WSZYSTKO O TRENINGU, DIECIE I SUPLACH!

Mateusz Gamrot – polska nadzieja w UFC?

mata sala do treningów MMA boks octagon

Mieszane sztuki walki stają się coraz bardziej medialną dyscypliną sportu. Jej popularność przyciąga coraz większą rzeszę widzów takich gal jak KSW, a przede wszystkim najbardziej prestiżowe UFC. Można powiedzieć, że jest to Liga Mistrzów wśród gal sztuk walki. Jedną z gwiazd gali UFC jest 31letni Polak Mateusz Gamrot.

Najważniejsze walki Mateusza Gamrota

Pierwsze poważne walki Matuesz Gamrot stoczył na amatorskich Mistrzostwach Europy w Brukseli. Była to kategoria do 70 kg. W kolejnym roku bielszczanin obronił tytuł. Sukcesy juniorskie zaowocowały pierwszą poważną walką rangi zawodowej. Odbyła się ona 4 lutego 2012 roku na gali XFS. Mateusz wygrał przed czasem z pochodzącym z Czeczeni – Arbim Szamajewem.

Sukcesy w XFS przyczyniły się do podpisania kontraktu z popularną federacją KSW. Pierwszy pojedynek w federacji KSW odbył się 8 czerwca 2013 roku z Mateuszem Zawadzkim. Mateusz Gamrot osiągnął kolejny świetny wynik wygrywając poprzez TKO.

Kolejne zwycięskie walki to:

zawodnik sztuk walki
  • KSW 24 – Andre Winner
  • KSW 27 – Jefferson George
  • KSW 29 – Łukasz Chlewicki
  • KSW 30 – Rodrigo Cavalheiro Correira
  • KSW 32 – Marif Pirajew
  • KSW 35 – Mansour Barnaoui
  • KSW 39 i 40 – Norman Parke
  • KSW 42 – Grzegorz Szulakowski
  • KSW 46 – Kleber Koike Erbst
  • KSW 53 – Norman Parke
  • KSW 54 – Marian Ziółkowski

Seria zwycięstw w federacji KSW przykuła uwagę włodarzy UFC, najlepszej federacji MMA na świecie. Niestety debiut Mateusza Gamrota nie był udany – przegrał z Guramem Kutateladze. Kolejny pojedynek 10 kwietnia 2021 roku był już dużo lepszy, ponieważ Polak wygrał ze Scottem Holtzmanem poprzez nokaut w drugiej rundzie. Tym samym było to pierwsze zwycięstwo w UFC.

Trzecia walka to również zwycięstwo Mateusza Gamrota z weteranem Jeremym Stephensem. Ostatnia do tej pory walka w federacji UFC to również sukces Mateusza Gamrota i zwycięstwo z Brazylijczykiem Diego Ferreirą.

Poznaj plany dietetyczno-treningowe Budujmase.pl i dobierz najlepszy dla siebie plan

plany - rejestracja

Osiągnięcia w MMA – Mateusz Gamrot

Karierę Mateusza Gamrota w MMA można podzielić na etap amatorski i zawodowy. Zarówno na jednym i drugim poziomie zawodnik ma duże sukcesy. Nawet dla laika imponująca jest seria zwycięstw w federacji KSW. Polak wygrał aż 17 walk z rzędu!

Największe amatorskie sukcesy to:

  • 2011 – Otwarte Mistrzostwa Polski – 1 miejsce w kat. 73 kg
  • 2012 – Mistrzostwa Europy – 1 miejsce w kat. 71 kg
  • 2013 – Mistrzostwa Europy – 1 miejsce w kat. 70 kg

Powyższe sukcesy sprawiły, że fighterem zainteresowały się profesjonalne federacje MMA oferując kontrakt. Przeskok na zawodostwo nie był dla Gamrota problemem. Mogą o tym świadczyć zwycięskie walki zawodowe:

  • 2016 – 2020 międzynarodowy mistrz KSW w wadze lekkiej (-70 kg)
  • 2018-2019 międzynarodowy mistrz KSW w wadze piórkowej (-66 kg)
  • 2021 najszybsze poddanie przez kimurę w historii UFC
  • 2022 Herakles w kategorii zawodnik roku oraz zawodnik roku publiczności z 2021 roku

Zestaw dla Fightera

zestaw na masę

Zestaw dla Fightera
 

Bilans walk Mateusza Gamrota

boks mma sporty walki odżywki dla fighterów

Mateusz Gamrot może pochwalić się imponującym bilansem walk. Dla walk amarotskich jest to: 15-0-0, natomiast dla walk zawodowych: 20-1-0.

Powyższe wyniki pozwalają stawiać Polaka wśród najlepszych fighterów na świecie. Podpisanie kontraktu z UFC wydawało się kwestią czasu. Obiecujący początek w najbardziej prestiżowej federacji na pewno budzi apetyt na największe laury.

Początki kariery i droga do UFC – Matusz Gamrot

Zarys kariery poniekąd został opisany w poprzednich akapitach. MMA to (jak sama nazwa wskazuje) mieszane sztuki walki. Zawodnicy walczący na galach wywodzą się z wielu sztuk walk jak: zapasy, muai thai, bjj czy boks. Mateusz Gamrot swoją drogę do zawodostwa rozpoczął w wieku gimnazjalnym. Właśnie wtedy zaczął trenować zapasy w stylu wolnym. Jako uczeń technikum należał do kadry narodowej i zdobywał medale juniorskich i młodzieżowych mistrzostw Polski. Za początek ze sportami walki można uznać 2002 rok, ponieważ był przełomowym czasem w karierze Gamrota.

Odniósł wiele sukcesów w Polsce i na arenie międzynarodowej. W 2011 roku rozpoczął treningi grapplingu, muay thai, bjj, zapasów i boksu. Jego trenerem był Mistrz świata w zapasach – Andrzej Kościelski. Kolejne lata (2013, 2014) to złote medale Mistrzostw Polski w brazylijskim jiu-jitsu w kat. Purpurowych pasów. Rok 2014 to także Mistrzostwo Europy w kat do 77 kg.

Amatorska kariera MMA Mateusza Gamrota rozpoczęła się w 2012 roku w Brukseli, gdy zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w kat do 70 kg. 4 lutego 2012 roku Mateusz Gamrot zadebiutował na profesjonalnej gali federacji XFS zwyciężając z wześniej wspomnianym Arbim Szamajewem. Kolejny rok to przenosiny do dobrze znanej federacji KSW. Ogrmone sukcesy i zwycięskie walki przez kilka lat pozoliły Polakowi przenieść się do UFC, co jest najwyższym poziomem jeśli chodzi o MMA na świecie.

sylwetki

Ciekawostki o Mateuszu Gamrocie

Mateusz Gamrot jest barwną postacią “światka” MMA. Można się o ty przekonać słuchając wywiadu z jego udziałem. Możemy się dowiedzieć, że jest dość przesądną osobą, która ma tzw. talizmany szczęścia jak lina wisielca, czy czerwone majtki. Od walki ze Scottem Holtzmanem towarzyszy mu ważka, którą dostał w prezencie jako amulet.

Jak wyglądają treningi Mateusza Gamrota

Nie jest tajemnicą, że fighterzy trenują często i intensywnie. Podobnie jest w przypadku Mateusza Gamrota. Treningi MMA to często 2 jednostki dziennie. Mieszane sztuki walki to szlifowanie technik, stójki, parteru, pięściarstwa, kopnięć i wiele więcej. Chcąc rywalizować na najwyższym poziome fighter musi być wytrzymały, cechować się dość dużą siłą i dobrą koodrynacją.

Chcąc połączyć wszystkie parametru sportowe zawodnik musi umiejętnie trenować nie zaniedbując ani jednego aspektu. Okres przygotowań do walki trwa z reguły kilka miesięcy. W tym czasie zawodnik wykonuje kilkanaście jednostek treningowych w tygodniu.

Sprawdź także: Jak poprawić siłę i szybkość w boksie?

Mateusza Gamrot – dieta

Duże obciążenia treningowe powodują, że dieta zawodnika sztuk walki musi być skrojona na miarę. Fighterzy z pewnością mają dużo większe zapotrzebowanie na węglowodany ze względu na charakter i częstotliwość treningów.
Mateusz Gamrot okres diety dzieli na okres przygotowawczy i pozastartowy. Bardzo ważnym aspektem w okresie pozastartowym jest niebagatelizowanie diety i utrzymywanie względnie niskiego poziomu otłuszczenia ciała. Okres poza przygotowaniem do walki charakteryzuje się niższą podażą węglowodanów. Należy dostarczyć w tym czasie większe ilości tłuszczów zawierających cholesterol. Jest on prekursorem hormonów steroidowych.

sporty walki

Najważniejszą rolą diety przed walką jest tzw. “zrobienie limitu”. W tym celu możemy wdrożyć rotację węglowodanową lub redukcję węglowodanów. Należy zrobić to umiejętnie, ponieważ glikogen, czyli energia mięśniowa jest bardzo ważna podczas walki. Na 24-36 godzin przed planowaną walką należy zadbać o bilans elektrolitów, które odpowiadają za transport wody i uzupełnianianie poziomu glikogenu.

Czytaj także: Od ilu lat można trenować sporty walki?


Podobne artykuły:

Artur Antoniewski

Artur Antoniewski - trener osobisty z pięcioletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w treningu sylwetkowym, diecie i suplementacji.
W swojej pracy zajmuje się głównie kształtowaniem sylwetki i poprawą samopoczucia wśród swoich podopiecznych. Z racji na doświadczenie w sportach zespołowych nie jest mu obce przygotowanie siłowo-wytrzymałościowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *