Mieszane sztuki walki zyskują ciągłą popularność. Sukcesy gal, które obserwuje coraz więcej Polaków spowodowały, że wiele osób zapisuje się do klubów w celu spróbowania swoich sił w walce. Treningi MMA możemy trenować nawet z popularnych klubach fitness. Z pewnością jest to ciekawa forma poprawy sprawności, poprawienia samopoczucia czy zwiększenia pewności siebie. Jak zacząć i jak powinny wyglądać treningi sportów walki?
Na czym polega trening MMA?
Trening mieszanych sztuk walki, czyli mixed martial arts, jak sama nazwa wskazuje, zawiera elementy różnych technik walki. Od ciosów w stójce zaczerpniętych z boksu czy K1, po chwyty w parterze z brazylijskiego jiu jitsu lub zapasów.
Jest to bardzo złożona dyscyplina sportu. Jeśli chcesz odnieść sukces w treningach MMA to musisz zwrócić uwagę na każdy aspekt w walce. Słaba strona z pewnością pomoże przeciwnikowi osiągnąć przewagę.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Trening MMA ma charakter wydolnościowy. Oznacza to, że podczas zajęć kształtujemy bazę tlenową i wytrzymałość mięśniową. Sama praca ma charakter interwałowy. Po około 3 minutach pracy następuje chwila odpoczynku.
Sprawdź także: Najlepsze odżywki dla zawodników MMA
Jak powinien wyglądać trening MMA?
Treningi MMA mogą wyglądać w różny sposób ze względu na mnogość sztuk walki wykorzystywanych w tej dyscyplinie. Jeden trening MMA może polegać jedynie na pracy w parterze podczas, gdy inny będzie wykorzystywał technikę w parterze.
Treningi MMA, niezależnie od płaszczyzny, powinny zaczynać się od rozgrzewki.
- Trucht,
- dynamiczne rozciąganie,
- ćwiczenia pod dany rodzaj pracy na treningu.
Zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie stawów i mięśni do dalszej pracy. W sportach walki dochodzi do licznych kontaktów, które bez właściwej rozgrzewki mogą doprowadzić do kontuzji.
Po dokładnej rozgrzewce zwykle trener przechodzi do techniki. Przy czym pierwszy trening MMA opiera się na absolutnych podstawach:
- trzymanie gardy,
- technika wyprowadzania ciosów,
- praca na nogach.
Na koniec treningu MMA można przejść do zadaniówek lub lekkich sparingów. Zadaniówki to praca polegająca na przećwiczeniu określonego elementu sportów walki. Może to być wyprowadzenie konkretnego ciosu lub zastosowanie wskazanego chwytu.
Czytaj także: 10 zasad skutecznego treningu MMA
Pierwszy trening MMA – najważniejsze wskazówki
Jeśli chcesz zacząć przygodę z MMA, a obawiasz się, że nie dasz rady na zajęciach, to Twoje obawy są absolutnie bezpodstawne. Z pewnością trener dostosuje poziom trudności ćwiczeń do swoich możliwości. Jednak zanim wybierzesz się na pierwszy trening MMA, warto zastosować się do konkretnych wskazówek.
Przede wszystkim nie obawiaj się tego, że nic nie potrafisz. Każdy kiedyś zaczynał, a instruktor sztuk walki z pewnością będzie wiedział jak przekazać Ci podstawowe informacje. Poza tym na sali będzie mnóstwo osób z doświadczeniem podobnym do Twojego.
GROMDA Zestaw Street Fightera
- booster testosteronu Trec Testoxx 60kaps.
- przedtreningówka Trec S.A.W. 200g
- aminokwasy Trec Amino EAA 300g
- kreatyna Trec Crea Xtreme Powder 180g
- multiwitaminy Trec Multivitamin for Men 90kaps.
- adaptogen Trec Ashwagandha 60kaps.
- Shaker Gratis
- PILLBOX Gratis!
Pamiętaj, że podczas pierwszego treningu uczysz się absolutnych podstaw, a same treningi sportów walki są w pełni bezpieczne. Nie musisz obawiać się nokautującego ciosu lub podbitego oka na “dzień dobry”. To tak jak z nauką jazdy. Instruktor nie wypuści Cię na ruchliwą ulicę, jeśli jeszcze nie nauczyłeś się ruszać.
Zapytaj się w klubie jaki sprzęt potrzebujesz. Nie kupuj na początek rękawic czy ochraniaczy dla profesjonalistów. Przede wszystkim nie potrzebujesz wydawać dużej sumy pieniędzy, jeśli nie wiesz jeszcze czy to sport dla Ciebie. Z pewnością wystarczą rękawice ze średniej półki, a resztę sprzętu możesz kompletować w dalszej kolejności.
Teraz możesz zabrać niezbędny sprzęt i udać się na pierwszy trening sportów walki. Warto zacząć od grupy początkującej, poziom trudności takich treningów obejmuje niezbędne podstawy.
Czytaj więcej: Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!
Co jest potrzebne na pierwszy trening MMA?
Sprzęt nie jest najważniejszy, ale z pewnością rękawice są niezbędne, aby bezpiecznie trenować. Masz do wyboru rękawice bokserskie lub rękawice do MMA. Jeśli na treningu wykonujecie tylko zadania w stójce, to z pewnością wystarczą rękawice bokserskie.
Wykonując kopnięcia na treningu, konieczne mogą okazać się ochraniacze na piszczele. Ich zadaniem jest ochrona kończyn dolnych kopiącego oraz przyjmującego ciosy. W dłuższej perspektywie przydatny będzie kask oraz szczęka, jeśli chcesz sparować na treningu.
Poza wspomnianymi akcesoriami zabierz ze sobą koszulkę sportową oraz krótkie spodenki. Nie różnią się one niczym od standardowej odzieży sportowej.
Dowiedz się także: Pierwszy trening sportów walki – wszystko co musisz wiedzieć
Ile kosztuje trening MMA?
Popularność sportów walki spowodowała, że zajęcia MMA są oferowane przez kluby fitness. Obecnie większość sieciówek posiada w grafiku treningi MMA, brazylijskiego jiu jitsu, muay thai czy boksu.
Aby wziąć udział w takich zajęciach z reguły wystarczy zwykły karnet lub karta Multisport. Podobnie wygląda sytuacja stricte w klubach sportów walki. W tych przypadkach konieczna jest opłata członkowska, która może różnić się w zależności od miasta lub klubu.
Całkowicie płatne są treningi osobiste z instruktorem. Podobnie jak treningi personalne na siłowni cena godzinnych zajęć uzależniona jest od stawek trenera.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
W jakim wieku można zacząć trenować MMA?
Tak naprawdę nie ma ściśle określonego wieku, od którego należałoby zacząć trenować MMA. Należy pamiętać, że jest to dyscyplina kontaktowa, w której zdarzają się kontuzje głowy. Ma to duże znaczenie w wieku dziecięcym lub dojrzewania.
Oczywiście każdy instruktor bierze pod uwagę wiek grupy i nie ma możliwości, aby doszło do kontuzji wśród najmłodszych, szczególnie takiej, której można było uniknąć. Chodzi przede wszystkim o kopnięcia i ciosy w głowę, które są najbardziej niebezpieczne dla mózgu młodego fightera. W takich przypadkach trener nakazuje korzystanie z kasku lub wręcz zakazuje niebezpiecznych ciosów.
Takie odmiany sztuk walki jak BJJ czy zapasy można trenować opierają się na chwytach. Brak ciosów powoduje, że warto trenować te dyscypliny od najmłodszych lat. Poprawi to sprawność i koordynację w wieku dziecięcym.
Oczywiście większość sieciowych klubów umożliwia wstęp na salę od 16 roku życia. W związku z tym ciężko obejść regulamin, natomiast warto zapisać młodego adepta do klubu sztuk walki, aby wyrobił bazę na podstawie zapasów, judo czy brazylijskiego jiu jitsu.
Dowiedz się więcej: Od ilu lat można trenować sporty walki?
Jaki jest najlepszy klub MMA w Polsce?
MMA w Polsce ma bardzo solidne podstawy. Warto wyróżnić chociażby KSW, czyli największą federację sztuk walki w Europie. W naszym kraju mamy również wiele klubów, które doskonale szkolą przyszłych mistrzów MMA.
- Do absolutnej czołówki możemy zaliczyć “Czerwony Smok”, czyli klub sztuk walki z centrum Poznania. Wychowankami klubu jest chociażby Mateusz Gamrot czy Borys Mańkowski
- Innym klubem z Poznania jest Ankos MMA. To w tym klubie karierę zaczynał obecny zawodnik UFC Jan Błachowicz.
- Wiodącym klubem w centralnej Polsce jest Zenith Łódź, którego zawodnicy każdego roku walczą na największych galach w Polsce, w Europie czy na świecie. Czołowym zawodnikiem tego klubu jest chociażby Marcin Bandel, czyli były zawodnik UFC i zdobywca pasa wagi średniej federacji Brave CF.
- Warto wyróżnić także Berserker’s Team, czyli klub ze Szczecina, który spod swoich skrzydeł wypuścił takich zawodników jak: Michał Materla lub Tomasz Narkun.
Jaki jest najlepszy trener MMA w Polsce?
Ciężko wskazać jednego najlepszego trenera MMA. Jest to na tyle złożona dyscyplina sportu, że nawet zawodnicy mają po kilku trenerów, a każdy z nich specjalizuje się w swojej płaszczyźnie. Jest to sprawdzony sposób czy czerpać wiedzę od fachowców w konkretnej specjalizacji.
Z pewnością warto wyróżnić kilku trenerów, którzy na podstawie lat spędzonych na macie są w stanie przekazać wiedzę w taki przystępny i szybki sposób. Są to:
- Piotr Sawiński,
- Robert Jocz,
- Marcin Bandel,
- Cezary i Michał Oleksiejczuk,
- Piotr Bagiński.
O renomie tych trenerów mogą świadczyć wyszkoleni zawodnicy, którzy odegrali znaczącą rolę w elitarnych federacjach na całym świecie.
Podobne artykuły:
- Jak wybrać odpowiedni klub i trenera w sportach walki?
- Pierwszy trening sportów walki – wszystko co musisz wiedzieć
- Brazylijskie jiu jitsu – czy warto trenować?
- Czy warto trenować zapasy? Co daje trenowanie zapasów?
- Najlepsze akcesoria treningowe do sportów walki