Brazylijskie jiu jitsu to sztuka walki polegająca na zmuszeniu naszego przeciwnika do odklepania techniki kończącej. Treningi brazylijskiego jiu jitsu zyskują dużą popularność ostatnimi czasy. Czy warto trenować BJJ?
Czy warto trenować brazylijskie jiu jitsu?
Niezależnie od naszego wieku czy płci, z pewnością warto trenować brazylijskie jiu jitsu. Sport ten w dużej mierze zyskuje swoją popularność, dzięki temu, że każdy może wybrać się na trening. Wybierając się na pierwszy trening bjj z pewnością zauważymy, że na macie można spotkać zarówno nastolatków, jak i osoby znacznie od nich starsze, wiek nie wyklucza nikogo z trenowania tej dyscypliny. Idąc na trening brazylijskiego jiu jitsu nie tylko nauczymy się jak walczyć w parterze, ale również spalimy trochę kalorii oraz znacznie poprawimy naszą mobilność.
h4>Zestaw dla Fightera- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Jest to również świetna opcja dla osób chcących trenować sporty walki, ale bojących się urazów od ciosów. W brazylijskim jiu jitsu nie zadaje się ciosów, sport ten polega na założeniu dźwigni lub duszenia naszemu przeciwnikowi, tak, aby ten był zmuszony się poddać poprzez odklepanie.
Czytaj także: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki
Na czym polega brazylijskie jiu-jitsu?
Brazylijskie jiu jitsu polega na walce w parterze, naszym zadaniem jest zmuszenie naszego przeciwnika do poddania się za pomocą technik kończących. Wyróżniamy BJJ Gi oraz BJJ No Gi, czyli odpowiednio z użyciem kimona oraz bez. Podczas walki w kimonie dozwolone jest chwytanie zarówno swojego kimona, jak i kimona przeciwnika oraz wykonywanie duszeń z użyciem kimon.
Walka w Gi jest znacznie spokojniejsza oraz statyczniejsza niż walka bez nich, ponieważ kimona trą o siebie, co utrudnia ruchy oraz przeciwnik może złapać za nasze kimono blokując nasze ruchy. Walka w BJJ No Gi jest znacznie dynamiczniejsza, ponieważ nie mamy na sobie niczego, za co przeciwnik mógłby nas złapać.
Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?
Czym się różni Grappling od BJJ?
Bardzo często możemy spotkać się również z określeniem grapplingu, który tak naprawdę nie za bardzo różni się od BJJ No Gi. W teorii grappling to połączenie zapasów oraz jiu jitsu bez kimona. Jednakże w BJJ walka zaczyna się ze stójki więc naszego przeciwnika musimy sprowadzić do parteru używając do tego celu techniki zapaśniczej. Tak więc pomiędzy grapplingiem i BJJ No Gi nie ma zbyt dużych różnic i możemy uznać, że to tak naprawdę to samo. Wiele klubów również zaczęło określać jiu jitsu bez kimon jako grappling.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Jak wygląda trening jiu-jitsu?
Podobnie jak każdy inny wysiłek, trening brazylijskiego jiu jitsu będziemy zaczynać od rozgrzewki. Będzie to rozgrzewka która dogrzeje w głównej mierze partie ciała wykorzystywane podczas treningu, dlatego na pierwszym treningu nie zdziw się, że rozgrzewka uwzględnia podstawowe elementy akrobatyki takie jak np. przewroty.
Po części rozgrzewkowej przechodzi się przeważnie do części technicznej, podczas której trener prezentuje różne techniki. Jeśli jest to trening z grupą początkującą, to nie będzie zaawansowanych technik, a podstawowe duszenia i dźwignie. Jest to czas, aby na spokojnie nauczyć się nowej techniki oraz dopytać trenera w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Po części technicznej przechodzi się do sparingów zadaniowych, podczas których będziemy wykorzystywać poznane techniki do tego, aby poddać naszego sparingpartnera lub obronić się przed jego próbą poddania. Nie jest to typowy sparing, podczas którego za wszelką cenę chcemy wygrać z naszym przeciwnikiem. Ma on formę treningową, więc zarówno my, jak i nasz sparingpartner nie powinniśmy wkładać 100% siły w taki sparing.
Zestaw Szybka Wycinka
Jak trenować na siłowni pod BJJ?
Treningi na siłowni nie zastąpią nam treningów technicznych, jednakże w połączeniu z nimi mogą znacznie poprawić nasze wyniki na macie. Nawet zwykły trening siłowy pozwoli nam nabrać siły która przyda nam się w zmaganiach na treningu jiu jitsu. Jednakże warto poświęcić trochę czasu i ułożyć plan treningu motorycznego, który jeszcze bardziej poprawi nasze wyniki. Po pewnym czasie treningów brazylijskiego jiu jitsu zauważymy, jakie ruchy najczęściej wykonujemy.
Trening motoryczny powinien właśnie uwzględniać ćwiczenia w których tor ruchu oraz aktywowane mięśnie są podobne. Dzięki temu poszczególne ruchy będą szybsze, sprawniejsze oraz będziemy w stanie włożyć w nie więcej siły. Warto więc poświęcić trochę czasu na ułożenie takiego planu lub skorzystać z usług trenera personalnego, który pomoże nam ułożyć plan treningu motorycznego pod BJJ.
Czytaj także: Plan treningowy dla fightera
Ile razy w tygodniu trenować BJJ?
Ilość jednostek treningowych w ciągu tygodnia może się znacznie różnić w zależności od naszego wieku, stażu treningowego oraz naszych celów. Jeśli dopiero zaczynamy i wybieramy się na pierwszy trening bjj, to nie powinniśmy przekraczać 3 treningów w tygodniu, ponieważ nasze ciało potrzebuje trochę czasu, aby zaadaptować się do nowego rodzaju wysiłku.
Osoby starsze oraz trenujące ten sport walki rekreacyjnie powinny chodzić na treningi 3-4 razy w ciągu tygodnia. Jednakże jest to również indywidualna kwestia, która zależeć będzie od naszej wydolności. Jeśli jesteśmy dość młodzi lub planujemy starty na zawodach to możemy trenować nawet codziennie, ponieważ BJJ nie jest aż tak obciążającym sportem jak reszta sportów walki.
Jednakże musimy pamiętać, aby cały czas słuchać się tego co podpowiada nam nasz organizm. Jeśli czujemy się przeciążeni, to warto wtedy odpuścić trening na rzecz regeneracji. Jeśli nie damy organizmowi czasu na regenerację, to nie tylko trening będzie mniej skuteczny, ale również zwiększymy ryzyko kontuzji.
Dowiedz się więcej: Od ilu lat można trenować sporty walki?
Podobne artykuły:
- Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!
- Korzyści i zagrożenia związane z uprawianiem sportów walki
- Jak wybrać odpowiedni klub i trenera w sportach walki?
- Czy warto trenować zapasy? Co daje trenowanie zapasów?
- Sporty walki i siłownia jednego dnia? Jak połączyć siłownię i sporty walki?