczniejsze w temacie odchudzania.
Rozwiązanie: Trening interwałowy
Trening interwałowy określany w planach treningowych jako HIIT (High Intensity Interval Training). Polega na wykonywaniu krótkotrwałego, intensywnego wysiłku, po którym następuje chwila przerwy i wznowienie aktywności. Posiada takie same zalety co trening cardio, a może nawet prowadzić do lepszych zmian w kompozycji ciała, metabolizmu glukozy, ciśnienia krwi, czy poziomu cholesterolu.
Trening interwałowy:
– przyczyni się do przyspieszenia spalania przez wydzielanie hormonów takich jak adrenalina
– nie pozwoli na „przyzwyczajenie” się do treningu, co mogłoby zniweczyć postępy
– pozwoli na jednoczesne budowanie tkanki mięśniowej
– jeszcze długo po treningu będziesz spalać kalorie
– korzystnie wpłynie na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu we krwi
– warto wykorzystywać ćwiczenia angażujące jak najwięcej partii mięśniowych, by maksymalizować spalanie (maszyna do wiosłowania, bieganie, jazda na rowerze)
– trening interwałowy jest krótszy i skuteczniejszy – wykonywany z ciężarem własnego ciała ( 3 – 5 dni w tygodniu przez 20-30 minut); wykonywany z dodatkowym obciążeniem (2 – 3 dni w tygodniu przez 15-20 minut).
Mit 2: Duże obciążenia nie są dobre przy redukcji wagi
Od lat mówi się, że kobiety nie powinny pracować z ciężarem, gdy chcą tracić kilogramy. Tymczasem badania wykazują, że zwiększone obciążenie w treningu dla kobiet ma szereg pozytywnych skutków. Od poprawy samopoczucia, przez zdrowie, do przyśpieszenia spalania tkanki tłuszczowej.
Rozwiązanie:
Nie bój się wziąć cięższe hantle. Pomogą nie tylko w budowaniu wytrzymałości, ale przede wszystkim pozwolą na nabranie masy mięśniowej, a także zwiększenie spalania kalorii na dwóch etapach. Najpierw – przez 24h po ciężkim treningu, później – gdy rozbudowane mięśnie będą potrzebowały więcej „paliwa”. Nie bój się więc dodać do treningu 8 – 10 cięższych powtórzeń w serii.
Mit 3: Trening na czczo zwiększy spalanie
To jeden z groźniejszych mitów, zwłaszcza gdy na myśli masz pełnowymiarową wizytę na siłowni. Ćwiczenie na czczo może doprowadzić do utraty masy mięśniowej, a nie tłuszczowej. Choć zdawać by się mogło, że brak energii zmusi organizm do spalania tłuszczu, zazwyczaj skutkuje on katabolizmem białek budujących mięśnie, czego drogie Pani nie chcecie. Co więcej – trening z pustym żołądkiem będzie zwyczajnie mniej skuteczny.
Rozwiązanie:
Przed treningiem sięgnij po lekkostrawnego szejka białkowego, w którym znajdzie się około 20 g odżywki białkowej. Rekomendowane jest w postaci białka serwatkowego z uwagi na łatwą przyswajalność. Spożycie dobrej jakości białka pozwoli na wspomaganie spalania tłuszczu i budowanie mięśni. Dodatkowo brak skoków insuliny zapewni spalanie tkanki tłuszczowej w trakcie treningu.
Mit 4: Duży deficyt kaloryczny jest niezbędny do utraty wagi
Czyli drastyczne diety, o których wspominaliśmy na początku. Jeśli ujmując 400 kcal dziennie możesz spalić x kalorii w tydzień, to ujmując ich 800 na dzień, nie spalisz dwa razy tyle. Zbyt duży deficyt kaloryczny prowadzi do problemów z metabolizmem, które mogą ciągnąć się za nami przez długie miesiące. Co więcej, niedożywiony organizm jest osłabiony, co odbija się na gęstości kości, skórze, włosach, paznokciach, a także skłania do pozyskiwania energii z mięśni, a nie tłuszczu.
Rozwiązanie:
Rozsądnym i skutecznym rozwiązaniem jest odjęcie 300 – 500 kcal z dziennego zapotrzebowania kalorycznego, które powinnyśmy wcześniej obliczyć. Później pozostaje już tylko zadbać o to, by spożyć odpowiednią ilość pożywienia w ciągu dnia. W tym przypadku długotrwałe działanie będzie skuteczne i da efekt, który nie zniknie po tygodniu.
Mit 5: Dieta detoksykacyjna
Diety oczyszczające są bardzo popularne, bowiem można po nich schudnąć nawet kilka kilogramów. Spadek wagi jest spowodowany drastycznym obcięciem kalorii przez kilka dni, a nie prawidłowym zmniejszeniem ilości tłuszczu. Pamiętajmy, że organizm samodzielnie usuwa toksyny, a służy mu do tego np. wątroba i nerki.
Rozwiązanie:
Zamiast kierować uwagę w stronę wymuszonej detoksykacji, wprowadź zdrowe nawyki. Spożywaj owoce i warzywa, zadbaj o sen i wypoczynek, pij dużo wody i unikaj produktów wysoko przetworzonych.
Podobne artykuły:
- Prawda na temat cardio i spalania tkanki tłuszczowej
- 4 mity dotyczące treningu w okresie redukcji tkanki tłuszczowej
- 8 powodów, dla których kobiety powinny podnosić ciężary
- Trening siłowy podczas redukcji – wróg czy przyjaciel?
- Trening HIIT – ćwiczenia, efekty, przykładowy plan treningowy
Świetnie na odchudzanie działaja xxxx. Podkręca metabolizm tak, że niewielki deficyt kaloryczny pozwala pozbyć się zbędnego tłuszczu:)