Każdy z nas wie, jak ważne jest nawodnienie organizmu, w szczególności podczas wysiłku. Niestety nie każdy odpowiednio dba o odpowiednie nawodnienie. Zbyt mała ilość wody może znacznie pogorszyć nasze samopoczucie, ograniczyć procesy regeneracyjne, a nawet skończyć się w szpitalu.
Nawodnienie w trakcie treningu sportów walki
Podczas treningów sportów walki powinniśmy stale uzupełniać nasze płyny. Na większości treningów prowadzący robi regularne przerwy podczas których możemy się napić. Za każdym razem powinniśmy z nich korzystać i dostarczać sobie porcję wody.
Prawidłowe nawodnienie pozwoli nam na prawidłową regenerację po treningu oraz spowoduje, że nie będziemy czuli się osłabieni. Warto korzystać z napojów izotonicznych które pomagają utrzymać odpowiednie nawodnienie. Zawierają one tracone sole mineralne, które tracimy w trakcie treningu wraz z potem.
Nawodnienie w trakcie sparingów oraz walk
Odpowiednie nawodnienie zawodników jest równie ważne podczas treningów, co podczas walki i sparingów. Zawodnicy sportów walki pocą ogromne ilości wody, więc powinniśmy uzupełnić płyny. Jednakże musimy pamiętać, aby nie pić zbyt dużej ilości wody naraz. Może to spowodować atak kolki, która w trakcie treningu nie jest aż tak uciążliwa ponieważ możemy zrobić przerwę. Podczas walki będzie to znacznie bardziej uciążliwe i może skończyć się przegraną. Dlatego podczas walki i sparingów powinniśmy pić małymi łykami niezbyt duże ilości wody.
Jeśli tego samego dnia mamy więcej niż jedną walkę, to pomiędzy walkami powinniśmy pić trochę większe ilości wody, co przyspieszy regenerację pomiędzy walkami.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Zapotrzebowanie na płyny
Podstawowe zapotrzebowanie na płyny u dorosłego człowieka wynosi 2,5-3,5 L na dobę. Jest ono zależne od naszej masy ciała, płci, temperatury oraz aktywności fizycznej. Powinniśmy pamiętać, że przyjmujemy wodę nie tylko podczas picia, ale również podczas jedzenia. Średnio dostarczamy około 500 ml wody wraz z pożywieniem.
Oczywiście treningi znacznie zwiększają nasze zapotrzebowanie na płyny. W czasie godzinnego intensywnego treningu możemy stracić aż półtora do dwóch litrów płynu. W takim wypadku nasze dobowe zapotrzebowanie na wodę zwiększa się do około 5 litrów. Powinniśmy stale monitorować nasz poziom nawodnienia, najlepszym sposobem jest samoobserwacja barwy moczu zawodnika. Mocz powinien być barwy lekko żółtej, ten barwy ciemniejszej oznacza odwodnienie.
Odwodnienie zawodników sportów walki jest bardzo groźne. Zmniejsza zdolności wysiłkowe, zwiększa ryzyko urazowego uszkodzenia mózgu oraz skutkuje upośledzeniem wytrzymałości mięśni.
Przeczytaj również: Kalkulator zapotrzebowania na wodę
🥊Poznaj przykładowy plan treningowy i uzupełni sporty walki indywidualnie dopasowanym treningiem siłowym👇
Zapotrzebowanie na elektrolity
Nasz organizm nie potrzebuje tylko wody jako płynu, ale również jako źródła elektrolitów. Podczas treningów z potem tracimy ich znaczne ilości, dlatego po treningu należy uzupełnić straty sodu, który ma ogromne znaczenie dla większości procesów biologicznych w naszym organizmie. W celu wspomagania wydolności podczas ciężkich treningów w sportach walki sprawdzi się najlepiej napój izotoniczny który zawiera znacznie więcej elektrolitów niż zwykła woda.
Szczególnie podczas przygotowań do walki, gdy treningi stają się jeszcze cięższe w planie suplementacji należy uwzględnić elektrolity.
Zbijanie wody a nawodnienie w sportach walki
Wszyscy wiemy, że start na zawodach jest nierozerwalnie związany z robieniem wagi. Niestety cięcie większej ilości kilogramów wiąże się z odwadnianiem się, aby stracić kilogramy i wypełnić wymagany limit. Planując odwadnianie się musimy zachować szczególną ostrożność, ponieważ odwodnienie to bardzo groźny dla naszego organizmu stan. Planując to powinniśmy pamiętać, że na tydzień przed powinniśmy pić dwukrotność naszego podstawowego zapotrzebowania na wodę, czyli około 9 litrów na dobę. Dopiero na 2 dni przed ważeniem znacznie ograniczamy płyny. Dzięki temu tempo pocenia znacznie przyspiesza, ponieważ nasz organizm jest przyzwyczajony do otrzymywania, a tym samym wydalania ogromnych ilości wody.
Gdy jesteśmy już po ważeniu, powinniśmy natychmiast uzupełnić brakujące płyny. W tym celu powinniśmy korzystać z napojów izotonicznych oraz kroplówek nawadniających.
Czytaj również: Jak zbić wagę przed walką?
Jak przygotować się do zawodów sportów walki w ciepłych warunkach
Gdy na dworze panuje skwar, nasz organizm jest narażony na przegrzanie oraz zwiększoną utratę elektrolitów z płynami. Szykując się do zawodów trenujemy jeszcze więcej niż zwykle, dlatego powinniśmy stosować się do kilku zasad. Pierwszą i najważniejszą jest monitorowanie naszego nawodnienia, aby nie doprowadzić do niedoboru płynów w naszym organizmie. Jeśli bardzo się odwodnimy, to może się okazać, że konieczna będzie hospitalizacja i zrezygnowanie z zawodów. Drugą najważniejszą zasadą jest dbanie o to, aby się nie przegrzać.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Nasza sala treningowa powinna być zaopatrzona w klimatyzację, która będzie chłodziła powietrze na macie. Jeśli chodzi o treningi na świeżym powietrzu, to powinny one się odbywać w godzinach porannych lub wieczornych. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy trenować w okolicach południa, ponieważ wtedy jest największe słońce, które może spowodować przegrzanie lub udar słoneczny.
Dlaczego woda pomaga w regeneracji organizmu?
Woda jest nośnikiem dla wielu witamin i minerałów, a te są kluczowe w procesach regeneracyjnych. Niedobór wody spowoduje, że pomimo dostarczania składników odżywczych nie będą one przyswajane przez nasz organizm. Dodatkowo woda jest dla naszego organizmu źródłem sodu. Średnia koncentracja jonów sodu w naszym organizmie powinna wynosić 135-145 mmol/litr. Dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości wody do naszego organizmu zadbamy o gospodarkę wodno-elektrolitową naszego organizmu.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Podczas treningu następuje wiele procesów metabolicznych z których czerpiemy energię do pracy mięśni. Niestety te procesy produkują szkodliwe metabolity takie jak m.in. kwas mlekowy który jest odpowiedzialny za zakwasy. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala nam na pozbywanie się takich właśnie toksyn z naszego organizmu.
Przeczytaj więcej: Jak zapobiegać odwodnieniu związanemu z treningiem
Podobne artykuły:
- Co pić podczas treningu na siłowni?
- Planowanie treningu – co robić tydzień przed walką?
- Mięśnie brzucha u fighterów – jak wygląda trening brzucha w sportach walki?
- Trening FBW pod sporty walki
- Sporty walki a odchudzanie – jak sporty walki wpływają na redukcję?