Trening na tarczach jest kluczowym elementem w sportach walki, umożliwiającym zawodnikom doskonalenie techniki. Tarczowanie polega na uderzaniu specjalnych tarcz trzymanych przez trenera lub partnera treningowego. Dzięki temu można poprawić szybkość, precyzję, siłę uderzeń oraz ogólną kondycję fizyczną.
Na czym polega trening na tarczach w sportach walki?
Trening na tarczach to jedna z najbardziej efektywnych form treningu bokserskiego jeśli chodzi o doskonalenie techniki. Wiele osób na treningach grupowych podczas części technicznej treningu ma pewne obawy przed mocnym uderzeniem partnera.
Podczas ćwiczeń z tarczami znacznie łatwiej jest nam się przełamać, ponieważ mamy świadomość, że nie zrobimy krzywdy naszemu partnerowi.
- Taki typ treningu głównie polega na ćwiczeniu kombinacji ciosów i kopnięć.
- Dzięki zastosowaniu tarcz mamy możliwość uderzania z pełną siłą, co pozwala nam na zwiększenie siły oraz poprawę celności ciosów.
- U osób bardziej zaawansowanych pięściarzy taki trening jest również wykorzystywany do poprawy czasu reakcji poprzez dodanie zejść i zwodów w kombinacji.
Co daje tarczowanie na treningu?
Tarczowanie świetnie sprawdza się zarówno na treningach personalnych, jak i podczas treningów grupowych, gdzie trener chodzi pomiędzy poszczególnymi parami i każdą z nich bierze na chwilę na tarcze. Dzięki temu trener jest w stanie z najlepszej perspektywy zobaczyć jak zawodnik wykonuje daną technikę i każdemu dać indywidualne wskazówki co do jej wykonania.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Dodatkowo poprzez taki trening jesteśmy w stanie w znacznym stopniu zwiększyć nasze umiejętności reagowania na zmiany, ponieważ musimy reagować na ułożenie tarcz przez trenera.
Korzyści z treningu na tarczach
- Poprawa techniki uderzeń: Podczas tarczowania trenerowi znacznie ,łatwiej jest wyczuć czy zawodnik uderza w środek tarczy czy w jej bok, dzięki temu znacznie łatwiej skorygować niecelne uderzenia.
- Zwiększenie siły i wytrzymałości: Regularne tarczowanie przyzwyczaja mięśnie do uderzeń z pełną siłą, zwiększa ich siłę i poprawia wytrzymałość zawodnika.
- Rozwój refleksu i szybkości: Ćwiczenia na tarczach wymagają szybkich reakcji takich jak np. zejścia przed ciosem czy reagowanie na zmianę ułożenia tarczy, co przekłada się na lepszy refleks w realnej walce.
- Koordynacja ruchowa: Dzięki treningowi na tarczach jesteśmy w stanie zsynchronizować ruchy naszych rąk z ruchami nóg, co ma ogromne znaczenie w innych aspektach walki takich jak np. poruszanie się podczas walki
- Spalanie kalorii: Intensywność treningu na tarczach pomaga w efektywnym spalaniu kalorii i redukcji tkanki tłuszczowej.
Rodzaje tarcz i ich zastosowanie
Istnieje wiele różnych rodzajów tarcz, a każda z nich ma swoje własne specyficzne zastosowanie
- 🥊Tarcze bokserskie: Są to małe tarcze trochę większe od dłoni, których zastosowaniem jest, jak sama ich nazwa mówi ćwiczenie kombinacji bokserskich. Dzięki ich małemu rozmiarowi jesteśmy zmuszeni do celnego trafiania w nie.
- 🥊Tarcze tajskie: Są one znacznie większe i grubsze niż tarcze bokserskie, dzięki temu są one idealne do treningu kopnięć. Często są one również wykorzystywane do treningu szybkości i wytrzymałości poprzez wykonywanie serii kopnięć.
- 🥊Okrągła tarcza bokserska: W przeciwieństwie do wyżej wymienionych tarcz, jest ona pojedyncza i trzyma się ją oburącz. Jest ona najgrubsza z wszystkich i służy do kształtowania mocy pojedynczych ciosów.
- 🥊Tarcza do kopnięć: Jest to gruba prostokątna tarcza która idealnie nadaje się do treningu kopnięć. Jest ona na tyle duża, aby zasłonić większą część naszej nogi, dzięki czemu możemy trenować kopnięcia z pełną siłą, w szczególności niskie kopnięcia takie jak low kick.
Jakich rękawic używać do tarczowania?
Jeśli na dany trening planujemy tylko i wyłącznie akcje bokserskie lub kickbokserskie, to najlepszym wyborem będą rękawice do bokserskich pojedynków, jednakże jeśli nasz trening będzie zakładał również wdrażanie technik grapplingowych, to znacznie lepszym wyborem będą rękawice do MMA.
Jeśli chodzi o rozmiar rękawic bokserskich to najlepszym wyborem będą 12 lub 14 oz. Zapewni to naszym dłoniom odpowiednią ochronę podczas treningu.
Sprawdź także: Rękawice bokserskie – jak o nie dbać i jaki rodzaj wybrać?
Jak często trenować na tarczy?
Trening na tarczach jest świetnym uzupełnieniem treningów grupowych. Podczas tarczowania może przećwiczyć nie tylko ofensywę, ale również akcje defensywne, przy okazji swobodnie przeplatając elementy ofensywne.
Jednakże nie zastąpi nam to treningów grupowych, gdzie będziemy mogli się zmierzyć z sparingpartnerem, który w przeciwieństwie do osoby tarczującej jest nieprzewidywalny. Trening na tarczy najlepiej wykonywać 1-2 razy w tygodniu jako uzupełnienie treningów grupowych.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- energy shot Trec Boogieman shot 100ml
- Shaker Gratis
Praktyczne wskazówki dla treningu na tarczach
Odpowiednio wykorzystany trening na tarczach może być świetny narzędziem, które poprawi nasze umiejętności pod wieloma względami, warto poznać kilka wskazówek, dzięki którym wyciągniemy jak najwięcej z takiego treningu:
- Uderzaj z pełną siłą – Dzięki temu nie tylko znacznie poprawi się siła ciosu, ale również nauczymy się dysponować ciosami zadawanymi z pełną siłą
- Pilnuj dystansu – Trening na tarczach to jeden z najlepszych sposobów, aby wyćwiczyć poczucie dystansu
- Przypominaj sobie kombinacje które już znasz – Pracowanie nad kombinacjami które już poznaliśmy pozwala na poprawę szybkości oraz ich wyczucia.
- Słuchaj uwag trenera – Trener widzi nasze treningi “z boku” i wie jaki styl walki pasuje do nas najlepiej. Warto słuchać jego wskazówek i wykorzystywać je nie tylko na treningach, ale również podczas sparingów czy walk.
Wiele praktycznych wskazówek otrzymasz także od trenerów Budujmase.pl. Poznaj naszą aplikację i skontaktuj się z trenerem w sprawie swojego planu treningowego.
Przykładowy trening na tarczach
Przykładowy trening na tarczach |
🔥Rozgrzewka – Rozbieganie się, rozkręcenie wszystkich stawów, podniesienie temperatury ciała (np. poprzez skakanie na skakance). |
👊Akcje składające się z pojedynczych/ podwójnych ciosów – Jest to forma dogrzania się przed dłuższymi kombinacjami. |
🆕Nowe akcje – Po rozgrzaniu się przychodzi czas na część właściwą treningu, podczas której poznamy nowe akcje defensywne i ofensywne. |
🧠Przypomnienie sobie znanych akcji – Po poznaniu nowych akcji przychodzi pora na przećwiczenie znanych nam już wcześniej kombinacji |
🌪️Szybkość – Po zakończeniu części głównej treningu przychodzi czas na kształtowanie szybkości i wytrzymałości (mogą być to np. serie middlekicków od 1 do 10 na obie strony) |
🧊Cooldown – Rozciąganie i relaksacja mięśni po treningu |
Podobne artykuły:
- Jak poprawić czas reakcji i koordynację w sportach walki?
- Walka z cieniem – na czym polega i co daje?
- Mięśnie brzucha u fighterów – jak wygląda trening brzucha w sportach walki?
- Rozciąganie w sportach walki – jak się rozciągać pod sporty walki?
- Trening siłowy z hantlami dla fighterów – wskazówki, plan treningowy