WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Cykl sterydowy w sportach walki – efekty i skutki uboczne

cykl sterydowy w sportach walki

Zawodników sportów walki wyróżnia z całą pewnością wydolność, wytrzymałość oraz umiejętności czysto techniczne. Zawdzięczają to latom intensywnych ćwiczeń, litrom potu, a także przelanej na sparingach, czy walkach krwi. Profesjonalni zawodnicy poświęcają całe życie swojej pasji, jednak nie zawsze ciężka praca wystarcza aby osiągnąć sukces. Z tego względu wielu z nich, często za namową trenerów, decyduje się na zastosowanie dopingu. Najgłośniejsze tego typu przypadki dotyczą oczywiście MMA, jednak wszystkie sztuki walki borykają się z problemem stosowania niedozwolonych substancji. Jakie efekty oraz skutki uboczne może przynieść stosowanie SAA? Po jakie środki najczęściej sięgają zawodnicy i w jaki sposób ich używają?

Na wstępie należy zaznaczyć, że artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może być traktowany jako instrukcja, bądź namowa do sięgnięcia po doping. Przyjmowanie substancji znajdujących się na liście zakazanej przez WADA wiąże się z dyskwalifikacją oraz poważnymi karami finansowymi w przypadku wykrycia przez testy. Pomimo widma konsekwencji zawodnicy wspomagają swoje organizmy w okresie przygotowawczym. Sprawdźmy zatem czym najczęściej oraz dlaczego wybierają takie, a nie inne substancje.

Cykl sterydowy w sportach walki - efekty i skutki uboczne

Sterydy w sportach walki – jakie środki najczęściej stosują zawodnicy?

Zawodników sportów walki nie można traktować w taki sam sposób jak kulturystów. Ich celem nie jest zwiększenie masy mięśniowej i poprawa sylwetki. Treningami ukierunkowanymi na wzrost siły bez nadmiernej hipertrofii chcą zwiększyć swoje osiągnięcia bez zmiany kategorii wagowej. Muszą stawać się silniejsi, szybsi oraz wytrzymalsi. To sprawia, że przyjmują związki o zupełnie innej charakterystyce niż osoby trenujące sylwetkowo.

W inny sposób układają również cykle. Z jednej strony wiąże się to oczywiście z testami antydopingowymi przeprowadzanymi przed oraz po walce. Z drugiej jednak z konieczności dostosowania procesu do celu.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron

zestaw na testosteron
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testostosteron

Podstawowym środkiem w prawie każdym sporcie jest testosteron, który stanowi najważniejszy męski hormon anaboliczny. Prawidłowo wprowadzony do cyklu może przyśpieszyć regenerację włókien mięśniowych, poprawić parametry siłowe wzmacniając również anabolizm mięśni bez konieczności zwiększania masy ciała. Jego wysoki poziom pozwala także wykrzesać przez fighterów niezbędną w ringu, czy oktagonie rzecz, czyli agresję.

Innymi popularnymi środkami stosowanymi zarówno w UFC, innych organizacjach MMA, czy też w świecie boksu są stanozol, EPO, czy też masteron. Każdy z tych środków przyjmuje się w nieco innym celu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także SARMy i peptydy.

plany - rejestracja

Dlaczego sterydy w sportach walki są tak popularne?

Sterydy są przyjmowane przez sportowców:

  • aby przyspieszyć regeneracje;
  • podnieść poziom siły;
  • spowodować zwiększenie wydolności oraz wytrzymałości;
  • umożliwić zrobienie wagi.

W przypadku zawodników, którzy konfrontują się ze sobą bezpośrednio w najbardziej brutalny sposób wszelka forma dopingu może odwrócić losy walki. Prawda jest taka, że czysty zawodnik posiadający nawet najlepsze umiejętności i taktykę, będzie na straconej pozycji w potyczce z kimś przyjmującym doping, o ile ten dorównuje mu w tych aspektach.

W momencie kiedy w grę wchodzą olbrzymie pieniądze, sława, ambicja sportowa oraz tytuły, moralność schodzi na dalszy plan. Zawodnik musi pokonać długą drogę aby móc faktycznie zarabiać na swojej pracy godne pieniądze. Z tego względu właśnie wiele osób pragnąc pójść na skróty, bądź oszukać swoje ciało, które nie pozwoliłoby im na wejście na wyższy poziom sięga po środki SAA.

Według licznych byłych mistrzów sztuk walki na najwyższym poziomie praktycznie każdy zawodnik stosuje jakąś formę dopingu.

Czy stosowanie sterydów jest dozwolone w sportach walki?

Stosowanie sterydów, SARM-ów czy też innego rodzaju dopingu jest surowo zabronione w sportach walki. Zawodnicy konfrontując się ze sobą narażają na szwank swoje zdrowie. Jest to niebezpieczne nawet bez stosowania środków zakazanych. Wielokrotnie słyszało się o tragediach jakie miały miejsce w oktagonie oraz ringu. Każdorazowo budzi to dyskusje na temat delegalizacji sportów walki w ogóle. Problem jaki stwarza doping nie poprawia wizerunku sztuk walki.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Z tego względu wiele osób optuje za tym, aby zalegalizować doping i uregulować jego stosowanie. Z drugiej strony mamy ludzi, którzy przemawiają za czystym sportem oraz wzmożeniem kontroli i dożywotnimi dyskwalifikacjami dla osób złapanych na stosowaniu sterydów.

Sterydy a efekty uboczne

Skutki uboczne przyjmowania sterydów mogą być bardzo poważne niezależnie od tego w jakim były stosowane celu. Oznacza to, że w sportach walki działania niepożądane substancji zakazanych będą bardzo zbliżone do tych jakie można zaobserwować w świecie kulturystki.

  • zaburzenia hormonalne, zablokowanie produkcji własnej testosteronu;
  • uszkodzenia narządów wewnętrznych w tym wątroby, która zostaje poważnie obciążona w trakcie cyklu, a dodatkowo musi znosić wiele, często mocnych wstrząsów wynikających z otrzymywanych uderzeń;
  • uszkodzenie nerek;
  • wahania nastoju, spadek samopoczucia, a nawet stany depresyjne;
  • podwyższenie ciśnienia krwi i zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego;
  • badania wykazują, że przyjmowanie SAA zwiększa aż trzykrotnie ryzyko przedwczesnego zgonu;
  • powikłania w układzie pokarmowym w postaci chociażby wrzodów;
  • ginekomastia oraz inne powszechne skutki aromatyzacji i źle przeprowadzonego cyklu.

Ryzyko stosowania dopingu

Przyjmowanie sterydów wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia oraz dyskwalifikacji. Innym ryzykiem, o którym mało kto myśli jest to jakie ponosi zawodnik wychodzący ze stosującym doping przeciwnikiem do walki. Stoi on na znacznie gorszej pozycji i naraża się na bardziej prawdopodobną utratę zdrowia. Z czego kompletnie nie zdaje sobie sprawy.

Cykl sterydowy w sportach walki - efekty i skutki uboczne

Cykl sterydowy w sportach walki

Cykle sterydowe w przypadku sztuk walki wyglądają inaczej niż w sportach sylwetkowych i uzależnione są od okresu przygotowań, jego czasu i tego nad czym w danym momencie należy najmocniej pracować.

Pytanie brzmi również jaki dana osoba posiada staż treningowy, w jakim czasie pragnie osiągnąć efekty, kiedy wychodzi do oktagonu oraz ile razy w tygodniu trenuje. W pierwszej kolejności należy zawsze zadbać o optymalizację planu treningowego, dobór odpowiedniej suplementacji, żywienia przy pomocy dietetyków oraz o wystarczającą ilość snu i czas regeneracji.

Następnie można myśleć o włączeniu testosteronu i innych substancji, przy stałej kontroli i obserwacji lekarskiej. Wszystko powinno odbywać się także pod nadzorem specjalisty.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Jak zaplanować cykl sterydowy?

Cykl powinien zostać zaplanowany indywidualnie. Aby zrobić to dobrze należy jednak przeprowadzić szereg badań i konsultację z lekarzem aby ocenić stan zdrowia, ryzyko i korzyści płynące z włączenia sterydów do suplementacji.

Następnie należy wybrać odpowiedni steryd w czym powinien pomóc specjalista. Lepiej nie sugerować się tym co czyta się na forum internetowym, ponieważ tam ludzie niekoniecznie wiedzą co robią. Bardziej prawdopodobne jest, że opisują jedynie swoje doświadczenia. Należy także ustalić dawkowanie i czas trwania cyklu. W jego trakcie trzeba dbać o wszystkie podstawowe elementy zdrowego i profesjonalnego okresu przygotowawczego, a także o monitorowanie wyników badań i samopoczucia. Po skończonym cyklu trzeba zaplanować również odblok, czyli po cyklową terapię PCT.

Jak dobrać sterydy pod cel?

Podstawą każdego cyklu jest testosteron. Wiele osób w świecie sztuk walki sięga po SARMy takie jak Mk-677, czy GW501516 kardaryna, ostaryna i ligandrol. Częściej jednak sięga się po sprawdzone substancje typu halotestin stanowiący niezmiernie silny androgen wykorzystywany w końcówce cyklu, ponieważ gwarantuje szybki wzrost siły i agresji.

Podstawą jest jednak nie stosowanie cykli typowo kulturystycznych. nie sprawdzą się one w sportach walki. Pozostałe kwestie są indywidualne.

Sterydy a dawkowanie

Dawkowanie jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku sportów sylwetkowych. Oznacza to, że cykl wyjdzie taniej. Nie zawsze więcej oznacza lepiej, dlatego nie warto dodawać większej ilości substancji w tygodniu, by nie przedobrzyć.

Sprawdź także: Plan treningowy na cyklu – jak ułożyć trening?

Przykładowy cykl sterydowy pod sporty walki

  • 1-10 tydzień: testosteron propionate 200mg co drugi dzień
  • 6-10 tydzień: winstrol 50mg każdego dnia
  • 8-10 tydzień: halotestin 30mg codziennie

Inna propozycja to:

Zastosowanie wyłącznie testosteronu. Najlepiej jednak aby cykl został ułożony pod konkretne wymagania i możliwości danej osoby.

Czy trening i dieta mogą zastąpić sterydy?

plan treningowy

Trening czyni mistrza, a dieta to podstawa sukcesu. Wiele mówi się o tym, że ciężka praca bije talent. Niestety jednak te dwa podstawowe elementy nigdy nie zastąpią sterydów. Zdarzają się przypadki, że zawodnik na dopingu przegrywa z tym, który go nie przyjmuje.

Są jednak rzadkie. Prawda jest taka, że albo doping powinien zostać zalegalizowany albo znacznie surowiej karany. W przeciwnym razie szanse zawodników są bardzo nierówne.


Podobne artykuły:

Tomasz Piotrowski

Tomasz Piotrowski - czynny bokser i sportowiec. Wiedzę na temat treningów oraz odżywiania zgłębiał, by pomóc samemu sobie. Po tym, gdy mu się to udało odkrył pasję trenerską. Stał się trenerem personalnym oraz specjalistą do spraw żywienia i suplementacji zarówno sportowców, modelek, jak i zwykłych ludzi. Życiowe motto: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali." - Jan Paweł II

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *