Prawdopodobnie każdy kto stosuje przedtreningówki doświadczył co najmniej raz specyficznego swędzenia po niej. Jest to właśnie efekt działania beta-alaniny. Beta alanina w sportach walki będzie świetnym wyborem, który pozytywnie wpłynie na kondycję i wzrost wytrzymałości.
Co daje stosowanie beta alaniny w sportach walki?
Aby odpowiedzieć sobie, jak suplement ten wpłynie na osoby trenujące sporty walki, musimy dowiedzieć się, jak on działa. Podczas bardzo intensywnego, krótkotrwałego wysiłku w naszych mięśniach zachodzą procesy beztlenowe. Towarzyszą im produkcja kwasu mlekowego oraz jonów wodorowych, które obniżają pH w naszym organizmie, to właśnie z tego powodu czujemy pieczenie w mięśniach.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Suplementacja beta alaniną pomoże nam zwiększyć ilość karnozyny w mięśniach, która to jest odpowiedzialna za usuwanie właśnie tych szkodliwych jonów. W wyniku czego w naszym organizmie później dochodzi do nadmiernego spadku pH, więc jesteśmy w stanie trenować trochę intensywniej.
Czytaj także: Jaka suplementacja pod sporty walki?
Jak beta alanina wpływa na wytrzymałość i kondycję fightera?
Gdy już poznaliśmy mechanizm działania beta alaniny to wiemy, że działa ona pozytywnie na wydolność organizmu. Podczas intensywnego wysiłku, takiego jak np. szybkie wykonanie akcji w walce, w naszym organizmie energia jest pozyskiwana na sposób beztlenowy. Jednakże w pewnym momencie nasze mięśnie mimowolnie odpuszczają ze względu na zbyt duży spadek pH.
Beta alanina sprawdzi się w takich przypadkach idealnie, pozwoli ona na dłuższy wysiłek beztlenowy, dzięki czemu będziemy wydajniejsi na macie oraz w walce. Ponadto, poprzez suplementację beta alaniny poprawimy regenerację mięśni.
Jednakże, musimy wiedzieć, że nie działa ona doraźnie, więc jednorazowe zażycie suplementów nie pomoże nam zbyt dużo. Aby osiągnąć pełen potencjał, beta alanina musi zostać skumulowana w postaci karnozyny w mięśniach, a więc musi być dostarczana regularnie.
Po zażyciu beta alaniny możemy doświadczyć parestezji, czyli specyficznego swędzenia. Może być to nieprzyjemne, jednakże nie jest to niebezpieczne, a wraz z upływem czasu nasz organizm przyzwyczai się do tego.
Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, które świetnie wkomponują się w Twoje treningi sportów walki. W gratisie otrzymujesz DARMOWY plan suplementacji dobranej indywidualnie do Twoich celów i możliwości.
Kiedy najlepiej brać beta-alaninę?
Nie ma najlepszej pory dnia, w której beta alanina działa najlepiej. Związek ten jest w naszym organizmie metabolizowany do wyżej wspomnianej karnozyny, która jest składowana w mięśniach. Tak więc nie ma dużego znaczenia o jakiej porze przyjmiemy suplementy. Wielu dietetyków zaleca branie beta alaniny podczas spożywania posiłków, ponieważ ma to zwiększać jej wchłanianie, jednakże nie zostało to potwierdzone badaniami.
Wielu sportowców zażywa beta alaninę przed treningiem, ponieważ parestezje “nakręcają” ich do treningu. Jednakże nie jest to bezpośrednie działanie suplementu, a efekt placebo.
Ile mg beta-alaniny przed treningiem?
Jeśli suplementacja beta alaniną jest dla nas czymś nowym, to na początku powinniśmy wykonać tzw. ładowanie. Polega to na tym, że przez 4-8 tygodni stosujemy znacznie większą dawkę suplementu, niż będziemy docelowo stosować.
W tym czasie powinniśmy spożywać 3,2-6,4 g/dobę. Pozwoli to na znacznie szybsze wysycenie naszych mięśni karnozyną. Zalecane jest, aby rozbić dawkę na mniejsze części, dzięki czemu unikniemy nadmiernego swędzenia.
Najczęściej stosowany podział to połowa dawki przed treningiem, a druga połowa po treningu. Jednakże, jeśli taka dawka również wywołuje u nas nadmierne parestezje, to śmiało możemy stosować beta alaninę w jeszcze mniejszych dawkach.
Po zakończeniu “ładowania” powinniśmy znacznie zmniejszyć dawkę. Przyjmuje się, że odpowiednia ilość to 1,2-1,5 g/dobę. Taka dawka pozwoli na utrzymanie stężenia karnozyny w mięśniach. Tę dawkę również możemy podzielić na mniejsze.
Z czym łączyć beta-alaninę w sportach walki?
Monohydrat kreatyny to kolejny suplement diety którego działanie wspiera pracę mięśni. W przypadku sportów walki ma on ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na odbudowę fosfokreatyny. Jest ona pierwszym źródłem energii z którego korzysta nasz organizm podczas intensywnego wysiłku. Opóźnia ona wystąpienie zmęczenia mięśni, przez co walczyć z większą intensywnością. Kreatyna i beta alanina to świetne połączenie gwarantujące efekty.
Odżywki białkowe z pewnością warto włączyć do swojej diety. Z wysiłkiem fizycznym nierozerwalnie są złączone mikrouszkodzenia mięśni. Białko jest główny składnikiem odżywczym, który jest odpowiedzialny za ich naprawę. Jest ono również podstawowym składnikiem podczas budowania masy mięśniowej. Można do swojej ulubionej porcji białka bez problemu dodać miarkę bezsmakowej beta-alaniny.
Kompleks witamin i minerałów to coś co nie tylko sportowcy powinni stosować. Tak naprawdę większość osób ma niedobory wielu witamin i minerałów. Jednakże znacznie częściej zdarzają się one u osób trenujących i mogą one odpowiadać m.in. za uczucie zmęczenia oraz pogorszone samopoczucie. Kompleksy witamin mogą pomóc nam zwiększyć możliwości wysiłkowe oraz poprawić samopoczucie. Śmiało możemy je stosować w połączeniu z beta alaniną.
Zestaw dla Fightera
- przedtreningówka Trec S.A.W 200g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 90kaps.
- booster testosteronu Trec PROZMA+ 90kaps.
- Shaker Gratis
Dlaczego suplementacja w sportach walki jest tak ważna?
Sporty walki to sporty interwałowe, w których naprzemiennie następują nagłe dynamiczne zrywy oraz spokojniejsze chwile. Stosowanie odpowiednich suplementów może pozwolić nam na cięższe oraz dłuższe treningi, które zaprocentują na walkach. Dodatkowo podczas walk czy sparingów odpowiednie suplementy pozwolą nam na szybszą regenerację między rundami oraz poprawiają wydolność organizmu.
Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
- odżywka białkowa Trec BoogieWhey 500g
- przedtreningówka Trec Boogieman 300g
- napój energetyczny Trec Boogieman Energy Drink Zero 500ml
- baton proteinowy Trec BoogieBar 60g
- Shaker Gratis
Jednakże musimy pamiętać, że żadne suplementy nie zastąpią nam solidnych treningów. Suplementy diety powinny być dla nas tylko dodatkiem do treningów. Nawet najlepsze i najdroższe suplementy nie zastąpią nam treningów. Powinny być one dla nas jedynie dodatkiem, który zwiększy nasze możliwości treningowe.
Odpowiednie zastosowanie suplementów pozwoli nam na cięższe treningi oraz szybką regenerację. Jednakże odpowiednia dieta oraz treningi powinny być podstawą, a suplementacja jedynie ich uzupełnieniem, który będzie tylko wisienką na torcie.
Przeczytaj również: TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki
Podobne artykuły:
- Beta-alanina – 4 sposoby na to, jak może opoźnić zmęczenie mięśni
- Beta-alanina — działanie, dawkowanie, skutki uboczne
- Beta-alanina – działanie, dawkowanie, opinie
- Suplementy pod sporty walki – jaka suplementacja pod sporty walki?
- Odżywki przedtreningowe. Co powoduje, że są takie skuteczne?