WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Urazy w sportach walki – jakie są najczęstsze i jak ich unikać?

walka fight

Niestety kontuzje i urazy w sportach walki to rzecz znacznie częstsza niż w innych sportach. Podczas treningów powinniśmy za wszelką cenę starać się ich unikać, ponieważ kontuzje w sportach walki są przeważnie dość poważne i mogą wykluczyć nas z treningów na dłuższy okres czasu.

Typowe urazy i kontuzje w sportach walki

Kontuzji podczas treningu możemy doznać kontuzji na wiele sposobów, jednakże jest grupa rodzajów kontuzji którą możemy najczęściej zauważyć u osób trenujących sporty walki. Najczęstsze urazy:

  • Wstrząs mózgu – jest to jeden z najczęstszych typów kontuzji, który jest bezpośrednim następstwem nokautu. Po doznanych ciosach nasz uderza o ściany czaszki, co skutkuje jego wstrząsem.
  • Złamania kości nadgarstka oraz śródręcza – Jest to kontuzja spowodowana tak naprawdę przez nasze własne ciosy. Gdy uderzymy przeciwnika pod złym kątem, to kości śródręcza mogą ulec uszkodzeniu. Jest to najczęstsze w mieszanych sztukach walki, ze względu na używanie cienkich rękawic, które najmniej chronią dłoń.
  • Urazy goleni – najczęstsze kontuzje w sportach walki w których używamy kopnięć. Przeważnie są one spowodowane złą techniką wykonywania kopnięć lub pechowym trafieniem nogą w łokieć przeciwnika.
  • Złamania nosa – jest to częstym następstwem mocnych sparingów, walk lub tzw. lucky punch, czyli jednego ciosu który został idealnie zadany.

Są to najczęściej spotykane kontuzje w sportach walki, których za wszelką cenę powinniśmy starać się unikać.

🥊Zobacz także: Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej

Jak unikać urazów i kontuzji w sportach walki?

Gdy już wiemy, jakich kontuzji możemy nabawić się trenując sporty walki, powinniśmy również wiedzieć, jak zniwelować ryzyko kontuzji. Podstawową rzeczą która bardzo zmniejsza ryzyko urazu jest rozgrzewka. Pozwala ona na przygotowanie fizyczne organizmu, dzięki czemu nasze mięśnie są elastyczniejsze, a organizm staje się bardzie odporny na urazy. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest stosowanie bandaży bokserskich, które zabezpieczają nasze pięści oraz nadgarstki. Bandaże będą tworzyły dodatkową warstwę amortyzującą dla kości śródręcza oraz będą stabilizować nasze nadgarstki.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Czasami warto wybrać się również do fizjoterapeuty na masaż tkanek głębokich, który pozwoli rozluźnić nasze mięśnie. Dzięki temu znacznie przyspieszymy proces regeneracji naszych mięśni, a tym samym zapobiegniemy wielu kontuzjom.

Jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie wszystkim kontuzjom jest po prostu mądry trening. Musimy pamiętać, że cały czas jesteśmy na treningu i naszym zadaniem jest stawanie się lepszym, a nie uszkodzenie sparingpartnera. Jeśli będziemy w trakcie treningów walczyć z pełną siłą, to nasz partner treningowy również będzie oddawał nam z pełną siłą, a wtedy znacznie łatwiej o kontuzję.

Przygotowanie siłowe jest niezwykle ważne w sportach walki. Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i odbierz indywidualny trening siłowy dopasowany do Twoich możliwości.

plany - rejestracja

Jak ułożyć plan treningu i diety? Eksperci BudujMase.pl zrobią to za Ciebie!


Nokaut i jego skutki

Skutkiem nokautu mogą być obrażenia mechaniczne jak np. urazy w obrębie twarzoczaszki lub obfite krwawienie z nosa lub mogą być to urazy psychofizyczne. Do najczęściej zauważanych urazów psychofizycznych możemy zaliczyć m.in:

walka bokserska

Czasami oglądając gale boksu lub MMA możemy zobaczyć zakończenie walki przed czasem poprzez nokaut. Przeważnie wtedy wszyscy się zachwycają zawodnikiem który zadał nokautujący cios, jednakże niewiele osób zastanawia się, co się dzieje z jego znokautowanym oponentem.

Skutkiem nokautu mogą być obrażenia mechaniczne jak np. urazy w obrębie twarzoczaszki lub obfite krwawienie z nosa lub mogą być to urazy psychofizyczne.

Do najczęściej zauważanych urazów psychofizycznych możemy zaliczyć m.in:

  • zaburzenia pamięci
  • lęki
  • traumy emocjonalne
  • wstrząs mózgu

Są to jedne z najczęściej wymienianych przez lekarzy skutków utraty przytomności po otrzymaniu ciosu w głowę.

Zawodnikiem posiadającym nokautujący cios z pewnością można określić Deontay’a Wildera. Jego bilans zawodowy to 46 stoczonych walk, w tym są 43 wygrane, 2 porażki oraz jeden remis. Warto zaznaczyć, że aż 42 wygrane Deontay Wilder odniósł przed czasem, co potwierdza klasę tego zawodnika.

Poznaj bliżej sylwetkę: Deontay Wilder – amerykański bokser wagi ciężkiej

Co się dzieje z mózgiem podczas nokautu?

Należy pamiętać, że nasz mózg nie jest w żaden sposób przytwierdzony do naszej czaszki, a jest on w niej luźno ułożony i zalany gęstym płynem mózgowo-rdzeniowym. Gdy otrzymujemy cios lub serię ciosów, to mózg uderza o ścianę czaszki. W przypadku bardzo mocnego ciosu, nasz organizm odbiera to jako sytuację zagrożenia życia, więc zwiększa się napływ krwi do mózgu, aby nie doszło do jego niedotlenienia. Przez to ciśnienie w reszcie naszego organizmu spada i powoduje to, że tracimy przytomność.

sporty walki

Kiedy można wznowić treningi po nokaucie?

Rzeczą oczywistą jest, że po nokaucie nie powinniśmy trenować, jednakże ile taka przerwa powinna trwać? Wszystko zależy od tego jakie powikłania wywołał w naszym organizmie nokaut. Jeśli po utracie przytomności nie wystąpiły u nas żadne objawy, to przyjmuje się, że po upływie około miesiąca, jeśli czujemy się na siłach, możemy wrócić do treningów.

trening bokserski na worku

Jednakże w przypadku, gdy po nokaucie wystąpiły u nas jakieś powikłania, to niestety powrót do treningów nie będzie taki szybki.

W takim przypadku powinniśmy się przygotować na min. 3-miesięczną przerwę od treningów. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem i zrobienie niezbędnym badań, takich jak np. EEG.

👉Przygotowania w sportach walki – jak trenować przed walką?

Czy sporty walki są zdrowe?

Trenowanie sportów walki z pewnością może nam przynieść wiele korzyści, takich jak np. poprawa kondycji, jednakże niestety zdarzają się kontuzje np. obręczy barkowej lub zwichnięte stawy skokowe. Jednakże, jeśli będziemy trenować mądrze i prewencja kontuzji będzie na odpowiednim poziomie, to z pewnością nie nabawimy się poważniejszych kontuzji, a będziemy mogli czerpać pozytywne aspekty wynikające z uprawiania sportów walki.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Pomimo, że w sportach walki urazy zdarzają się, to przynoszą one wiele pozytywnych aspektów, z których tak naprawdę każdy może skorzystać niezależnie od wieku czy płci. Jeśli przed pójściem na pierwszy trening sztuk walki wstrzymuje nas strach przed urazami, to warto wybrać mniej kontuzjogenne sporty walki, takie jak np. brazylijskie jiu jitsu, w którym nie otrzymamy ani jednego ciosu, co niweluje do zera prawdopodobieństwo nokautu.

Sprawdź także: Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *