Każdy z nas ma świadomość, że stosowanie dopingu w sporcie jest powszechną praktyką mimo, że w dalszym ciągu jest to temat tabu. Sportowiec przyłapany na „wspomaganiu” jest najczęściej dyskwalifikowany, a znaczące osiągnięcia sportowe są odbierane. Konsekwencje przyjmowania sterydów są poważne i nie chodzi tylko o wynik testu, ale przede wszystkim zdrowie. Czym są sterydy i dlaczego spora część sportowców decyduje się na ich przyjmowanie?
Doping w sporcie – czym jest i dlaczego jest problemem w sporcie?
Doping w sporcie jest zjawiskiem dość powszechnym. W zasadzie nie ma dyscypliny, która byłaby całkowicie wolna od tego zjawiska. Rolą dopingu sportowego jest uzyskanie przewagi nad rywalami. W tym momencie dochodzi do złamania ogólnie przyjętych zasad przez dany związek sportowy. Stosowanie dopingu to nie tylko przyjmowanie niedozwolonych substancji, ale też różnego rodzaju zabiegi, którym może być poddawany organizm. Często podawanym przykładem jest przetaczanie krwi przez kolarzy. Jest to inwazyjny i bardzo niebezpieczny zabieg, który dobitnie pokazuje jak wiele są w stanie zrobić sportowcy, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.
Najczęściej spotykane jest stosowanie sterydów anabolicznych. Mogą być one przyjmowane doustnie lub w formie iniekcji. Sterydy anaboliczne są chętnie przyjmowane nie tylko przez sportowców, ale też osoby trenujące rekreacyjnie. Ich celem jest szybki przyrost masy mięśniowej z jak najmniejszym udziałem tkanki tłuszczowej.
Doping możemy przyjmować też w innych celach. Jest to m.in.:
- lepsza wytrzymałość mięśni,
- wzrost siły,
- poprawa pojemności płuc,
- lepsza wydolność organizmu,
- poprawa skupienia,
- zoptymalizowanie czasu reakcji.
Największą wadą stosowania dopingu są konsekwencje zdrowotne. Ich rodzaj jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji, rodzaju przyjmowanych środków oraz długość czasu, przez który stosowaliśmy niedozwolone substancje.
Czytaj także: Sterydy anaboliczno-androgenne – zestawienie
Doping w sporcie – najczęściej stosowane sterydy
Zakazane substancje w sporcie możemy podzielić na różne sposoby. Wyróżniamy m.in. sterydy anaboliczne, sterydy androgenne itp. Popularnym i najwięcej mówiącym jest podział na sterydy doustne, sterydy w postaci maści, sterydy wziewne i sterydy iniekcyjne, czyli te w formie zastrzyków.
Zakazane substancje w sporcie, przyjmowane doustnie to:
- metanabol (metandrostenolon) – początkowo był stosowany jako lek zapobiegający zanikowi mięśni. Obecnie jest to jeden z najpowszechniejszych sterydów anabolicznych. Swoją popularność zawdzięcza dobrym wynikom oraz łatwym przyjmowaniem w postaci tabletek.
- oksandrolon – jest uznawany jako jeden z najbezpieczniejszych sterydów. Chętnie zażywany przez kobiety startujące w zawodach sylwetkowych. Jego rolą jest zahamowanie katabolizmu mięśniowego podczas redukcji tkanki tłuszczowej.
- stanazolol (winstrol) – częsty dodatek podczas cyklów sterydowych podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Winstrol w charakterystyczny sposób nadaje „pełności” mięśniom i poprawia uczucie pompy mięśniowej na redukcji. Stanazolol może brać udział w stymulowaniu wzrostu masy mięśni.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Testosteron
Najpopularniejsze sterydy w formie iniekcyjnej to:
- testosteron – bez wątpienia jest to najpopularniejszy środek anaboliczny i podstawa wielu cykli sterydowych, bez względu na cel. Najczęściej występuje w formie iniekcyjnego oleju o różnym czasie półtrwania. Wyróżniamy krótkie estry – propionat oraz długie – enantat. Testosteron przyczynia się do rozwoju tkanki mięśniowej i utrzymania niskiego poziomu tłuszczu w organizmie.
- boldenon – to steryd anaboliczny, który najczęściej stosowany jest w celu budowy masy mięśniowej. Podobnie jak testosteron, występuje w formie iniekcyjnego oleju. W dłuższym okresie czasu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, co może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i zdolności wysiłkowe.
- trenbolon – to skuteczny i jednocześnie bardzo niebezpieczny nandrolon, który przyczynia się do rozbudowy masy mięśniowej nawet na redukcji. Cechą charakterystyczną dla trenbolonu może być wzrost agresji oraz kaszel. Trenbolon najczęściej przyjmowany jest w okresie redukcji tkanki tłuszczowej mimo, że zdarzają się cykle sterydowe „na masę” z dodatkiem trenbolonu.
- masteron (drostanolon) – jest to środek chętnie przyjmowany na ostatnich etapach redukcji tkanki tłuszczowej w celu „utwardzenia” sylwetki i podkreślenia definicji mięśni. Masteron to syntetyczna pochodna testosteronu, czyli DHT. W związku z tym, z przyjmowaniem tego sterydu może wiązać się wzmożone wypadanie włosów.
Przeczytaj: Jaki testosteron na pierwszy cykl? Sterydy w tabletkach i nie tylko
Sterydy w sporcie – jakie sporty używają dopingu
Jeśli zapytamy – „W jakim sporcie jest obecny doping?” Zdecydowana większość osób z pewnością wskaże kulturystykę lub sporty siłowe. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ w tego rodzaju dyscyplinach widać efekt, czyli ponadprzeciętną masę mięśniową. Lepsza wydolność czy skupienie jest niemożliwe do określenia inaczej niż poprzez test dopingowy. Stwierdzenie, że inne dyscypliny są wolne od dopingu jest niezwykle krzywdzące i niesprawiedliwe. „Wpadki„ dopingowe zdarzają się niemal w każdym sporcie. Mieliśmy liczne przypadki kolarzy, piłkarzy, pływaków czy zawodników sportów walki, którzy albo zostali przyłapani, albo przyznawali się do przyjmowania sterydów.
Zestaw Bezpieczny Cykl na Masę
Oczywiście każda dyscyplina sportowa to inna charakterystyka pracy. Tak jak kulturysta przyjmuje steroidy anaboliczne, aby zwiększyć masę, tak dla maratończyka większa ilość mięśni to tylko zbędny balast. W jego przypadku liczy się wydolność i w tym celu może zdecydować się na przyjęcie innych substancji. Sportom siłowo-wytrzymałościowym towarzyszy najczęściej przyjmowanie sterydów anaboliczno-androgennych.
Z kolei sporty wytrzymałościowe to doping, którego celem może być zwiększenie pojemności płuc, wytrzymałości czy opóźnienie zmęczenia. Nawet w szachach możemy spotkać się z dopingiem poprawiającym skupienie.
Zestaw na wytrzymałość
- przedtreningówka Trec Nitrobolon 150kaps.
- beta-alanina Trec Beta Alanine Powder 180g
- aminokwasy Trec BCAA G-Force 180kaps.
- shaker GRATIS!
Czytaj również: Cykl sterydowy w sportach walki – efekty i skutki uboczne
Doping w sporcie – konsekwencje stosowania sterydów
Stosowanie dopingu to szereg konsekwencji. Najpoważniejsze z nich to skutki uboczne odbijające się na zdrowiu. Warto wspomnieć, że stosowanie sterydów anabolicznych ma swój negatywny wpływ nie tylko w trakcie cyklu, ale także po zakończeniu ich przyjmowania. Niektóre skutki uboczne sterydów są nieodwracalne. Środki dopingujące są szczególnie niebezpieczne dla kobiet Warto mieć tą świadomość przez zażyciem danej substancji.
Najczęściej spotykane skutki uboczne to:
- nadmierna potliwość i infekcje skórne,
- łysienie androgenowe,
- nadmierne owłosienie, np. na plecach,
- większe ryzyko zawału i udaru,
- zaburzenia miesiączkowania,
- przerost łechtaczki,
- zaburzenia emocjonalne,
- wzrost apetytu i przyrost masy ciała.
Bardzo często dochodzi do wtórnej niewydolności nadnerczy, czyli upośledzenia funkcji wydalniczej hormonów. W przypadku zawodowych sportowców dochodzą także konsekwencje prawne i etyczne. Istnieją przypadki odebrania tytułów w związku z przyłapaniem zwycięzcy na dopingu. Sponsorzy mają prawo dochodzić swoich praw w sądzie, np. z tytułu naruszenia wizerunku marki.
Sportowiec przyłapany na dopingu to też mniejsza wiarygodność i wartość marketingowa. Jakim wzorem dla młodych osób może być zawodnik, który stosuje niedozwolone substancje?
Sprawdź także: Skutki uboczne stosowania sterydów – zestawienie
Sterydy w sporcie – głośne skandale dopingowe
W sporcie, sterydy anaboliczne są obecne niezależnie od dyscypliny, o czym świadczą największe skandale dopingowe. Największym z nich jest bez wątpienia sprawa Lance’a Armstrong’a, który został zdyskwalifikowany i pozbawiony aż siedmiu tytułów Tour de France oraz medalu olimpijskiego z Sydney.
Głośną sprawą był też rekord na 100 metrów pobity przez Bena Johnsona. Okazało się, że znakomity wynik został osiągnięty m.in. dzięki środkom dopingującym.
Przykład Andreasa Kriegera dobitnie pokazuje, jaki wpływ na organizm mogą mieć środki dopingujące. Andreas Krieger to… Mistrzyni Europy w pchnięciu kulą z 1986 roku. W 1997 roku Heidi, bo tak brzmiało jej pierwsze imię podjęła decyzję o zmianie płci. Prawdopodobnie duży wpływ na tę decyzję miały skutki uboczne, które zostały ze sportowcem nawet już po odstawieniu sterydów.
Może Cię zainteresować: Robert Karaś – kim jest mistrz i rekordzista świata ironman ultra?
Czy sport bez dopingu jest możliwy?
Żyjemy w czasach wyśrubowanych rekordów, a kibice ciągle są oglądać podnoszenie poprzeczki i przesuwanie kolejnych granic. Kogo będzie pasjonował sprint na 100 metrów z przeciętnym czasem, skoro rekordzista przebiegł ten dystans o sekundę szybciej kilka lat temu? Ludzki organizm posiada ograniczenia i bariery, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Stąd właśnie powszechne zastosowanie sterydów w sporcie. Czy oznacza to jednak, że nie da się odnosić sukcesów bez niedozwolonego wspomagania? Absolutnie nie. W dalszym ciągu największe znaczenie ma ilość włożonej pracy i talent do danej dyscypliny. Doping to jedynie dodatek, który jest w stanie przesunąć fizjologiczną granicę.
Pomimo obecnego dopingu w sporcie, w dalszym ciągu tylko niewielki procent sportowców decyduje się na ten niedozwolony krok. Możemy obserwować i podziwiać prawdziwych mistrzów, którzy są wolni od nielegalnych substancji.
Sprawdź także: Peptydy w kulturystyce – opinie, działanie, zastosowanie
Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi zachęty do stosowania opisywanego produktu. Przedstawione treści służą wyłącznie celom informacyjnym.
Podobne artykuły:
- Sterydy anaboliczno-androgenne – zestawienie
- Sterydy w sportach walki – czy są legalne?
- SARMY – co to jest, działanie i opinie
- Wstęp do sterydów anabolicznych – przegląd środków
- Jaki testosteron na pierwszy cykl? Sterydy w tabletkach i nie tylko
- Cykl sterydowy w sportach walki – efekty i skutki uboczne
- Primobolan – co to, efekty, opinie, skutki uboczne
- Ostaryna – co to jest, działanie, opinie