Sporty walki stały się ostatnimi czasy jedną z najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej. Jednakże wiele osób nadal boi się rozpocząć treningi sztuk walki, ze względu na potencjalne zagrożenia. Czy warto trenować sztuki walki?
Dlaczego warto trenować sporty walki?
Trening sztuk walki coraz częściej wybierane są jako forma standardowej aktywności fizycznej, która ma na celu poprawę naszej ogólnej sprawności. W przeszłości, na sali treningowej można było spotkać głównie zawodników i pasjonatów danej dyscypliny, a dziś znaleźć tam można coraz więcej osób trenujących rekreacyjnie.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Korzyści które odróżniają sztuki walki od innych sportów, to przede wszystkim trening ogólnorozwojowy. Dzięki temu jest to świetny sposób na rozwój ogólnej sprawności fizycznej u każdego z nas.
Czytaj więcej: Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować
Korzyści i zagrożenia związane z uprawianiem sztuk walki
Na świecie praktycznie nic nie jest bez wad i we wszystkim możemy doszukać się zarówno wad, jaki i korzyści. Sporty walki korzyści i zagrożenia:
Korzyści
- Poprawa sprawności – jak już wiemy, trenowanie sztuk walki to trening ogólnorozwojowym który znacznie usprawnia nasze ciało.
- Umiejętność samoobrony – Istnieje wiele różnych rodzajów walki wręcz, ale każda nauczy nas jak się bronić.
- Samodyscyplina – tak naprawdę będzie to “efektem ubocznym” treningów, pokażą nam one, że tylko ciężką pracą możemy coś osiągnąć.
Zagrożenia
- Kontuzje – jest to nierozerwalnie związane z treningiem sportów walki, są to sporty kontaktowe, więc naturalnym jest, że kontuzje czasami będą się zdarzać.
- Przetrenowanie – jest to szczególnym zagrożeniem dla osób początkujących, których ciało nie jest jeszcze zaadaptowane do danego rodzaju wysiłku.
W sztukach walki, tak jak a każdym innym sporcie, zawsze będzie ryzyko. Jednakże jeśli będziemy trenować mądrze, to w znacznym stopniu zniwelujemy wszystkie zagrożenia.
Poznaj również: Urazy w sportach walki – jakie są najczęstsze i jak ich unikać?
Jakie sporty walki warto trenować?
Tak naprawdę niezależnie jaki sport walki wybierzemy, będziemy czerpać korzyści, a więc wszystkie sporty walki warto trenować. To na jaki sport się zdecydujemy, zależy od tego, jaki cel nam przyświeca. Najczęstszym celem jest chęć poradzenia sobie w ewentualnej sytuacji zagrożenia. W tym celu najlepiej wybrać sposoby walki wręcz takie jak np. boks, kick boxing lub krav maga.
Boks zakłada uderzenia tylko rękoma, zaś kick boxing to boks z dodatkiem kopnięć. Z kolei krav maga to system walki opracowany przez izraelskie służby specjalne. Zakłada on jak najszybsze zneutralizowanie napastnika, a także walkę z użyciem broni.
Zestaw na siłę
- kreatyna Trec CM3 250g
- L-cytrulina Trec Citrulline Max 120kaps.
- booster testosteronu Essence Tribulus terrestris 90kaps.
Jeśli naszym celem jest rozwój ogólnej sprawności, to powinniśmy zainteresować się sportami walki takimi jak: zapasy, brazylijskie jiu jitsu oraz MMA. Są to sporty ogólnorozwojowe, które wymagają od nas bardzo dużej sprawności fizycznej. Dodatkowo zarówno zapasy jak i brazylijskie jiu jitsu nie zakładają używania ciosów, więc będą idealnym wyborem dla osób, które obawiają się urazów spowodowanych ciosami.
Sprawdź również: Jaki sport walki wybrać?
Jaka sztuka walki jest najskuteczniejsza?
Jeśli trenujemy w celu pokonania przeciwnika, który potencjalnie może nas zaatakować, to z pewnością przewagę dają sporty walki uderzane. Zakładają one naukę wyprowadzania ciosów oraz łączenie ich w skuteczne kombinacje, które pozwolą nam pokonać naszego przeciwnika.
Jednym z najlepszym rodzajów sztuk walki jest muay thai, które również nazywane jest sztuką 8 kończyn. Swoją nazwę zawdzięcza używaniu łokci i kolan, które mogą być bardzo skuteczne. Zawodowe walki w tej dyscyplinie bardzo często kończą się właśnie poprzez zadanie ciosu łokciem lub kolanem. Równie skuteczne jest MMA, które również zakłada używanie w kombinacjach łokci, ale również walkę w parterze.
🥊Samoobrona – TOP 5 najskuteczniejszych sztuk walki do obrony na ulicy
Jaka jest najłatwiejszy sport walki?
Tak naprawdę nie istnieje najłatwiejszy sport walki, każdy z nich będzie dla nas trudny, szczególnie na początku. Gdy rozpoczynamy przygodę z nowym sportem, będziemy musieli poświęcić sporo czasu, aby opanować podstawy. Gdy już opanujemy podstawowe ruchy w danej sztuce walki, to stanie się ona dla nas znacznie łatwiejsza. Oglądając walki na najwyższym poziomie w różnych dyscyplinach, może nam się wydawać, że któraś będzie łatwiejsza. Jednakże musimy mieć na uwadze, że są to osoby, które większość życia poświęciły trenując daną sztukę walki.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Powinniśmy próbować różnych sportów walki, aż znajdziemy ten który najbardziej nam odpowiada. Dla jednej osoby okażę się, że boks będzie najłatwiejszy, a dla innej mogą to być zapasy. Wiele zależy również od naszych predyspozycji fizycznych, osoby z długimi rękami częściej wybierają sporty uderzane ze względu na długi zasięg ramion, zaś osoby niższe wybierają często sporty chwytane.
Jednakże nie jest to żadną regułą, ponieważ na profesjonalnej scenie można zauważyć również niskich bokserów oraz wysokich zapaśników.
Poznaj także plany treningowe Budujmase.pl i uzupełnij swój sport walki treningiem siłowym! Otrzymując nielimitowany kontakt z trenerem, przygotuję on dla Ciebie indywidualnie dobrany plan
Czy sporty walki są zdrowe?
Sporty walki z pewnością przyniosą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Wymagają one od nas dużej sprawności fizycznej, a więc poprawią one naszą koordynację ruchową. Dodatkowo są to treningi o wysokiej intensywności, a więc dzięki sztukom walki uda nam się spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Oczywiście cały czas musimy mieć na uwadze wyżej wspomniane zagrożenia, które mogą spowodować kontuzje. Jednakże, mądry trening w odpowiednich warunkach w dużym stopniu niweluje te zagrożenia. Z pewnością można stwierdzić, że sporty walki są dobre dla naszego zdrowia.
Musimy pamiętać, że idąc na salę treningową nie musimy chcieć być zawodowcami. Coraz więcej jest osób, które trenują “dla siebie” i chcą tylko dostarczyć organizmowi trochę aktywności fizycznej oraz być bardziej sprawnym.
Dowiedz się więcej: Sporty walki a odchudzanie – jak sporty walki wpływają na redukcję?
Podobne artykuły:
- Sztuki walki dla początkujących – od czego zacząć?
- Sporty walki – ile trzeba trenować by iść na zawody?
- Najlepsze akcesoria treningowe do sportów walki
- Od ilu lat można trenować sporty walki?
- Kobiety w sportach walki – czy kobiety powinny uprawiać sporty walki?