WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

10 zasad skutecznego treningu MMA

skuteczny trening MMA

MMA ostatnimi laty to jeden z najprężniej rozwijających się sportów walki. Liczba osób na amatorskich zawodach stale się powiększa, a konkurencja jest coraz większa. Warto więc poznać pewne zasady, które pomogą nam czerpać więcej z treningów.

Co jest najważniejsze w MMA?

Jedną z najważniejszych rzeczy w MMA jest wszechstronność, dzięki której będziemy w stanie odnaleźć się w każdej płaszczyźnie. Dlatego warto trenować zarówno stójkę, parter oraz zapasy. Dzięki temu nie tylko będziemy w stanie bronić się przed atakami w każdej płaszczyźnie, ale również będziemy mogli w niej zaatakować.

plany - rejestracja

10 zasad skutecznego treningu MMA

Jeśli chcemy zrobić skuteczny trening MMA, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym znacznie wzrosną efekty naszych treningów.

1. Trenuj przekrojowo

MMA łączy różne sporty walki takie jak np:

  • boks,
  • kickboxing,
  • zapasy,
  • BJJ.

wraz z elementami brazylijskiego jiu jitsu. Jeśli chcemy być dobrymi zawodnikami, powinniśmy trenować każdą z tych płaszczyzn.

Oczywiście nikt nie każe nam być najlepszym w każdej płaszczyźnie, jednakże w każdej płaszczyźnie powinniśmy choć trochę umieć się odnaleźć i narzucić swój styl walki. Warto również na treningach łączyć różne style np. akcje bokserskie z akcjami zapaśniczymi.

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

2. Mądrze wybieraj partnerów treningowych

Nasz progress w dużej mierze zależy od tego z kim trenujemy. Podczas wyboru sparingpartnera powinniśmy zwrócić uwagę na 2 rzeczy: jego wagę oraz staż treningowy. Nasz partner powinien być podobnej wagi co my, ponieważ jeśli będzie cięższy, to znacznie ciężej będzie nam nauczyć się na nim techniki. Zaś jeśli będzie zbyt lekki, to nawet niepoprawnie wykonane techniki mogą działać, przez co nauczymy się złych wzorców i w walce z przeciwnikiem o zbliżonych gabarytach, nie będą one działać.

Powinniśmy patrzeć również na staż treningowy, ponieważ trenując z osobą całkowicie początkująca ciężko nam będzie wyciągnąć coś z treningu. Najlepiej jest wybrać osobę trochę lepszą od nas, dzięki czemu będziemy mogli ciągle się rozwijać.

3. Dodaj trening motoryczny

Odpowiedni trening siłowy znacznie poprawi nasze wyniki w MMA. W sportach walki ważna jest zarówno zwinność, jak i siła. Odpowiedni trening motoryczny skupi się na kształtowaniu obu tych składowych. Jeśli rozwiniemy siłę i połączymy ją z odpowiednimi umiejętnościami technicznymi, to możemy być pewni, że niewiele osób nam dorówna na sali treningowej.

Przykładowy trening motoryczny to nie tylko ćwiczenia z ciężarem własnego ciała takie jak: pompki z wybiciem lub przysiady z wyskokiem, ale również ćwiczenia typowo siłowe jak np. martwy ciąg czy wyciskanie.

Sprawdź także: Trening motoryczny pod sztuki walki

4. Pamiętaj o regeneracji

Jednym z najczęściej pomijanych aspektów, szczególnie przez osoby początkujące jest regeneracja. Wbrew pozorom odpoczynek jest praktycznie tak samo ważny jak trening. Jeśli nie damy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości czasu na regenerację, to prędzej czy później nabawimy się jakiejś kontuzji.

Zestaw na Regenerację

zestaw na masę

Zestaw na Regenerację
 

Dodatkowo przemęczony organizm jest znacznie mniej wydajny, przez co będziemy mniej wynosić z treningów. Jeśli czujemy się przemęczeni, warto odpuścić jeden trening i dać naszemu ciału trochę czasu na odpoczynek.

Dzięki temu wrócimy pełni sił na matę i będziemy mogli więcej wyciągnąć z treningów. Dodatkowo zniwelujemy ryzyko kontuzji spowodowanej przemęczeniem organizmu.

5. Sparingi

Wiele osób traktuje sparingi jako okazję do udowodnienia komuś, że jest się lepszym. Nie powinniśmy tak do tego podchodzić, sparingi to czas w którym powinniśmy starać się wykonywać techniki z treningu w warunkach walki. Powinniśmy to potraktować jako okazję do wyciągnięcia wniosków.

Sparingi pokazują nam nasze mocne i słabe strony, które powinniśmy szlifować. Jeśli podczas sparingu walczymy z osobą znacznie słabszą, to nie powinniśmy jej tego na siłę udowadniać. Warto dać kilka wskazówek, które pomogą danej osobie się rozwijać.

Podobnie działa to w drugą stronę, jeśli trenujemy z lepszymi od nas, to z pewnością dostaniemy kilka rad, które warto rozważyć i wyciągnąć z nich wnioski.

Dowiedz się więcej: Sparingi w sportach walki – wszystko co musisz wiedzieć o walce treningowej

6. Nie zapominaj o suplementach

Suplementy to świetna opcja, aby wspomóc nasz organizm podczas ciężkich treningów. Oczywiście nie zastąpi nam to zbilansowanej diety, która powinna być bogata we wszystkie mikro- i makroelementy Jednakże czasami nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości danego związku wraz z pożywieniem.

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN

zestaw gromda

Zestaw GROMDA BOOGIEMAN
 

W takim wypadku suplementy będą świetnym sposobem na dostarczenie danego składnika odżywczego do naszego ciała. Jeśli nie bierzemy żadnych suplementów, to na samym początku warto rozważyć zakup odżywki białkowej i kreatyny.

Są to podstawowe suplementy, które przyniosą nam najwięcej efektów zarówno w treningu siłowym, jak i treningu sztuk walki.

7. Wysypiaj się

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu nie wyspał się czy to ze względu na pracę, czy inne okoliczności. Niewyspany organizm to znacznie mniej wydajny organizm, a więc nasze cechy motoryczne ulegają znacznemu pogorszeniu gdy jesteśmy niewyspani, a nasz mózg znacznie gorzej przyswaja informacje.

Jeśli przychodzimy niewyspani na treningi, to nasz mózg znacznie wolniej przyswaja techniki, przez co trening jest mniej efektywny. Dodatkowo poprzez osłabienie podstawowych cech motorycznych pośrednio zwiększamy ryzyko urazu, ponieważ m.in. nasza szybkość reakcji jest znacznie wolniejsza.

8. Trenuj regularnie

Trenerzy sportów walki bardzo często planują z treningu na trening, tylko układają mikrocykl np. 5 treningów, na których przerabiana jest jedna technika i wszystko wokół niej. Dzięki temu z treningu na trening jesteśmy w stanie powtórzyć sobie daną technikę, dzięki czemu znacznie łatwiej nam ją zapamiętać i później użyć w walce.

GROMDA Zestaw Street Fightera

gromda zestaw street fightera

GROMDA Zestaw Street Fightera
 

Dodatkowo przerabiamy wiele możliwych kontrataków naszego przeciwnika i uczymy się przed nimi bronić. Jeśli nie trenujemy regularnie, to po pierwsze nie utrwalamy techniki, a po drugie nie nauczymy się, jakie kontrataki ze strony przeciwnika mogą nas czekać, ani jak się przed nimi bronić.

9. Buduj kondycję

Budowanie kondycji to jeden z kluczowych aspektów w treningach MMA. Jeśli w trakcie walki zabraknie nam kondycji, to znajdujemy się praktycznie na przegranej pozycji i bardzo ciężko będzie nam wygrać taką walkę.

Właśnie z tego powodu w naszym planie treningowym powinny znaleźć się interwały tlenowe oraz beztlenowe, dzięki którym nasza kondycja znacznie się poprawi i będziemy w stanie nie tylko walczyć dłużej, ale również będziemy mogli walczyć na wyższych obrotach.

10. Nie bój się zawodów

Bardzo często można spotkać świetnych zawodników o ogromnych umiejętnościach, jednakże nie startują oni na zawodach, ponieważ uważają, że nie są gotowi. Zawody to świetna okazja, aby sprawdzić się z innymi zawodnikami w prawdziwej walce.

Nie powinniśmy bać się porażki, ponieważ to one najwięcej uczą i pozwalają na stawanie się coraz lepszymi. Sztuki walki to sport w którym obycie ze startami na zawodach ma bardzo duże znaczenie, a więc warto jeździć i startować na zawodach. Pozwalają one również na wyciągnięcie wniosków i pokazują nasze słabe strony, nad którymi powinniśmy jeszcze popracować.

Zobacz również: Sporty walki – ile trzeba trenować by iść na zawody?

Ile czasu trzeba trenować MMA żeby być dobrym?

Nie ma żadnej reguły, która mówi o tym ile czasu powinniśmy trenować, aby być dobrymi zawodnikami. Wszystko zależy od naszego zaangażowania w treningi. Osoba trenująca regularnie kilka razy w tygodniu znacznie szybciej stanie się dobrym zawodnikiem, niż osoba która trenuje sporadycznie. Jednakże, jeśli regularnie będziemy trenować, to po roku z pewnością będziemy mogli powiedzieć, że mamy już dość duże umiejętności.

sporty walki

Ile razy w tygodniu trenować MMA?

Wszystko zależy od tego jaki przyświeca nam cel, czy chcemy trenować amatorsko, mamy aspiracje na zawodnika czy już nim jesteśmy. Jeśli naszym celem są amatorskie zawody i nie planujemy zawodowej kariery, to optymalną ilością treningów będą 3 jednostki treningowe w tygodniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować więcej, pod warunkiem, że czujemy się na siłach.

Jeśli mamy aspiracje, aby stać się zawodnikiem i mamy już pewien staż treningowy, to warto trenować 5 razy w tygodniu. Dzięki temu nasz organizm znacznie się wzmocni i będzie wydajniejszy na walce. Dzięki takiej ilości treningów będziemy mogli przyswajać duże ilości technik i wiedzy treningowej.

Jeśli walczymy zawodowo, to podczas przygotowań powinniśmy trenować 5-6 razy w tygodniu i najlepiej 1-2 razy wykonywać trening motoryczny. Oczywiście nie powinniśmy tak trenować cały czas, ponieważ przetrenujemy organizm, jednakże podczas przygotowań do walki warto trenować więcej. Po walce powinniśmy zrobić przerwę od treningów i dać organizmowi czas na regenerację.


Podobne artykuły:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *