WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

8 podstawowych błędów początkujących fighterów

błędy początkujących fighterów

Najlepsi zawodnicy każdej dyscypliny też kiedyś zaczynali i chociaż trudno uwierzyć, oni też popełniali wiele błędów. Na początku przygody z nowym sportem błędy są praktycznie nieuniknione, więc nie ma się co przejmować. Jednakże powinniśmy zwracać na nie uwagę i starać się je wyeliminować.

Jak rozpocząć przygodę ze sportami walki?

Nie jest to żaden skomplikowany proces, po prostu musimy przełamać się i pójść na pierwszy trening. Na początku musimy znaleźć kluby, w których odbywają się treningi danej dyscypliny. Warto wybrać klub, który specjalizuje się w danej dyscyplinie, czyli jeśli chcemy trenować np. boks, to warto wybrać klub typowo bokserski. Dzięki temu mamy praktycznie pewność, że treningi będą prowadzone profesjonalnie, a my będziemy mogli wyciągnąć z nich bardzo dużo.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Gdy już wybierzemy klub, powinniśmy wybrać się na trening grupy dla osób początkujących. Takie treningi są prowadzone od podstaw, a my możemy trenować z osobami na podobnym poziomie zaawansowania co my. Dzięki temu będziemy mogli nauczyć się fundamentów, które są przydatne na każdym poziomie zaawansowania.

🔥TOP5 – Najlepsze odżywki przedtreningowe do sportów walki

8 podstawowych błędów początkujących fighterów

Jak już wiemy, rozpoczynając naszą przygodę ze sportami walki błędy początkujących fighterów będą nam towarzyszyć. Nie powinno być to dla nas zmartwieniem, ponieważ jest to całkowicie normalna rzecz, jednakże powinniśmy zwracać na nie uwagę i sukcesywnie je eliminować.

1. Brak gardy

walka

Prawdopodobnie każdy czytając to pomyślał sobie, że to oczywiste, że trzeba trzymać gardę. Jednakże bardzo często możemy zauważyć, że po zadaniu ciosu ręce nie wracają do głowy tylko zostają w okolicy tułowia.

Podczas wykonywania technik powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, aby nasze ręce wracały do szczęki. Pozwoli to na wyrobienie pamięci mięśniowej i po jakimś czasie ręce z automatu będą wracały do twarzy.

2. Zbyt duże spięcie

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące jest trenowanie cały czas w napięciu. Powoduje to, że nasze ciosy są znacznie wolniejsze, a co za tym idzie, stają się widoczne dla naszego przeciwnika. W większości sportów kluczowym elementem jest szybkość, która pozwala nam na zaskoczenie przeciwnika lub uniknięcie jego ciosu. Gdy jesteśmy cały czas spięci, to znacznie trudniej będzie nam to zrobić.

Dodatkowo taki trening jest znacznie bardziej męczący, ponieważ mięśnie cały czas są w spięciu izometrycznym. Powinniśmy starać się podejść do tego na luzie i pozwolić naszym mięśniom się rozluźnić.

sporty walki

3. Brak treningu siłowego

Duża część osób zastanawia się nad tym, czy warto dodać trening siłowy do treningów sztuk walki. Z pewnością warto dodać w miarę możliwości jeden trening siłowy, co może poprawić nasze wyniki w głównym sporcie. Po pewnym czasie sami zauważymy u siebie np. poprawę siły ciosu w sportach uderzanych.

Oczywiście do pewnego momentu możemy skupić się tylko na treningach technicznych, jednakże po pewnym czasie warto dodać trening siłowy do treningów sportów walki.

📓Poznaj plany treningowe Budujmase.pl, w których będziesz w stanie przeprowadzić kompleksowy trening nie tylko na siłowni, ale również w domu oparty o absolutne minimum sprzętu.

plany - rejestracja

Sprawdź także: Trening FBW pod sporty walki

4. Zbyt duża ilość treningów

Ostatnimi czasy możemy zauważyć, że wiele osób trenuje ponad swoje możliwości. Takie osoby często wzorują się na zawodowcach, którzy trenują dwa razy dziennie. Jednakże musimy wziąć pod uwagę, że nasz organizm nie jest zaadaptowany do takiego rodzaju wysiłku.

Nie powinniśmy od razu rzucać się na głęboką wodę i ćwiczyć codziennie. Powinniśmy dać naszemu organizmowi czas na przyzwyczajenie się do nowego typu wysiłku. Po tym czasie możemy stopniowo zwiększać intensywność, jednakże również nie powinniśmy przesadzać, aby nie doszło do przetrenowania.

5. Bicie każdego ciosu z pełną mocą

Jest to kolejny bardzo popularny błąd wśród osób zaczynających swoją przygodę ze sportami walki. Wbrew pozorom podczas walki nie wszystkie ciosy są bite z pełną mocą, a wręcz większość jest bita lżej. Ma to na celu zaoszczędzenie sił, ponieważ jeśli w każdy cios będziemy wkładać 100% siły, to szybko skończy nam się energia.

Zestaw na siłę

zestaw na masę

Zestaw na siłę
 

Lżejsze ciosy mają na celu wprowadzenie zamieszania w walce i wykorzystania go, aby zadać ten jeden cios, który będzie uderzony z pełną mocą i może okazać się nokautujący.

Sprawdź także: Jak zwiększyć siłę ciosu? Najlepsze ćwiczenia na siłę ciosu

6. Krzyżowanie nóg

Odpowiednia pozycja podczas walki oraz treningu pozwala nam na zachowanie równowagi nawet po przyjęciu ciosu. Jeśli krzyżujemy nogi to tracimy naszą stabilność, przez co znacznie łatwiej nas sprowadzić na ziemię. Nawet jeśli jest to tylko ułamek sekundy, to powinniśmy starać się wyeliminować ten błąd i poruszać się poprawnie, ponieważ w przyszłości to właśnie ten ułamek sekundy w którym skrzyżujemy nogi może zadecydować o wyniku walki.

👉Trening szybkości nóg w boksie

7. Brak przygotowania ataku

sparingi walka

Często oglądając sparingi osób początkujących możemy zauważyć, że bardzo często nagle zrywają się one i zadają tyle ciosów ile tylko są w stanie. Powinniśmy przemyśleć naszą kombinację jeszcze przed jej rozpoczęciem i dopiero później przejść do jej realizacji.

Jeśli po prostu rzucimy się na przeciwnika, to podejmujemy ogromne ryzyko, że popełnimy błąd, a nasz przeciwnik to wykorzysta kontrując nas. Warto również stosować kiwki i straszyć przeciwnika, aby zobaczyć jak zachowuje się on. Takie zagrywki możemy zauważyć szczególnie podczas oglądania walk muay thai.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

8. Zbyt wysokie trzymanie brody

Gdy już nasze ręce znajdują się cały czas przy szczęce to połowa sukcesu. Teraz powinniśmy popracować nad tym, aby trzymać nisko brodę, ponieważ jej odsłanianie powoduje, że wystawiamy się na cios, a nasza garda jest tak naprawdę bezużyteczna.

Na zawodach może się to dla nas skończyć przegraną i to bardzo bolesną. To samo tyczy się sparingów, na których możemy zostać poobijani. Wielu zawodników, aby nauczyć się trzymać nisko brodę podczas walki z cieniem wkłada pod brodę piłkę tenisową lub jedną rękawicę i stara się ją utrzymać przez cały czas trwania ćwiczenia.

Przeczytaj także: Urazy w sportach walki – jakie są najczęstsze i jak ich unikać?

plany treningowe budujmase

Jakie sporty walki dla początkujących?

Tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak sporty walki dla początkujących. W praktyce każdy sport jest na początku bardzo trudny, jednakże z biegiem czasu stanie się on dla nas łatwiejszy. Osoby które boją się przyjęcia uderzenia mogą spróbować sportów chwytanych takich jak brazylijskie jiu jitsu lub zapasy.

W tych sportach nie zadaje się ciosów, dzięki czemu lęk będzie łatwiejszy do pokonania. Jednakże jeśli nie mamy takiego lęku to powinniśmy kierować się jedynie naszymi zainteresowaniami, ponieważ nie ma czegoś takiego jak sporty walki dla początkujących.

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę

zestaw na masę

Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
 

Poznaj: Jak być dobrym w sportach walki? O tym pamiętaj!


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *