Zachęcenie nastolatków do treningów lub jakiejkolwiek aktywności fizycznej to duży problem obecnych czasów. Pojawienie się internetu czy smartfonów spowodowało, że młodzi ludzie częściej rywalizują poprzez e-sport niż podejmowanie wysiłku fizycznego. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby zachęcić dzieci i młodzież do aktywności na świeżym powietrzu?
Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna dla nastolatków?
Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna w życiu dziecka czy nastolatka. Bez wątpienia jest to jeden z głównych elementów odpowiadających za rozwój fizyczny czy mentalny w młodym wieku. Aktywny tryb życia pozwala kształtować organizm, buduje nowe połączenia neuronalne czy wypracowuje charakter młodej osoby.
Dowolna dyscyplina sportowa wpływa na późniejszy charakter młodych ludzi. Uczy konsekwencji, radzenia sobie z presją czy pracy w zespole. To właśnie na treningach poprzez współzawodnictwo zawiązują się pierwsze przyjaźnie. Doznajemy też pierwszych niepowodzeń, którym musimy stawić czoła. Poprzez aktywność fizyczną młode osoby lepiej radzą sobie z obowiązkami szkolnymi. Zainteresowanie sportem pozwala na lepszą naukę i proces zapamiętywania. Zdrowe nawyki sprawiają, że lepiej pracujemy umysłowo i dysponujemy większym zapasem energii.
Omijanie lekcji wychowania fizycznego to duży problem obecnych czasów. Badania pokazują, że polska młodzież tyje najszybciej w Europie. Bez wątpienia regularna aktywność fizyczna jest w stanie zniwelować ten problem.
Korzyści z uprawiania sportu przez nastolatków
- nauka współzawodnictwa,
- lepsze radzenie sobie z codziennymi obowiązkami,
- wyższa odporność na stres,
- wsparcie prawidłowego rozwoju,
- poprawa sylwetki i prawidłowego składu ciała.
Jak zachęcić nastolatka do ćwiczeń? 5 sposobów
Jeśli Twoje dziecko nie spędza czasu aktywnie, możesz próbować różnych sposobów, aby przekonać go, że wysiłek fizyczny może być ciekawą opcją na spędzenie wolnego czasu. Ciężko zachęcić młodzież w momencie, gdy w domu czeka nowa gra czy pojawiła się ciekawa aplikacja na smartfonie. Pokaż dziecku kilka ciekawych form spędzania czasu wolnego.
Sposób 1 – Daj dobry przykład i uprawiajcie sport wspólnie
Ciężko będzie przekonać nastolatka, że aktywność fizyczna jest fajna w momencie, gdy Twój jedyny kontakt ze sportem to odpalenie meczu w towarzystwie chipsów i piwa.
Młode osoby, a w szczególności dzieci czerpią wzorce od rodziców. Jeżeli nie towarzyszysz dziecku podczas aktywności w pierwszych latach życia to ciężko będzie wypracować taki wzorzec na przyszłość.
Poprzez wspólną grę w piłkę, spacer czy jazdę na rowerze pokazujesz najmłodszym osobom, że sport jest ciekawą formą spędzenia wolnej chwili.
Sposób 2 – Pozwól nastolatkowi wybrać rodzaj aktywności fizycznej
Twoją ulubioną dyscypliną jest piłka nożna? Super! Nie oznacza to jednak, że Twoje dziecko musi podzielać tę samą pasję. Być może większe zainteresowanie Twojej pociechy wzbudza np. siatkówka lub tenis.
Pokaż różne ciekawe propozycje na uprawianie sportu i pozwól wybrać taką, która sprawia dziecku najwięcej radości od najmłodszych lat. Jest to jedna z recept na dłuższą przygodę z wybraną dyscypliną. A kto wie? Może Twoje dziecko posiada szczególne predyspozycje do wybranej przez siebie dyscypliny?
Sprawdź także: Od ilu lat można ćwiczyć i chodzić na siłownię?
Sposób 3 – W treningu na etapie dorastania postaw na dobrą zabawę
Dużym problemem na treningach wśród dzieci i młodzieży jest presja nakładana na rodziców. Amatorski sport polega przede wszystkim na dobrej zabawie, a nie jak najlepszym wyniku za wszelką cenę.
Nie zadręczaj swojego dziecka, że na ostatnim treningu mogło dać z siebie więcej lub w danej akcji mogło zachować się lepiej. W ten sposób nie tylko wchodzisz w kompetencje trenera, ale rodzisz niechęć do wysiłku fizycznego wśród dziecka. Jest to prosty sposób, by sport kojarzył się z nadmierną presją od najmłodszych lat.
Sposób 4 – Zmieniaj formy aktywności fizycznej
Pływanie, bieganie za piłką, a może sztuki walki? Nie przekonasz się co Twoje dziecko lubi najbardziej, jeśli nie pokażesz mu różnych form aktywności fizycznej. Dziecięce lata to czas próbowania i doświadczania różnych możliwości. Takie podejście kształtuje kreatywność i powala nawiązać nowe znajomości, które są istotnym aspektem rozwoju młodej osoby.
Poprzez próbowanie i rotowanie rodzajami aktywności fizycznej umożliwiamy wszechstronny rozwój oraz podtrzymujemy wysoki poziom motywacji.
Przeczytaj również: Jaki trening dla nastolatków? Najlepsze ćwiczenia dla nastolatków
Sposób 5 – Dostosuj zajęcia do młodych ludzi
“Zakaz gry w piłkę”, “Zajęcia dla osób powyżej 16 roku życia”. Takie komunikaty można spotkać na placach przy dużych osiedlach czy na stronie internetowej pobliskiego klubu fitness. W jaki sposób zachęcić dzieci do aktywnego spędzania czasu jeśli nie daje się takiej możliwości.
Praktycznie na każdym osiedlu możemy zauważyć boiska do piłki nożnej lub koszykówki. Wystarczy zatrudnienie animatora, który pokazałby najmłodszym na czym polega ich ulubiona dyscyplina sportu.
Podobnie sytuacja wygląda w klubach fitness. Istnieje możliwość zorganizowania zajęć dla najmłodszych z instruktorem. Mogą być to ćwiczenia ruchowe, taneczne czy popularne gry i zabawy.
Zestaw na siłownię
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- odżywka białkowa Trec Whey 100 700g
- kompleks witamin i minerałów Trec Multipack 60kaps.
- PLAN TRENINGOWY na 30 dni Gratis
- Shaker Gratis
Wpływ aktywności fizycznej na rozwój osobisty
Istnieje szereg badań, które udowadniają, że podejmowanie aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na wiele płaszczyzn życia codziennego. Osoby uprawiające sport są bardziej zdyscyplinowane, chętniej i skuteczniej nawiązują nowe relacje, czy rzadziej narzekają na złe samopoczucie.
Aktywność fizyczna ma wpływ na szereg aspektów. A są to m.in.:
- sprzyja rozwojowi układu ruchu,
- odgrywa ważną rolę w procesie rozwoju społecznego,
- przystosowuje organizm na różne bodźce – wysoka, niska temperatura, hałas, presja,
- pozwala rozładować napięcie emocjonalne,
- uczy szybkiego i trafnego podejmowania decyzji,
- kompensuje wpływ współczesnego życia – długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej, zmęczenie wzroku poprzez patrzenie w ekran, oglądanie telewizji.
Nie przegap także: Najlepsze suplementy i odżywki dla nastolatków. Jakie suplementować?
Podobne artykuły:
- Czy warto trenować zapasy? Co daje trenowanie zapasów?
- Od ilu lat można ćwiczyć i chodzić na siłownię?
- Kickboxing – na czym polega i czy warto trenować?
- 10 zalet podejmowania aktywności fizycznej
- Spontaniczna aktywność fizyczna – czym jest i jak zwiększyć NEAT?