Jeśli chcemy rozpocząć naszą karierę ze sportami walki, będziemy musieli zdecydować w jakim klubie oraz pod okiem którego trenera będziemy szlifować nasze umiejętności. Jest to ważna decyzja i warto poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad nią.
Na co zwrócić uwagę wybierając klub sportów walki?
Od tego jaki klub wybierzemy, w dużej mierze zależy to jakie efekty uzyskamy. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów podczas wyboru klubu.
Poznaj także plany treningowe Budujmase.pl, w których nasi trenerzy przygotują dla Ciebie indywidualnie dopasowany plan treningowy, świetnie uzupełniający sporty walki.
1. Opinie o klubie
Jeśli rozważamy wybranie jakiegoś konkretnego klubu warto poczytać opinie w internecie oraz porozmawiać z osobami które miały okazję tam trenować. Dzięki temu będziemy mieli już pewien pogląd na to, jak wyglądają zajęcia w danym klubie.
Możemy również sami pójść i na pierwszym treningu przekonać się, czy odpowiada nam forma zajęć oraz atmosfera podczas nich.
2. Godziny treningów
W kontekście sportów walki ważna jest regularność treningów, a więc musimy dopasować ich godziny do naszego planu dnia.
Najlepszym wyborem jest klub sportowy w którym są zarówno treningi poranne, jak i wieczorowe, dzięki czemu niezależnie od naszego planu dnia będziemy w stanie wygospodarować chwilę czasu na trening.
3. Kadra trenerska
Wykwalifikowana kadra trenerska jest w dużej mierze naszym kluczem do sukcesu. Im lepsi trenerzy, tym więcej wyciągniemy z treningów. Jeśli klub oferuje treningi kilku dyscyplin np. kickboxingu, MMA oraz muay thai, to najlepiej aby do każdej dyscypliny był osobny trener, które specjalizuje się tylko w danym sporcie.
Jeśli jeden trener prowadzi wszystkie zajęcia, to z pewnością nie jest to odpowiedni klub i trener w sportach walki.
4. Grupy o różnym poziomie zaawansowania
Dobre kluby sportów walki zawsze mają grupy podzielone poziomem zaawansowania oraz umiejętności. Jeśli jest tylko jedna grupa, to mogą znajdować się na niej zarówno osoby dla których jest to pierwszy trening, jak i takie które sporty walki trenują już 10 lat.
W takim wypadku trening jest nieefektywny zarówno dla osoby początkującej, jak i zaawansowanej.
Sprawdź także: Od ilu lat można trenować sporty walki?
5. Frekwencja na zajęciach
Większość klubów wrzuca na swoje social media zdjęcia z treningów grupowych. Warto rozeznać się ile osób chodzi do danego klubu, im więcej tym lepiej. Jeśli będziemy mieli duży wybór sparingpartnerów, to nauczymy się znacznie więcej. Dodatkowo wysoka frekwencja świadczy o tym, że ludziom podoba się w danym klubie.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Na co zwrócić uwagę wybierając trenera sportów walki?
Podobnie jak podczas wyboru klubu, tak samo podczas wyboru trenera powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
1. Osiągnięcia trenera
Przeważnie większość trenerów sportów walki była kiedyś zawodnikami. Warto spojrzeć na ich doświadczenie oraz walki, ponieważ powie nam to dużo o ich wiedzy i umiejętnościach. Jeśli nasz trener posiada pewne osiągnięcia, to możemy przypuszczać, że zna się na tym czego uczy oraz że sprawdził to w warunkach walki.
Jeśli nasz trener personalny nie trenował ani nie walczył, to prawdopodobnie nie nauczymy się od niego zbyt wiele.
2. Osiągnięcia podopiecznych trenera
Jeśli pod skrzydłami naszego trenera wychowało się wielu zawodników danej dyscypliny, to z pewnością nie może być to zbieg okoliczności.
Trenerzy, których wychowankowie walczą i wygrywają na zawodach są z pewnością lepszym wyborem, niż trenerzy których podopieczni nie walczą lub nie mają zbyt wielu wyników sportowych.
3. Zróżnicowanie treningu
W sportach walki liczy się nie tylko trening techniczny, ale również trening siłowy. Warto zwrócić uwagę czy nasz trener personalny uwzględnia również przygotowanie motoryczne. Trening personalny sztuk walki powinien być połączeniem treningu technicznego oraz przygotowania motorycznego, więc trener powinien urozmaicać nasze treningi również o ćwiczenia siłowe.
Oczywiście na początku wplatanie treningu motorycznego nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ wtedy uczymy się techniki. Jednakże jeśli myślimy poważniej o sportach walki, to jest to ważny aspekt.
Dowiedz się: Na czym polega trening motoryczny?
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
4. Dyscyplina trenera
Czasami zdarza się, że trener personalny prowadzi treningi grupowe lub personalne z dziedziny która nie do końca jest jego dyscypliną np. trener od MMA prowadzi trening jiu jitsu lub boksu.
Warto wybierać trenerów którzy specjalizują się w danej dyscyplinie, czyli prowadzą np. tylko bokserów lub tylko zawodników MMA. Dobrym znakiem jest również jeśli dany trener posiada doświadczenie zdobyte na walkach w danej formule.
5. Opinia w środowisku
Jeśli mamy znajomych którzy trenują sporty walki, to warto zapytać, czy są w stanie polecić nam jakiegoś trenera. Jeśli sami natrafiliśmy na ofertę trenera personalnego warto również zapytać o niego znajomych trenujących sztuki walki. Jeśli żaden z naszych znajomych nie trenuje, to warto poszukać w internecie informacji i opinii o danym trenerze.
Dlaczego odpowiedni wybór klubu i trenera w sportach walki jest tak istotny?
Tak naprawdę od tego jaki wybierzemy klub i trenera zależą nasze wyniki. Klub z wykwalifikowaną kadrą trenerską pozwoli nam na znacznie szybszy progress, niż w przypadku klubu z przeciętnymi trenerami. Jeśli trener ma indywidualne podejście do każdego zawodnika i jest w stanie wyciągnąć z niego to co najlepsze, to szanse na sukcesy są znacznie większe.
GROMDA Zestaw Street Fightera
- booster testosteronu Trec Testoxx 60kaps.
- przedtreningówka Trec S.A.W. 200g
- aminokwasy Trec Amino EAA 300g
- kreatyna Trec Crea Xtreme Powder 180g
- multiwitaminy Trec Multivitamin for Men 90kaps.
- adaptogen Trec Ashwagandha 60kaps.
- Shaker Gratis
- PILLBOX Gratis!
Wielu zawodników po czasie zmienia kluby, ponieważ czują, że w danym klubie jest zbyt niski poziom, co ogranicza ich progress. Dlatego tak ważne jest, aby już na początku naszej przygody ze sportami walki wybrać odpowiedni klub sportowy.
Sprawdź także: Sztuki walki – jakie są rodzaje sztuk walki?
Podobne artykuły:
- Pierwszy trening sportów walki – wszystko co musisz wiedzieć
- Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!
- Trening MMA – na czym polega i jak powinien wyglądać?
- Brazylijskie jiu jitsu – czy warto trenować?
- Motywacja do ćwiczeń w sportach walki – jak ją utrzymać na wysokim poziomie?