WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Dla kogo sporty walki są odpowiednie?

dla kogo sporty walki

Treningi sportów walki w codziennym życiu mogą przynieść liczne korzyści. Jedną z nich, o której mówi się najczęściej, jest dyscyplina. Zawodnicy zyskują również pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa wynikające z umiejętności obrony w sytuacji zagrożenia. Niestety wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody ze sportami walki, ponieważ uważa iż zwyczajnie nie jest to dla nich. Sprawdźmy zatem dla kogo są przeznaczone treningi, co można dzięki nim zyskać oraz jakie występują różnice w poszczególnych sportach walki.

W ostatnich latach głównym celem treningu sztuk walki jest pomoc w samoobronie. Żyjemy w niepewnych czasach, które wymagają od nas dostosowania się i rywalizacji aby być w stanie normalnie i dobrze funkcjonować. Sprawia to, że spora ilość sal przeznaczonych do ćwiczeń pęka w szwach. Treningi mogą zapewnić poprawę sylwetki i przede wszystkim wykucie żelaznego charakteru. Przyjrzyjmy się zatem kto powinien pomyśleć o rozpoczęciu przygody z treningami sztuk walki.

Czym są sporty walki?

Sporty walki w ogólnym rozumieniu są to usportowione techniki walki przeznaczone do rywalizacji na zawodach. Wpływają one w sposób kompleksowy na ciało oraz umysł. W klubach sportowych treningi prowadzone są w przyjaznej atmosferze.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Można tam spotkać osoby w każdym wieku oraz na różnych poziomach zaawansowania. Trenerzy dbają o dyscyplinę i to aby zawodnicy mogli się rozwijać i czerpać maksymalne korzyści z uczestnictwa w zajęciach.

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

Sztuki walki a sporty walki – różnice

Różnicą pomiędzy sztuką walki a sportem walki jest fakt, że te drugie są usportowione. Z kolei pierwsze stanowią systemy obrony, często połączone z samodoskonaleniem pod kątem zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Sztuki walki odnoszą się często to tradycyjnych azjatyckich systemów samoobrony, które uważają za ważne również rozwój duchowy. Oba pojęcia są jednak często wykorzystywane naprzemiennie co można uznać za błąd.

Czytaj także: Sztuki walki – jakie są rodzaje sztuk walki?

Dla kogo sporty walki?

Sport walki przeznaczony przede wszystkim do walki na zawodach i jest nastawiony na pozyskiwanie ludzi, którzy pragną spróbować swoich sił w rywalizacji bezpośredniej. W trakcie treningów nauczymy się w zależności od dyscypliny zadawania ciosów rękami, nogami, łokciami oraz kolanami, bądź walki w parterze.

Kto nie powinien trenować sportów walki?

Prawda jest taka, że nie ma osoby która nie powinna przynajmniej spróbować sportów walki. Wystarczy aby ktoś był w stosunkowo dobrym zdrowiu i miał chęci. Na salach można spotkać zarówno osoby starsze, jak i bardzo młode. Często ludzie rozpoczynają treningi w celu zrzucenia wagi, startując nawet od otyłości.

Rodzaje oraz charakterystyka sportów i sztuk walki

  • Boks – techniki bokserskie koncentrują się na walce na pięści. Oznacza to, że w trakcie treningów uczymy się zadawać ciosy przy wykorzystaniu obu rąk. Boks bazuje na koordynacji ruchowej, pracy nóg i unikach.
  • Karate – wywodzi się z azjatyckiej sztuki walki, która została zaadaptowana do rywalizacji sportowej.
  • Judo – to japońska technika walki opierająca się o rzuty, dźwignie oraz duszenia. W Polsce jest dosyć popularna, a nasi zawodnicy osiągają w niej całkiem dobre rezultaty.
  • BJJ – brazylijskie jiu jitsu skupia się w głównej mierze na walce parterze. Wymaga olbrzymiej zwinności i angażuje do pracy całe ciało osób trenujących.
  • MMA – mixed martial arts to obecnie pełnoprawna dyscyplina sportu, która łączy w sobie techniki bokserskie, kick boxing oraz walkę w parterze. Dozwolone są w niej również uderzenia kolanami oraz łokciami.
  • Muay thai – tajski boks jest to sport walki, który cieszy się olbrzymią popularnością, a w Tajlandii uznawany jest za sport narodowy. W trakcie walki wykorzystywane są kopnięcia oraz uderzenia łokciami i pięściami oraz kolanami.
  • Kick boxing – jest to wersja boksu, w której można wykonywać kopnięcia nogami.
  • Krav maga – jest to system walki służący przede wszystkim do samoobrony.

Jaki sport walki wybrać?

Wybór sztuk walki, które chcemy trenować będzie uzależniony od tego czego konkretnie chcemy się uczyć. Dla części osób odpowiednie będą sporty nastawione na uderzenia wyłącznie rękami. Inne z kolei będą chciały pracować bardziej kompleksowo i będą chciały również wykonywać kopnięcia. Dla osób, które nie lubią ograniczeń najbardziej sensownym wyborem będzie natomiast MMA.

Warto również spojrzeć jakie wartości, które nabędziemy podczas treningów będziemy mogli wykorzystać w życiu codziennym. Poszczególne rodzaje sztuk walki różnią się od siebie nie tylko sesjami na sali treningowej, lecz również filozofią stojącą za nimi.

Mądrze jest zacząć od sportu jakim jest boks lub kick boxing, ponieważ stanowią one podstawę dla wielu innych. Inną opcją jest judo lub zapasy, które są nastawione na rywalizację w zwarciu, opartej na sile fizycznej. Rodzice często zapisują natomiast swoje pociechy na karate.

Warto wiedzieć więcej! Poznaj sekcję dedykowaną wyłącznie sportom walki 👇

sporty walki

Sztuki walki dla kobiet

Najczęściej wybieranymi sztukami walki dla kobiet są boks oraz właśnie kick boxing. Panie równie często uczęszczają na zajęcia samoobrony. Prawda jest jednak taka, że kobiety mogą rozpocząć trening dowolnej dyscypliny. Wszystko uzależnione jest wyłącznie od ich celu oraz cierpliwości. Treningi wzmacniają koordynację ruchową, lecz początkowo może ona stanowić utrudnienie. Z tego względu warto rozpocząć na niższym poziomie zaawansowania z grupą, która będzie uczyć się tego co my. Wspólny rozwój może pomóc nawiązać wiele wartościowych przyjaźni.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Sztuki walki dla początkujących

Osoby początkujące powinny przede wszystkim zdecydować się na rozpoczęcie jakichkolwiek zajęć i po pewnym czasie zobaczyć czy dana dyscyplina jest dla nich odpowiednia. Wszystkie rodzaje sztuk walki uczą wzajemnego szacunku, a także gwarantują takie korzyści jak chociażby poprawa kondycji.

Nie zależnie od tego czy będziemy chcieli spróbować tai chi, czy też sambo w pierwszej kolejności trzeba udać się na salę i zrobić pierwszy trening.

Czytaj również: Sztuki walki a trening dla początkujących – ćwiczenia i przykładowy plan

Sporty walki i sztuki walki – co wybrać na początek?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co wybrać na początek kiedy dyskutujemy o sztukach walki. Wszystko uzależnione jest od konkretnej osoby. Z tego względu sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co nam sprawia frajdę, co cieszy oraz czego chcemy faktycznie spróbować. Warto pamiętać, że nie trzeba celować w mistrzostwo aby czerpać z czegoś korzyści i przyjemność.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Sporty walki – jak zrobić pierwszy krok?

Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy. W tym wypadku wymaga spakowania torby i wyjścia na trening. Nim to nastąpi należy jednak wybrać miejsce, w które się udamy. Trzeba również zaopatrzyć się w wygodny strój. Idealne będą krótkie spodenki, koszulka na ramiączka i buty na płaskiej podeszwie, bardziej trampki niż adidasy. Warto również zabrać ze sobą ręcznik oraz wodę.

👉Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *