Stres przed zawodami to naturalna rzecz, z którą zmaga się praktycznie każdy sportowiec, nawet ci na najwyższym poziomie. Ważne jest, aby sobie z nim radzić, w przeciwnym wypadku może przejąć on nad nami kontrolę i sparaliżować nas podczas zawodów, co przełożyć się może na wynik naszej walki.
Jak efektywnie radzić sobie ze stresem przed zawodami?
Jeśli jesteśmy przed zawodami z jakiejkolwiek dyscypliny, to naturalną reakcją naszego umysłu jest stres. Wbrew pozorom jest to całkiem pozytywne zjawisko, ponieważ opanowany stres przed zawodami napędza nas, zwiększa czujność, podnosi poziom adrenaliny, co jest pozytywnym aspektem. Jednakże jeśli pozwolimy, aby stres przejął nad nami kontrolę, to może się to znacznie odbić na wyniku naszych zawodów. Odprężenie psychiczne przed startem to jedna z najważniejszych rzeczy o których nie powinniśmy zapomnieć.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Czytaj także: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki
Metody obniżające stres przez startem w zawodach
Jeśli chcemy jak najlepiej przygotować do nadchodzących zawodów, to powinniśmy zaznać naturalnego odprężenia fizycznego, które pozwoli nam wyjść na matę ze świeżym umysłem. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam na odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu przed zawodami.
1. Trening mentalny
Jest to nowy dział nauki z dziedziny psychologii sportu, której celem m.in. jest właśnie pokonywanie stresu przed zawodami. Jeśli do naszego startu w zawodach zostało jeszcze trochę czasu, to psycholog sportu może być świetnym pomysłem. Po kilku sesjach z pewnością uda nam się znacznie obniżyć poziom stresu, dzięki czemu do walki nie wyjdziemy spięci.
Jeśli do walki nie zostało już dużo czasu, to możemy nie mieć już czasu lub możliwości, aby udać się do psychologa sportowego, jednakże w pewnym stopniu możemy sami pracować nad sobą. Aby rozładować stres przed zawodami, możemy mówić sobie w głowie pewne komunikaty. Mogą być one związane z motywacją, np. “Dasz radę”, “Jesteś przygotowany na 100%” lub mogą być one związane z techniką np. “Pamiętaj o pracy na nogach”. Może to wydawać się dziwne, jednakże wbrew pozorom w dużej mierze pozwala to na opanowanie stresu przed wejściem do klatki, ringu czy na matę.
📒Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, w których znajdziesz indywidualny trening siłowy uzupełniający sporty walki oraz m.in nielimitowany kontakt z trenerem.
2. Słuchanie muzyki
Wiele badań naukowych potwierdziło, że słuchanie muzyki ma wręcz terapeutyczne działanie na nasz organizm w wielu sytuacjach stresowych, takich jak np. właśnie start na zawodach. Bardzo często przed walkami możemy zauważyć zawodników z słuchawkami na uszach, ponieważ jest to chyba najpopularniejszą formą radzenia sobie ze stresem przed zawodami. Powinniśmy słuchać relaksującej muzyki, jednakże nie ma żadnych uniwersalnych utworów. Każdy z nas ma inny gust muzyczny i na każdego z nas inny rodzaj muzyki będzie dział relaksująco.
Bezpośrednio przed walką możemy również zamienić relaksujące piosenki na takie, które trochę nas “nakręcą” przed walką, aby wyjść do niej jeszcze bardziej zmotywowanym. Dlatego jest to właściwie obowiązek, aby na zawody zabrać ze sobą słuchawki.
3. Trening autogenny Schultza
Jest to metoda terapeutyczna opracowana przez niemieckiego psychiatrę Johannesa Schultza. Jest ona szeroko stosowana w terapii osób które mają problemy w radzeniu sobie ze stresem w życiu codziennym, dlatego sprawdzi się świetnie również przed startem na zawodach. Opiera się ona na metodach zaczerpniętych z medytacji oraz jogi, za sprawą których będziemy sami oddziaływać na nasz układ nerwowy, co pozwoli nam się zrelaksować.
Metoda ta składa się z 6 faz:
- uczucia ciężaru,
- uczucia ciepła,
- regulacji pracy serca,
- regulacji swobodnego oddychania,
- uczucia ciepła w splocie słonecznym,
- uczucia chłodu na czole.
Stosowanie tej metody pozwala na przywrócenie równowagi pomiędzy pracą przywspółczulnego układu nerwowego oraz współczulnego układu nerwowego. Stosowanie tej techniki pozwoli nam pokonać stres oraz zachować spokój spokój przed nadchodzącą walką. Warto skorzystać z tej metody nie tylko w trakcie zawodów, ale również w życiu codziennym, aby rozładować napięcie.
4. Trening wyobrażeniowy
Jest to metoda coraz częściej wykorzystywana w sporcie, w dużym uproszczeniu, polega on na wykorzystaniu wszystkich naszych zmysłów, aby wyobrazić sobie nasze cele. Badania pokazują, że sportowcy stosujący trening wyobrażeniowy osiągali lepsze wyniki, niż grupa niestosująca tej techniki. Podczas takiego treningu stymulowana jest nasza prawa półkula mózgu, która odpowiedzialna jest m.in. za kreatywność oraz wytwarzanie obrazów.
Przed zawodami możemy starać się wyobrazić sobie nas na podium lub gdy sędzia unosi naszą rękę w górę. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam pokonać negatywne myśli, a dzięki temu zniwelować stres. Tę metodę możemy stosować nie tylko przed zawodami, ale również w życiu codziennym.
Warto wiedzieć: Przygotowania w sportach walki – jak trenować przed walką?
5. Ćwiczenia oddechowe
Gdy się zdenerwujemy lub zestresujemy to nie bez powodu słyszymy, aby zrobić spokojny wdech i wydech. Wykonanie głębokiego i spokojnego wdechu pozwala na dostarczenie większej ilości tlenu do organizmu, co skutkuje zwolnieniem tętna, obniżeniem ciśnienia oraz uspokojeniem organizmu. Gdy nasze ciało fizycznie się uspokaja, to również nasza psychika ulega relaksacji. Za najlepszy rodzaj oddychania dla sportowców uznaje się oddychanie przeponowe, dzięki któremu łatwiej będzie nam dotlenić organizm. Podczas prawidłowego fizjologicznie wdechu, nasza przepona ulega obniżeniu, co zwiększą pojemność oddechową naszych płuc. Większa ilość powietrza którą nabierzemy do naszych płuc, to większa ilość tlenu która wniknie do naszej krwi, a jak już wiemy, to znacznie uspokaja zarówno nasz organizm, jak i psychikę.
Podczas sytuacji stresowych, nasz organizm automatycznie zaczyna wykonywać krótkie oddechy, które w danej sytuacji nie są dla nas korzystne. Przepona nie obniża się, przez co pojemność klatki piersiowej jest mniejsza. Jeśli chcemy zacząć oddychać przeponowo w danym momencie, to powinniśmy starać się, “wpuścić powietrze do brzucha”. Podczas oddychania przeponowego powinniśmy odnieść wrażenie, że powietrze zostało wpuszczone do brzucha, a nie do klatki piersiowej.
Czytaj także: Oddychanie podczas treningu – jak oddychać w trakcie ćwiczeń siłowych?
Główne konsekwencje stresu
Mówiąc o konsekwencjach stresu w tym przypadku nie mamy na myśli skutków długotrwałego jego działania, takich jak np. nadciśnienie. Stres przed zawodami jest krótkotrwały i powinniśmy zastanowić się raczej nad tym, jak może się on odbić na wyniku naszej walki. Nawet na najwyższym poziomie jedni zawodnicy stresują się bardziej, a inni mniej. Oglądając walki czasami zdarza nam się widzieć zawodnika który walczy bardzo chaotycznie i nie przemyślanie. Jest to jedna z głównym oznak tego, że stres go sparaliżował i przejął nad nim kontrolę.
Jeśli przed naszymi zawodami nie zwalczymy stresu, to prawdopodobnie również wyjdziemy bardzo spięci do walki, co poskutkuje wieloma nieprzemyślanymi oraz chaotycznymi ruchami. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przed zawodami poradzić sobie ze stresem. Powinniśmy sobie również uświadomić, że porażki zdarzają się każdemu, a powinny być dla nas głównie okazją do nabrania doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości.
Podobne artykuły:
- Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej
- Planowanie treningu – co robić tydzień przed walką?
- Jak zwiększyć siłę ciosu? Najlepsze ćwiczenia na siłę ciosu
- Jak zbić wagę przed walką?
- Beta-alanina i jej wpływ na wytrzymałość w sportach walki