WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Bieganie w sportach walki – jak biegać trenując sporty walki?

sporty walki

Bardzo często w filmach o bokserach możemy zauważyć właśnie motyw biegania. Jest ono wszechstronnym treningiem, który przynosi wiele korzyści sportowcom, w tym także zawodnikom sportów walki. Z pewnością warto dodać jednostki biegowe do swojego planu treningowego.

Co daje bieganie w sportach walki?

Bieganie przynosi wiele korzyści, które mogą być wartościowe dla zawodników sportów walki. Przede wszystkim poprawia wydolność tlenową, co pozwala utrzymać wysoką intensywność treningów i walki przez dłuższy czas. Wbrew pozorom lepsze kondycja wpływa również na szybszą regenerację organizmu po wyczerpujących treningach.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Dodatkowo, trening biegowy rozwija wytrzymałość mięśniową nóg, co jest niezwykle ważne w przypadku wielu technik i kombinacji w sportach walki. Silne nogi pozwalają na dynamiczne ataki i skuteczną obronę. D

Bieganie może być również pomocne podczas zbijania wagi. Gdy narzucimy sobie wysoką intensywność treningu, to nasz organizm spali znacznie ilości kalorii, a co za tym idzie, dojdzie do spadku wagi zawodnika.

Sprawdź: Pasy w BJJ – jaka jest kolejność i ile jest pasów w jiu jitsu?

Ile powinien biegać zawodnik sportów walki?

Ilość biegania zależy od wielu czynników, takich jak nasz poziom zaawansowania, aktualny okres przygotowawczy oraz harmonogram treningów technicznych. Osoby początkujące na początku nie muszą wcale dużo biegać. Znacznie lepiej poświęcić ten czas w większym stopniu na szkolenie techniki na sali treningowej. Dopiero w przyszłości, np. podczas przygotowań do zawodów możemy wzbogacić nasz plan treningowy o bieganie.

Zawodnicy zaawansowani i trenujący na profesjonalnym poziomie mogą biegać nawet kilka razy w tygodniu, dostosowując swoje plany treningowe do przygotowań do nadchodzących walk. Wielu zawodników biega codziennie rano, jednakże nie jest to konieczne. Wielu osobom ciężko będzie wygospodarować taką ilość czasu, aby biegać codziennie, a do tego trenować na sali. Budowanie kondycji nie musi być oparte na codziennym bieganiu, jeśli nie mamy czasu, to 1-2 treningi biegowe w tygodniu wystarczą.

Należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi między bieganiem a innymi aspektami treningu sportów walki, takimi jak technika, sparingi czy trening siłowy. Nadmierne obciążenie bieganiem może prowadzić do przetrenowania i zwiększa ryzyko kontuzji.

Jak połączyć bieganie z treningami sportów walki?

Skuteczne połączenie biegania z treningami sportów walki wymaga odpowiedniego planowania i uwzględnienia indywidualnych potrzeb zawodnika. Sporty walki są sportem kondycyjnym, więc bieganie będzie świetnym sposobem, aby ją poprawić. Jednakże nie możemy zapominać, że jest ono tylko dodatkiem do naszych głównych treningów.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

Podobnie wygląda sprawa treningu siłowego – jest on jedynie dodatkiem. Nie powinniśmy wybierać biegania zamiast treningu technicznego lub sparingów. Bieganie warto dodać w puste miejsce w planie treningowym, a nie zastępować nim treningi. Jeśli mamy możliwość, to najlepiej biegać rano, by mieć czas na regenerację i odpoczynek przed wieczornym treningiem.

Sprawdź także: Rozgrzewka przed bieganiem – jak wygląda i ile powinna trwać?

Dlaczego bokserzy biegają?

Bieganie jest nieodłącznym elementem treningu bokserskiego i innych sportów walki. Istnieje kilka powodów, dla których bokserzy często są również regularnymi biegaczami:

  • Wytrzymałość tlenowa – Boks jest bardzo wymagającą dyscypliną pod względem wytrzymałości tlenowej, walka przeważnie trwa 12 rund po 3 minuty, co daje 36 minut walki. Kondycja to jedna z kluczowych spraw w boksie. Bieganie jest świetnym sposobem, aby zwiększyć naze zdolności tlenowe na dłuższym dystansie.
  • Zbijanie wagi– Bokserzy oraz inni zawodnicy sportów walki, walczą w danej kategorii wagowej. Przed walką muszą oni stawić się na ważeniu, które potwierdzi, że ich waga jest prawidłowa. W procesie zbijania wagi do walki przydatne może być bieganie, które spali trochę kalorii, a bezpośrednio przed ważeniem pomoże nam stracić również trochę wody.
  • Ruchomość i dynamika – Bieganie, zwłaszcza w terenie i na różnorodnych nawierzchniach, rozwija koordynację ruchową, równowagę oraz zdolności dynamiczne, które są niezbędne podczas walki. Podłoże pod naszymi stopami cały czas się zmienia, wymaga to od naszego ciała ciągłej stabilizacji.
  • Regeneracja – Wielu bokserów trenujących na wyższym poziomie balansuje na granicy przetrenowania. Wbrew pozorom, w takim przypadku dobrym zabiegiem będzie dodanie spokojnego truchtu. Będzie on pełnił rolę aktywnej regeneracji, która poprawi ukrwienie mięśni oraz poprawi działanie układu nerwowego.

Sprawdź także: Trening szybkości nóg w boksie

Plan biegowy dla boksera przed walką

W ramach przygotowania do walki, dobrym pomysłem jest dodanie 1-2 jednostek treningowych biegu. Wbrew pozorom, wcale to nie musi być długi trening, więc każdy z nas powinien znaleźć chwilę czasu na taki trening. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod są interwały biegowe, czyli trening o wysokiej intensywności.

Zestaw na wytrzymałość

zestaw na masę

Zestaw na wytrzymałość
 

Rozgrzewka:

  • spokojny trucht – 10 minut

Część główna:

  • 15 sekund sprintu – 60 sekund swobodnego biegu x 8
  • 5 minut aktywnej przerwy
  • 15 sekund sprintu – 60 sekund przerwy x 6

Cooldown:

  • spokojny trucht – 10 minut

Może się wydawać, że trening jest krótki i zbyt wiele nam nie da, jednakże każdy, kto przynajmniej raz w życiu wykonywał interwały wie, jak bardzo męczący jest to trening. Pozwoli on na rozwój wytrzymałości beztlenowej, która jest kluczowa w sportach walki.

Warto wiedzieć: Beta-alanina i jej wpływ na wytrzymałość w sportach walki

Co daje trening obwodowy w sportach walki?

Trening obwodowy to rodzaj treningu oparty na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń z krótkimi przerwami między nimi. Nie jest to typowy trening siłowy, w którym zmieniamy ćwiczenie dopiero po wykonaniu kilku serii. Ćwiczenia zmieniamy po 1 serii, a gdy wykonamy wszystkie ćwiczenia, robimy przerwę i powtarzamy obwód od początku. Jest to popularna forma treningu w sportach walki ze względu na szereg korzyści, jakie przynosi:

  • Poprawa siły i wytrzymałości – Dobrze zaplanowany trening obwodowy angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, czego skutkiem jest rozwój siły i wytrzymałości.
  • Oszczędność czasu – Ze względu na krótkie przerwy między ćwiczeniami, trening obwodowy pozwala na intensywny trening w krótkim czasie, co może być szczególnie korzystne dla osób z ograniczoną ilością czasu.
  • Spalanie kalorii – Trening obwodowy to trening o bardzo wysokiej intensywności, która sprzyja spalaniu kalorii i redukcji tkanki tłuszczowej.

Podsumowując, może być cennym uzupełnieniem treningów sportów walki, oferując szereg korzyści, takich jak: poprawa wydolności tlenowej, wytrzymałości mięśniowej i redukcja tkanki tłuszczowej. Istotne jest odpowiednie połączenie biegania z innymi aspektami treningu oraz uwzględnienie indywidualnych potrzeb i celów zawodnika.

Czytaj także: Sporty walki – 10 powodów, dla których warto je trenować


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *