Popularność zawodu trenera personalnego w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Tematyka treningów, zdrowego żywienia i suplementacji stała się czymś bardzo modnym. Połączenie pasji z pracą dla wielu staje się doskonałym pomysłem na życie. Jak zostać trenerem personalnym?
Trener personalny
Trener personalny pracuje m.in. na siłowniach i klubach sportowych. Jego praca opiera się na prowadzeniu treningów personalnych i opracowywaniu jak najefektywniejszych planów treningowo-żywieniowych. Dzięki temu pomaga w osiąganiu sukcesów swoich podopiecznych.
- Dobry trener personalny powinien znać prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń, łączenie ich w odpowiednie plany treningowe, które po ukończeniu danego mezocyklu powinny przynieść oczekiwane efekty.
- Wiedza trenera personalnego powinna być oparta o takie nauki, jak: anatomia, fizjologia, biomechanika, psychologia, biochemia, teoria sportu, dietetyka sportowa i wiele innych.
Trener personalny jak zostać oraz gdzie zrobić kurs trenera personalnego?
Wystarczy zrobić kurs w odpowiedniej instytucji uprawnionej do realizacji takiego kształcenia. Takie szkolenie można odbyć w dwóch wariantach:
- intensywnym – opartym o 9-14 dni szkoleniowych;
- weekendowym – polegającym na spotkaniach w weekendy.
Należy jednak pamiętać, że ukończenie samego kursu nie czyni nikogo profesjonalnym trenerem personalnym. W tak krótkim czasie, nie jest możliwe opanowanie tak obszernego zasobu wiedzy, jaki wiąże się z tym fachem. Kurs daje tylko podstawy do pracy trenera, możliwość wykonywania zawodu i prowadzenia treningów – często nie tylko na siłowni.
Trener personalny praca
Trener personalny pracuje z ludźmi.
- W zależności od osób z którymi trener musi współpracować, praca może być bardziej lub mniej przyjemna.
- Oparta jest o prowadzenie treningów osobistych, zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Istnieją dwa typy zatrudnienia:
- trener może założyć własną firmę i świadczyć usługi dla poszczególnych siłowni;
- może być zatrudniony przez konkretny klub.
Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, dobry trener personalny charakteryzować się musi:
- profesjonalnym podejściem do klienta,
- wszechstronnością,
- wysokim poziomem wiedzy.
Ile kosztuje trener personalny ?
W zależności m.in. od siłowni i ilości treningów, stawka może znacznie się różnić.
- Za jednorazowy trening personalny klient płaci przeważnie około 100zł.
- Jeśli klient wykupuje pakiet treningów, to cena wyraźnie maleje.
Trzeba jednak pamiętać, że koszty trenera nie są równoznaczne z tym, ile trener zarabia.
Trener personalny – fakty
Warto przyswoić sobie kilka istotnych faktów, które związane są z pracą trenera personalnego
- Praca w wybranym przez siebie zawodzie zazwyczaj przynosi radość, gdyż wybierany jest on według własnych upodobań. Decydując się na bycie trenerem personalnym, osoba z własnego wyboru z reguły kończy:
- studia z taką specjalizacją;
- kurs trenera personalnego.
- Praca jako trener pozwala na poznanie ciekawych ludzi – nigdy nie wiadomo, kto będzie kolejnym podopiecznym. Na siłownie przychodzą osoby o różnych temperamentach czy cechach osobowości, pracujący w najróżniejszych miejscach. Praca trenera jest pracą z ludźmi, co czyni ją wyjątkową i nieprzewidywalną.
- Pracując jako trener personalny łatwiej o zachowanie zdrowych nawyków – posiadanie wykształcenia z zakresu sportu i żywienia zwiększa świadomość, np. wartości regeneracji, diety oraz ruchu w dla pełni zdrowia.
- Trener personalny posiada elastyczny grafik pracy – jest to zarówno zaleta jak i wada. Nigdy nie wiadomo kiedy, który podopieczny będzie miał czas na trening. To sprawia, że trener może przychodzić na siłownie nawet 2-3 razy dziennie.
- Na rynku pracy występuje duża konkurencja – coraz łatwiej jest zrobić kurs trenera personalnego. Wystarczy zapłacić za kurs i poznać podstawy. Wiele osób robi takie kursy, nie czując się ani trochę w prowadzeniu treningów personalnych. Mimo to, widnieją oni jako konkurencja na rynku pracy.
Trener personalny – mity
Czy funkcjonują jakiekolwiek mity pracy trenera personalnego? Okazuje się, że tak.
- Trener personalny charakteryzuje się całoroczną formą treningową – nie każdy trener cechuje się utrzymaniem formy na jak najwyższym poziomie. Należy pamiętać, że trener ma przede wszystkim posiadać wiedzę, by dobrze prowadzić swoich podopiecznych. Jego forma jest w tej pracy drugorzędna. Jednak gdy jest ona na wysokim poziomie, wzbudza ona szacunek u klienta.
- Zdobycie odpowiedniej ilości klientów zapewnia stałą pracę i pewną pensję – jak w każdej usługowej pracy- jedni klienci odchodzą, drudzy przychodzą. Praca trenera wiąże się z falowym dochodem.
- Klienci sami szukają pomocy trenera na siłowni, gdyż są świadomi jego znaczenia w efektywności treningu – w obecnych czasach wielu ludzi woli obejrzeć za darmo filmiki w Internecie. To trener musi uświadomić klientowi jego wartość w osiąganiu sukcesów.
- Wysoka płaca za treningi personalne – wysoką kwotę płaci klient. Po odciągnięciu podatku, bądź przejściu tej kwoty przez klub, w którym trener pracuje, staje się ona znacznie mniejsza.
- Praca trenera kończy się wraz z wyjściem z siłowni – w obecnych czasach przy funkcjonowaniu portali społecznościowych, trener pracuje w zasadzie cały czas. Dodatkowa praca wiąże się, np. z licznymi konsultacjami online, w projektowaniu planów treningowych i żywieniowych.
- Wystarczy zrobić kurs by być profesjonalnym trenerem personalnym – aby być w czymś dobrym, trzeba nieustannie się dokształcać. Ta zasada dotyczy również pracy trenera personalnego.
Jak zostać trenerem personalnym?
Na rozmowie kwalifikacyjnej najlepiej wykazać się:
- komunikatywnością,
- szerokim zasobem wiedzy, która jest związana z zawodem.
Bardzo często menadżer klubu przytacza pewną sytuację z pracy z klientem, a osoba ubiegająca się o zatrudnienie musi wykazać się kreatywnością w rozwiązaniu problemu.
- Oprócz uprawnień i wiedzy, bardzo ważną rolę odgrywa doświadczenie w pracy z klientem i prowadzeniu treningów.
- Warto przytoczyć odbyte praktyki, staże, a nawet nieodpłatną współpracę ze znajomymi, która przyniosła im efekty.
Trener personalny to moda?
Bycie trenerem to w obecnych czasach pewnego rodzaju trend. Każdy chce nim być, każdy chce być fit.
- Ile pracy należy włożyć by zdobyć klienta i być konkurencyjnym? Rzadko kto nad tym się zastanawia.
- Aby poszerzać swoją wiedzę, dobrzy trenerzy personalni m.in. czytają dużo fachowej literatury i jeżdżą na szkolenia. Wiąże się to z ogromnymi kosztami.
Po ukończeniu takiego kursu, należy zadać sobie pytanie: czy jest się trenerem, ponieważ jest to modne? Czy dlatego, że chce się pomagać ludziom w profesjonalny sposób? Odpowiedź wydaje się być jasna.
Podobne artykuły:
- Trener personalny – na co zwrócić uwagę?
- Kiedy warto skorzystać z pomocy trenera personalnego?
- Łukasz Mizera złotym medalistą Mistrzostw Polski w Kulturystyce do 75 kg w Kielcach
- Jak ćwiczyć na siłowni?
- Jak wybrać odpowiedni klub i trenera w sportach walki?