WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sporty walki i siłownia jednego dnia? Jak połączyć siłownię i sporty walki?

siłownia i sporty walki jednego dnia

Siłownia w sportach walki jest świetnym sposobem na zwiększenie siły oraz zdolności motorycznych. Jednakże w przypadku ograniczonej ilości czasu ciężko możemy być zmuszeni do wykonywania dwóch treningów w ciągu jednego dnia.

Trening na siłowni a ćwiczenia pod sporty walki

Jeśli siłownia jest jedynie dodatkiem do sportów walki, to ćwiczenia powinny być odpowiednio dobrane, tak aby ich wzorce ruchowe były zbliżone do najważniejszych ruchów podczas walki. Typowy trening siłowy jest nastawiony na ogólne zwiększanie siły oraz przyrost masy mięśniowej.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

W przypadku ćwiczeń pod sporty walki naszym celem jest zwiększenie dynamiki oraz maksymalnej siły mięśniowej. Z tego powodu w planie treningowym pod sporty walki znajdują się w dużej mierze ćwiczenia wielostawowe, które są świetnym sposobem kształtowania siły maksymalnej.

Sprawdź także: Trening FBW pod sporty walki

Jak połączyć siłownię i sporty walki?

Jeśli połączymy mądrze treningi sportów walki oraz trening siłowy, to uzyskamy najlepsze efekty. Jeśli chcemy wykonywać dwa treningi jednego dnia, to powinniśmy jeden z nich wykonać rano, a drugi popołudniu/wieczorem. Dzięki temu pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi nasze ciało oraz układ nerwowy mają czas, aby w pewnym stopniu się zregenerować.

Wykonywanie treningów jeden po drugim znacznie zmniejsza efektywność treningu wykonywanego jako drugi. W dni kiedy popołudniu czeka nas ciężka jednostka treningowa, lepiej odpuścić poranny trening siłowy, aby organizm był w pełni sił na nadchodzący wysiłek.

Czy siłownia pomaga w sportach walki?

Mądrze zaplanowane treningi na siłowni z pewnością będzie przydatny podczas treningów sportów walki. Taki trening pomoże nam zwiększyć dynamikę oraz siłę maksymalną, które są niezwykle ważne w sportach walki. Nie bez powodu większość zawodników sportów walki wykonuje również trening siłowy.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Jednakże nie powinniśmy również przesadzać z siłownią, ponieważ zbyt duża ilość treningów może prowadzić do przetrenowania. Również wpływa to na spięcie naszych mięśni, jeśli będą one zbyt spięte, to nasza mobilność zostanie ograniczona.

Jak sporty walki wpływają na budowę mięśni?

Każde sporty walki wpływają na budowę mięśni na swój specyficzny sposób. Jednakże największą muskulaturą z pewnością wyróżniają się zapaśnicy. Wyróżniają się oni również niezwykłą siłą fizyczną, ponieważ tego wymaga od nich specyfika dyscypliny.

Ta sztuka walki polega na wywróceniu swojego przeciwnika na ziemię, co wymaga od nas dużej ilości siły. W takich sportach wynik walki w dużej mierze zależy właśnie od siły fizycznej zawodnika.

Plan treningowy na siłowni pod sporty walki – osoba początkująca

Plan treningowy na siłowni pod sporty walki – osoba średnio-zaawansowana

Plan treningowy na siłowni pod sporty walki – osoba zaawansowana

Ćwiczenia oznaczone plusem wykonujemy w superserii, czyli po wykonaniu serii pierwszego ćwiczenia od razu przechodzimy do wykonania serii drugiego ćwiczenia i dopiero po jej wykonaniu odpoczywamy.

Poznaj również: Plan treningowy dla fightera

Jakie są cechy treningu sportów walki?

Trening sztuk walki jest treningiem wytrzymałościowym, który wymaga dużego wysiłku od naszego ciała. Jest to trening interwałowy, podczas treningu nagle przyspieszamy aby wykonać kombinację uderzeń, po czym następuje chwila przerwy.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Taki trening przeważnie obfituje również w ćwiczenia wielostawowe z ciężarem własnego ciała. Taki trening kształtuje nie tylko naszą wytrzymałość, ale również na naszą kondycję oraz tkankę mięśniową. Z pewnością można go określić mianem ogólnorozwojowego treningu funkcjonalnego.

sporty walki

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

Ile razy trenować w tygodniu w sportach walki?

Trenując sporty walki możemy zastanawiać się, jak często trenować. Osoby początkujące nie powinny przesadzać z ilością treningów na początku. Ilość 3-4 treningów w ciągu tygodnia będzie całkowicie wystarczająca na początek.

Gdy nasze ciało się zaadaptuje do nowego wysiłku możemy powoli zwiększać ilość jednostek treningowych w tygodniu. Jest to ilość wszystkich jednostek treningowych, zarówno treningów naszej sztuki walki, jak i treningów na siłowni.

Osoby zaawansowane mogą wykonywać nawet 5-6 treningów tygodniowo. Powinniśmy pamiętać o tym, aby zachować odpowiedni balans pomiędzy treningami których celem jest budowanie siły, a treningami technicznymi. Zbyt duża ilość treningów siłowych spowoduje nadmierny wzrost masy mięśniowej, co ograniczy naszą mobilność i wytrzymałość.

Zobacz: Duża masa mięśniowa a sporty walki – czy warto mieć dużą masę mięśniową?


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *