WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

10 błędów, które najczęściej popełniamy w treningu domowym

10 błędów, które najczęściej popełniamy w treningu domowym

To co jest zaletą ćwiczenia w domu może okazać się minusem. Mianowicie nikt nie kontroluje naszej techniki i nie zwraca uwagi na błędy w treningu domowym, a tych może być całe mnóstwo. Jakie błędy najczęściej popełniamy trenując w domu?

Codzienne obowiązki, praca i utrudniony dostęp do siłowni powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie aktywności fizycznej w domu. Jest to doskonałe rozwiązanie prowadzące do poprawy sylwetki, tym bardziej jeżeli mamy do dyspozycji podstawowy sprzęt.

Unikamy tłoku na sali treningowej, nie tracimy czasu na dojazd, a więc mamy więcej wolnego czasu. Na przykład na dopilnowanie diety i przygotowanie posiłków.

Bardzo często niestety popełniamy też błędy. Oto 10 z nich, które najczęściej popełniamy w treningu domowym.

1. Nieprawidłowa technika

Ten błąd może wystąpić, gdy wykonujemy trening na siłowni oraz w domu. Problem pojawia się jeśli nikt nie poprawi naszej techniki, a błąd jest powielany przez dłuższy czas.

2. Pomijanie rozgrzewki

Paradoksalnie trenując w domu dużo częściej pomijana jest rozgrzewka. Być może wynika to z przekonania, że ćwiczenia w domu są łatwiejsze?

Nic bardziej mylnego. Dużo częściej do urazów mięśni dochodzi z powodu niskiego skupienia, gdy trenujemy stosunkowo niskim ciężarem. Należy pamiętać o rozgrzewce całego ciała przed treningiem w domu.

3. Brak skupienia na treningu

Domowe warunki mogą nie sprzyjać utrzymaniu odpowiedniej intensywności treningowej. W domu mamy wiele “rozpraszaczy” telewizja, domownicy, telefon od znajomego. Warto na czas treningu skupić się jedynie na ćwiczeniach.

4. Zapominanie o danej partii

Mała dostępność narzędzi treningowych powoduje, że często zapominamy o danej partii. Pamiętajmy, że aby sylwetka prezentowała się estetycznie i przede wszystkim nie występowały dysproporcję należy trenować całe ciało. Pomocny w tej sprawie okazuje się np. trening FBW bez sprzętu.

5. Mały wachlarz ćwiczeń

W treningu domowym mamy mniejsze możliwości treningowe. Natomiast przy odrobinie kreatywności możemy wplatać do treningu nowe ćwiczenia dając tym samym nowy bodziec dla mięśni. Z pewnością przełoży się to na lepsze efekty. Trening domatora naprawdę może być skuteczny.

6. Brak planu treningowego

Oczywiście ten błąd występuje też na siłowni. Natomiast dużo częściej występuje podczas wykonywania treningów w domu. Należy pamiętać, że mięśnie do rozwoju potrzebują nowych bodźców.

Najprościej możemy je wywołać poprzez progresję ciężaru lub dodanie liczby powtórzeń w kluczowych ćwiczeniach. Ważne, aby starać się wykonać więcej pracy z treningu na trening.

Jeśli masz problem z ułożeniem planu treningowego to niczym się nie martw! Możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy ułożą dla Ciebie trening zarówno na siłowni jak i domu.

7. Nieodpowiedni ubiór

Może się wydawać, że strój nie ma znaczenia w osiąganiu celu związanego z treningiem. Natomiast błędem jest trenowanie w innym stroju niż sportowy.

Co więcej dobór złego obuwia ma negatywny wpływ na takie ćwiczenia jak: przysiady, zakroki, przysiad bułgarski, martwy ciąg, wyciskanie żołnierskie.

Możemy w łatwy sposób stracić stabilizację. Nieodpowiedni strój może też krępować ruchy podczas wykonywania wymienionych ćwiczeń.

8. Brak konsekwencji

Treningi na siłowni mają ogromną zaletę w porównaniu do ćwiczeń w domu. Do regularnych treningów motywuje nas karnet, który jest opłacony na dłuższy czas (najczęściej na rok).

A przede wszystkim trener, z którym umawiamy się na trening. Ćwiczenie w domu na własną rękę bardzo często kończy się z utratą motywacji.

9. Zbyt lekki trening

Brak atmosfery sali treningowej, a tym samym mniejsza motywacja, dłuższy czas przerwy pomiędzy seriami i mało wymagająca seria ćwiczeń poprzez małe obciążenie nie sprzyja osiąganiu celu treningowego.

Trenując w domu należy trenować tak samo ciężko jak na siłowni. Poziom wysiłku możemy zwiększyć stosując metody treningowe.

10. Nie zmienianie planu treningowego

Ciągły trening tym samym schematem nie dostarcza nowego bodźca dla organizmu. Należy ćwiczyć w różnych zakresach powtórzeń, w miarę możliwości dokonywać zmiany ćwiczeń na daną partię ciała. Treningi będą mniej monotonne i bardziej efektywne.

Czy trening w domu może być skuteczny?

Jak najbardziej. Założenia treningu domowego muszą uwzględniać progresję objętości. Wtedy nasze ciało otrzyma odpowiedni bodziec. niezależnie czy naszym celem jest budowa masy mięśniowej, redukcja, czy poprawa zdrowia.

Miejsce wykonywania treningu jest kwestią drugorzędną. Oczywiście, najlepszym wyborem do wykonywania ćwiczeń siłowych jest siłownia. Przede wszystkim ze względu na szeroki wybór sprzętu. Natomiast posiadając podstawowy sprzęt możemy wykonać efektywny trening w domu.

Najważniejsze by unikać błędów w technice ćwiczeń. Jeśli masz problem z wykonywaniem ćwiczeń lub nie jesteś świadomy popełnianych błędów, warto skorzystać z pomocy trenera.

Jak stworzyć najlepszy plan treningu domowego?

Plan treningowy układamy zgodnie z naszym celem. Inaczej wygląda trening podczas budowania mięśni inne metody stosujemy podczas redukcji, a trening w celu poprawy zdrowia oznacza skupienie się na innych parametrach.

Tak więc ciężko stworzyć uniwersalny plan dla każdej osoby chcącej trenować w domu. Natomiast można kierować się kilkoma nadrzędnymi zasadami, które znajdą zastosowanie w treningu nastawionym na kształtowanie sylwetki:

  • pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem
  • plan treningowy buduj w oparciu o ćwiczenia wielostawowe
  • pamiętaj o optymalnym czasie przerw między seriami
  • serie wykonuj blisko upadku mięśniowego
  • wyeliminuj błędy w treningu dotyczące techniki ćwiczeń
  • pamiętaj o czasie na regeneracje

Są to uniwersalne zasady treningowe, które warto zastosować w treningu siłowym.

Dobrym sposobem podniesienia intensywności są metody treningowe. Jeśli Twoim celem jest redukcja szczególnie zobacz takie jak: superserie, gigant serie i serie łączone.

Natomiast budując mięśnie sprawdź powtórzenia oszukane, dropsety, serie do upadku itp. Stosowanie metod treningowych sprawi też, że trening będzie ciekawszy.

Podsumowanie

Z całą pewnością trening w domu może być w pełni efektywny. Osoby początkujące przed rozpoczęciem trenowania w domowych warunkach powinny poznać szczegółowe informacje odnośnie zasad i techniki ćwiczeń. Pozwoli wyeliminować to błędy w treningu.

Wiele osób ma problem z mobilizacją do ćwiczeń w domu. Kojarzy się on zazwyczaj z odpoczynkiem po pracy, a nie miejscem trenowania.

Łatwo to zmienić poprzez dobre zagospodarowanie miejsca, czasu i włączenie ulubionej muzyki, która motywuje nas do ćwiczeń.

Przeczytaj także:
Trening w domu – najlepszy plan dla początkujących
Trening domatora – ćwiczenia w domu z hantlami
Zamknięte siłownie? Czas na trening w domu?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *