WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sporty walki – ile trzeba trenować by iść na zawody?

sporty walki boks mma

Wiele osób rozpoczynających przygodę ze sportami walkami, ma gdzieś z tyłu głowy chęć przyszłego startu na zawodach. Nie powinniśmy zbytnio zwlekać ze startem, ponieważ jest to dla nas okazja do zdobycia cennego doświadczenia. Jednakże, po jakim czasie wystartować pierwszy raz?

Ile trzeba trenować sporty walki, by iść na zawody?

Nie ma żadnej reguły, że np. po pół roku jest pora na pierwsze zawody. To po jakim czasie będziemy gotowi na pierwsze zawody jest zależne od wielu czynników, a głównym z nich jest ilość czasu jaki poświęcamy treningom. Trenując np. mieszane sztuki walki 4 razy w tygodniu będziemy szybciej gotowi do naszej pierwszej walki niż osoba która trenuje tylko 2 razy w tygodniu.

Jednakże nie powinniśmy zwlekać z pierwszymi zawodami. Bardzo często na sali treningowej możemy zauważyć świetnych zawodników, którzy po prostu boją się wystartować w zawodach MMA. Jest to dla nich duża strata, ponieważ sami podcinają sobie oni skrzydła, ponieważ nie nabierają doświadczenia. Amatorskie walki odbywają się na krótszym dystansie czasu oraz w ochraniaczach i kaskach, a więc są znacznie bezpieczniejsze niż walki które oglądamy w telewizji.

Ile trwa przygotowanie do walki bokserskiej?

Tak naprawdę przygotowania trwają od wtedy, od kiedy podjęliśmy decyzję o pojechaniu na zawody. Jednakże okres ten nie powinien być krótki niż 2 miesiące. Jeśli przez ten okres przyłożymy się do treningów sportów walki, możemy być pewni, że na zawody pojedziemy całkowicie przygotowani. Jednakże okres nie powinien być dłuższy niż 3, a maksymalnie 4 miesiące, ponieważ nasz organizm ulegnie przetrenowaniu.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Musimy także pamiętać, że tak naprawdę przygotowania trwają cały czas. Podczas zwykłych treningów również trenujemy i nabieramy umiejętności do przyszłych walk.

Zobacz: Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!

W jakim wieku można iść na zawody w sportach walki?

Tak naprawdę nie ma żadnego minimalnego wieku w którym możemy pojechać na zawody. W niektórych organizacjach sportów walki jest to regulowane przez regulamin, dlatego przed startem warto się z nim zapoznać. Jednakże nie jest to zbyt wysoki wiek, na wielu zawodach możemy zobaczyć konkurujących ze sobą 7-, 8-latków.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Poniżej 18 roku życia jest kilka kategorii wiekowych na które podzieleni są zawodnicy. Przeważnie wyróżniamy takie kategorie jak:

  • adept – 13 lat
  • młodzik – 14 lat
  • kadet – 15-16 lat
  • junior – 17-18 lat
  • senior – 18+

Niektóre organizacje mają swoje własne kategorie wiekowe, które mogą być niższe lub wyższe w zależności od tego gdzie walczymy.

Sprawdź także: Od ilu lat można trenować sporty walki?

Od amatora do zawodowca – sporty walki

Trenując daną sztukę walki większość z nas chce być jak najlepsza. Nawet obecni mistrzowie świata kiedyś zaczynali i musieli przebyć drogę od amatora do zawodowca i kiedyś musiał być ich pierwszy trening. Jednakże od początku kariery charakteryzuje ich wytrwałość i dążenie do celu. Jeśli posłuchamy sobie wywiadów, to dowiemy się, że od momentu w którym założyli oni po raz pierwszy rękawice bokserskie przyświecał im jeden cel – medale olimpijskie lub mistrzostwo świata. Niezależne jaka dyscyplina sportowa nas interesuje, takie podejście będzie się sprawdzało w każdej dyscyplinie.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Oczywiście porażki się zdarzają i sztuki walki nie są żadnym wyjątkiem. Jednakże musimy podchodzić do nich jak do lekcji z której wyciągniemy jak najwięcej plusów. Dzięki takiemu podejściu na kolejnych zawodach pokonanie przeciwnika pójdzie nam znacznie łatwiej.

Jak zostać zawodowym zawodnikiem sportów walki?

Nie ma żadnego złotego środka, który pozwoli stać nam się zawodowcami. Jeśli chcemy być zawodnikiem np. mieszanych sztuki walki, to musimy ciężko i wytrwale trenować przez lata. Jednakże przez cały ten czas naszym głównym celem powinny być najwyższe trofea, które powinny być dla nas motywacją do ciągłych treningów. Powinniśmy również starać się jak najwięcej starować na zawodach amatorskich, ponieważ to właśnie na nich zbierzemy niezbędne w karierze zawodowej doświadczenie.

Powinniśmy być także przygotowani na to, że pojawią się przeciwności losu takie jak np. kontuzje lub chwile zawahania. W takich momentach nie możemy się poddać, ponieważ to właśnie definiuje zawodników sztuk walki – nigdy się nie poddają.

Dowiedz się również: Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej

Jak trenować w ostatnim tygodniu przed zawodami?

Ostatni tydzień do zawodów będzie się znacznie różnić od pozostałych tygodni przygotowań. Treningów będzie mniej oraz będą one znacznie mniej intensywne. Dzięki temu nasze ciało będzie mogło odpocząć po ciężkich przygotowaniach, dzięki czemu nasza siła fizyczna będzie na najwyższym poziomie w dniu zawodów.

Praktycznie każda sztuka walki opiera się na dynamice i szybkości, a więc w ostatnim tygodniu to właśnie te aspekty będą głównym celem treningów. Dodatkowo podczas ostatniego tygodnia przygotowań do zawodów będziemy docinać resztki wagi które zostały nam do wypełnienia limitu wagowego.

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

Czy trenując sporty walki muszę jeździć na zawody?

Trenując sporty walki zawody nie są niczym koniecznym. Oczywiście warto na nie jeździć, dzięki temu zbierzemy doświadczenie oraz sprawdzimy się na tle innych. Jednakże nie jest to żadna konieczność, a ostatnimi czasy właśnie takie podejście staje się popularne. Na macie możemy zauważyć coraz większą ilość osób które trenują rekreacyjnie, aby dostarczyć swojemu organizmowi aktywności fizycznej.

Przykładem takiego sportu może być brazylijskie jiu jitsu, w którym właśnie duży odsetek ludzi trenuje rekreacyjnie. Dzieje się tak za sprawą, że jest to system walki w którym nie używa się ciosów. Oczywiście inne sporty walki również mogą być uprawiane rekreacyjnie.

Podsumowując, nie powinniśmy bać się startowania w zawodach. Pozwoli nam to na zebranie doświadczenia oraz sprawdzenie umiejętności na tle innych zawodników. Najważniejsze jest, aby z każdej walki wyciągać słabe strony i nad nimi pracować.

Czytaj także: Korzyści i zagrożenia związane z uprawianiem sportów walki


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *