WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Sporty walki a pływanie – czy warto pływać uprawiając sporty walki?

jak pływanie wpływa na sporty walki

Wiele osób trenujących sporty walki zastanawia się nad sensem treningów pływackich w kontekście sportów walki. Okazuje się, że urozmaicenie naszych treningów o treningi na basenie może przynieść nam znaczne korzyści.

Jak pływanie wpływa na fighterów?

Pływanie angażuje większość mięśni w naszym ciele, a więc jest ono świetnym sposobem na ogólne wzmocnienie naszego ciała. Jest to bardzo ważne w kontekście sportów walki, podobnie jak kondycja, która również jest kształtowana podczas pływania.

Każdy kto choć raz w życiu zrobił kilka długości basenu, wie jak bardzo wymagające kondycyjnie jest to. Wykonywanie długości na basenie to forma aktywności dla osób z kontuzjami stawów, ponieważ pływanie nie obciąża stawów, a wręcz wywiera na nie pozytywne działanie.

I po trzecie pływanie to również świetna forma odpoczynku psychicznego o którym wiele osób zapomina. Ciężkie treningi obciążają nasz układ nerwowy, co również ma wpływ na naszą psychikę. Godzina spędzona na basenie pozwoli nie tylko ukoić nasze ciało, ale również daje nam okazję do wyciszenia się i odpoczęcia.

Czytaj także: Pływanie – jakie korzyści?

Jak pływanie przedkłada się na sztuki walki?

Pływanie kształtuje m.in. podstawowe cechy motoryczne do których zaliczamy:

  • siłę,
  • szybkość,
  • wytrzymałość,
  • gibkość,
  • koordynację ruchową.

Są one niezwykle ważne w kontekście sztuk walki, ponieważ znacznie zwiększają one naszą sprawność. Dodatkowo jest to świetny sposób na poprawienie kondycji i wytrzymałości, które również są niezwykle ważne w tej dyscyplinie.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Dodatkowo jest to bardzo dobra forma aktywnej regeneracji. Podczas pływania poszczególne partie mięśni nie ulegają przeciążeniom, ale są pobudzane do pracy. Dzięki temu znacznie szybciej zregenerujemy się pomiędzy poszczególnymi jednostkami treningowymi.

Ile razy w tygodniu chodzić na basen?

Wszystko zależy od naszego planu treningowego oraz od ilości jednostek w ciągu tygodnia. Osoby które trenują codziennie mogą mieć problem z częstym chodzeniem na basen ze względu braku czasu. W takim przypadku wystarczy nawet 1 wizyta na basenie tygodniowo, po kilku tygodniach z pewnością odczujemy znaczną różnicę.

Osoby wykonujące mniejszą ilość jednostek treningowych w tygodniu mogą sobie pozwolić na częstsze wizyty na basenie. Optymalną ilością będą 2-3 wizyty na basenie w ciągu tygodnia.

Sprawdź także: Pływanie a odchudzanie – ile trzeba pływać żeby schudnąć?

Jak powinien wyglądać trening na basenie zawodnika sportów walki?

Wszystko zależy od takiego jaki charakter ma mieć nasz trening:

  • Trening interwałowy – jest to trening, którego celem jest poprawa kondycji. Podczas takiego treningu z pełną szybkością pokonujemy 1-2 długości basenu, po czym spokojnym tempem przepływamy 1-2 długości i tak na zmianę. Dzięki temu znacznie poprawimy wytrzymałość oraz kondycję.
  • Aktywna regeneracja – jest to dla nas odpoczynek a nie trening, a więc możemy pozwolić sobie na dłuższe przerwy pomiędzy długościami. Podczas takiej sesji pływackiej powinniśmy pokonywać długości spokojnym tempem. Dzięki temu pobudzimy nasze mięśnie do pracy, ale nie przeciążymy ich.
  • Trening wytrzymałościowy – podczas tego treningu naszym celem jest zwiększenie wytrzymałości. Powinniśmy starać się pływać w miarę spokojnym, ale stałym tempem. Przerwy powinny być dłuższe, ale znacznie rzadsze niż podczas wyżej wymienionych treningów.
sporty walki

Czy można iść na saunę po basenie?

Skorzystanie z sauny po basenie może przynieść korzystne efekty dla naszego organizmu. Sauna jest również świetną formą regeneracji po treningach. Pomaga ona w rozluźnieniu organizmu oraz w eliminacji nagromadzonych toksyn.

Powinniśmy jednakże pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, ponieważ podczas wizyty w saunie tracimy znaczne ilości wody, co może skończyć się nawet zasłabnięciem. Uważajmy, gdy podczas korzystania z sauny poczujemy się gorzej, powinniśmy natychmiast wyjść z sauny.

Dowiedz się także: Czy sauna po treningu jest wskazana?

Po jakim czasie widać efekty chodzenia na basen?

Czas, po którym zaczniemy zauważać efekty regularnych treningów na basenie, będzie różny w zależności od wielu czynników, takich jak np.: indywidualne predyspozycje genetyczne, intensywność treningów oraz częstotliwość wizyt na basenie. Jednakże, nawet po stosunkowo krótkim okresie regularnych treningów można zacząć zauważać pewne pozytywne zmiany w organizmie.

Już po kilku tygodniach regularnych treningów na basenie można odczuć poprawę kondycji fizycznej, zwiększenie wytrzymałości oraz lepszą kontrolę oddechu, która również jest bardzo ważna w kontekście sztuk walki. Mięśnie mogą stawać się bardziej widoczne i wydajne, a ogólny stan zdrowia może ulec poprawie, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób po kontuzjach.

Długofalowe efekty, takie jak spadek tkanki tłuszczowej oraz poprawa ogólnej sprawności fizycznej, mogą pojawić się po kilku miesiącach systematycznych treningów na basenie. Wspierają one również zdrowie serca i układu krążenia, co może skutkować obniżeniem ciśnienia krwi oraz poprawą ogólnej kondycji fizycznej.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Należy jednak pamiętać, że tempo i stopień widocznych zmian mogą być różne dla każdego z nas, w zależności od jej wyjściowej kondycji fizycznej, zaangażowania w trening oraz ogólnego stylu życia.

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

Jakie jeszcze dodatkowe aktywności sportowe dla fightera?

Basen nie jest jedyną opcją dodatkowej aktywności fizycznej dla fighterów. Świetną opcją jest np. bieganie, które również jest świetnym sposobem na poprawę ogólnej sprawności fizycznej, kondycji oraz wytrzymałości.

Również trening siłowy jest bardzo ważnym aspektem dla osób uprawiających sporty walki. Pozwala on na znaczne zwiększenie siły, która ma ogromne znacznie podczas walk. P

Połączenie wszystkich powyższych aktywności fizycznych przyniesie znaczne korzyści osobom interesującym się sportami walki. Dzięki ich wcieleniu do planu treningowego z pewnością w znacznym stopniu poprawimy nasze wyniki sportowe na macie czy ringu.

Umiesz pływać? 5 wskazówek jak szybko nauczyć się pływać


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *