WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Jak poprawić czas reakcji i koordynację w sportach walki?

koordynacja w sportach walki

W sportach walki, zdolność do szybkiego reagowania i precyzyjnej koordynacji ruchowej jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu. Dzięki nim będziemy zawsze o krok przed naszym przeciwnikiem i znacznie łatwiej będziemy w stanie skontrować akcje naszego przeciwnika.

Jak poprawić koordynację ruchową w sportach walki?

W dużym skrócie koordynacja ruchowa to zdolność do płynnego przejścia z jednego złożonego ruchu do drugiego w jak najkrótszym czasie. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie podczas walki szybko przejść z wymiany w stójce np. do obrony obalenia naszego przeciwnika.

Koordynacja w sportach walki to kluczowy element, który może zadecydować o wyniku walki. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom jesteśmy w stanie znacznie ją poprawić, dzięki czemu staniemy się lepszymi zawodnikami.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Jak ćwiczyć koordynację w sportach walki?

Ćwiczenie koordynacji ruchowej jest świetnym sposobem na poprawę naszych wyników sportowych. Dzięki regularnym jej treningom zauważymy różnicę nie tylko podczas treningów, ale również podczas walki.


💪 Plan treningu i diety dostosowany właśnie do Ciebie znajdziesz na BudujMase.pl

plany - rejestracja

1. Sparingi i treningi techniczne

Nie jest to bezpośredni sposób na poprawę koordynacji ruchowej, jednakże ta aktywność wymaga od nas odpowiedniej koordynacji, a więc przy okazji ją kształtuje.

Podczas sparingów często podświadomie wymuszamy od siebie pewne ruchy, których podczas techniki byśmy nie zrobili. Dzięki temu zwiększa się nasza koordynacja, a co za tym idzie stajemy się lepszymi zawodnikami.

👉Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej

2. Metoda powtórzeniowa

Jeśli pierwszy raz wykonujemy dane ćwiczenie lub kombinację, to czujemy się niepewnie, więc robimy to powoli i dokładnie. Jednakże w miarę powtarzania tej czynności nasza pamięć mięśniowa zapamiętuje dany wzorzec ruchowy, dzięki czemu zwiększa się nasza szybkość oraz poczucie równowagi.

Właśnie dlatego powinniśmy wiele razy powtarzać nawet podstawowe kombinacje, aby jak najdokładniej oraz najszybciej je wykonywać.

3. Odpowiednie rozgrzewki

Rozgrzewka w sportach walki różni się od rozgrzewki w innych sportach. Często zawiera one elementy akrobatyki, które wymagają od nas nie tylko dużej siły i gibkości, ale również koordynacji ruchowej. Wplatanie takich ćwiczeń ma na celu nie tylko pobudzenie naszego układu nerwowego, ale również kształtowanie naszej koordynacji ruchowej.

Dzięki takiemu przebiegowi procesu treningowego jesteśmy gotowi do treningu sportów walki, a także poprawiamy naszą koordynację.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Dlaczego koordynacja ruchowa jest tak ważna?

W sportach walki większość ruchów to ruchy złożone. Nawet poprawnie wykonany cios prosty, który wydaje się niezbyt skomplikowany składa się z kilku komponentów takich jak: ruch ręką, wysunięcia barku, skrętu w biodrach oraz ruchu nogą w przód lub tył.

Odpowiednia koordynacja ruchowa pozwala nam szybko połączyć wszystkie te ruchy w jedną całość, dzięki czemu jesteśmy w stanie zadać szybki i mocny cios. Przy bardziej skomplikowanych ruchach koordynacja ma jeszcze większe znaczenie.

sporty walki

Jak poprawić szybkość i czas reakcji w sportach walki?

Szybkość reakcji również ma kluczowe znaczenie w sportach walki. Dzięki niej jesteśmy w stanie szybko zareagować na zmieniającą się sytuację taką jak np. cios naszego przeciwnika. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć ciosu przeciwnika i wykonać kontrę.

1. Ćwiczenia na sygnał

Są to ćwiczenia w których wykonujemy daną czynność na komendę. Mogą to być np. sprinty na sygnał, podczas których liczą się nie tylko nasze umiejętności sprinterskie, ale również to jak szybko zareagujemy na sygnał wydany np. przez trenera. Takie wbrew pozorom proste ćwiczenie ma ogromny wpływ na naszą szybkość reakcji.

2. Piłka refleksowa

Jest to często wykonywany przyrząd w treningu szybkości. Składa się on z opaski zakładanej na czoło, do której przyczepiona jest przeważnie piłeczka tenisowa. Naszym zadaniem jest boksowanie w piłeczkę, tak aby nie spadła nam ona. Takie ćwiczenie może być świetnym sposobem rozgrzewki, który w znacznym stopniu kształtuje nasz czas reakcji.

Jest to bardzo często wykorzystywana metoda przez wielu zawodników sportów walki, których czas reakcji jest na najwyższym poziomie. Również często są wykorzystywane speed bag’i czyli przyrząd w którym gruszka przyczepiona jest pod daszkiem.

Pomimo że to ćwiczenie wydaje się banalne, to wymaga od nas świetnego czasu reakcji oraz koordynacji ruchowej.

3. Tarcze

Trening na tarczach jest świetnym sposobem nie tylko na poprawę koordynacji, ale również na poprawę czasu reakcji. Najlepsze w tym celu są kombinacje które zakładają kontratak na cios przeciwnika. W tym wypadku trener wymusza od nas wykonanie szybkiego uniku, po którym musimy wykorzystać okazję i jak najszybciej zadać cios.

Na początku powinniśmy wykonywać kombinację powoli, aby przećwiczyć ją sobie na spokojnie. Jednakże po kilku powtórzeniach powinniśmy przyspieszyć, aby wspomóc nasz organizm w kształtowaniu czasu reakcji.

💥Poznaj plany treningowe Budujmase.pl i uzupełnij sporty walki indywidualnie dobranym planem treningowym.

plany treningowe budujmase

Jak wyprzedzać przeciwnika w walce?

Sporty walki polegają na tym, aby jak najczęściej wyprzedzić naszego przeciwnika podczas walki. Składa się na to szybkość ruchu oraz reakcji, koordynacja ruchowa, poczucie rytmu, poziom siły oraz szybkości nóg. Jeśli wszystkie powyższe komponenty są odpowiednio rozwinięte, to podczas walki z pewnością zawsze będziemy o krok przed naszym przeciwnikiem.

Podczas sparingów warto przyjrzeć się która z tych składowych jest naszą piętą achillesową i pracować nad jej poprawą. Nie powinniśmy zapominać o szlifowaniu umiejętności technicznych, a także trening wytrzymałości nie powinien być nam obcy, ponieważ pośrednio kształtują one te cechy.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Dzięki rozwijaniu szybkości reakcji oraz koordynacji ruchowej staniemy się znacznie lepszymi zawodnikami. Niestety wiele osób pomija ten aspekt podczas treningu, przez co ograniczają oni swoje możliwości.

Czytaj także: Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *